Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia UNESCO a veda

Pred 150 rokmi predstavil Mitterhofer cisárovi vo Viedni písací stroj

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Na popud svojho radcu nechal vyplatiť 200 zlatých a bez dlhých rečí ho poslal domov. Situácia sa zopakovala o niekoľko rokov.

Viedeň/Bratislava 18. decembra (TASR) - Pred 150 rokmi - 18. decembra 1866 - prišiel na cisársky dvor do Viedne (dnes Rakúsko) Tirolčan Peter Mitterhofer, aby cisárovi Františkovi Jozefovi predstavil svoj vynález - písací stroj.

Cisár mu na popud svojho radcu nechal vyplatiť 200 zlatých a bez dlhých rečí ho poslal domov. Situácia sa zopakovala o niekoľko rokov. Zmodernizovaný typ písacieho stroja panovník od vynálezcu odkúpil za 150 zlatých a daroval ho Polytechnickému inštitútu, viac sa o osud stroja a jeho konštruktéra nestaral.

Znechutený Mitterhofer schoval svoje modely písacích strojov na povalu a venoval sa radšej práci na pomôckach pre domácnosť a obrábanie pôdy, skonštruoval napríklad drevenú mechanickú pračku.

Rakúšan Peter Mitterhofer nebol jediný, kto chcel uľahčiť prácu pisárom a úradníkom, nebol ani prvým konštruktérom písacieho stroja. Pôvod mechanického stroja na písanie nie je známy, prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1682. Za prvého známeho konštruktéra písacieho stroja možno považovať britského technika Henryho Milla, ktorý si ho nechal patentovať v roku 1714. Tento stroj mal však vážne nedostatky, ničil papier a jednotlivé písmenká sa zasekávali.

Technický samouk Peter Mitterhofer začal s vývojom písacieho stroja v roku 1864, krátko po svadbe s Máriou Steidlovou, ktorá zdedila po rodičoch malú hospodársku usadlosť. Mitterhofer tak získal slušné ekonomické zázemie a mohol sa venovať svojím záľubám, konštruovaniu rôznych pomôcok a prístrojov.

Amatérsky vynálezca zhotovil dovedna päť druhov písacích strojov. Stroje boli zhotovené z dreva, iba typový klobúčik a typy pre slepecké písmo boli z kovu. Jeho stroje nevzbudili veľký záujem obchodníkov a nevyrábali sa sériovo. Napriek tomu, že posledné modely z rokov 1867 a 1869 boli vyrobené zväčša z kovu, mali už valec ako nosič papiera, automatický posun riadkov, skupinovú klávesnicu a viacúrovňový mechanizmus, teda podstatné znaky moderných písacích strojov.

Uviesť tento tovar na trh sa podarilo až trojici amerických vynálezcov Christopherovi Lathamovi Sholesovi, Carlosovi Gliddenovi a Samuelovi Soulovi, ktorí svoj písací stroj Typewriter predali v roku 1874 krachujúcej americkej zbrojovke Remington & Sons.