Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia UNESCO a veda

Pred 30 rokmi bol zabitý Guillermo Cano, jeho meno nesie Cena UNESCO

Na snímke Guillermo Cano. Foto: press.org

Svojou odvahou a angažovanosťou v prospech nezávislej žurnalistiky, pomocou ktorej bojoval v prospech Kolumbie, sa stal príkladom pre celý svet.

Paríž/New York 2. mája (TASR) - Chadídža Ismailovová - nezávislá opozičná azerbajdžanská novinárka a spolupracovníčka azerbajdžanskej redakcie Rádia Slobodná Európa - sa na odporúčanie medzinárodnej poroty stala v roku 2016 laureátkou Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Guillerma Cana.

Ako ďalej informovala Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na svojej webovej stránke, Chadídža Ismailovová bola od decembra 2014 vo väzbe a v septembri 2015 ju porota súdu v Baku odsúdila na 7,5 roka väzenia za nezákonné podnikanie a daňové úniky. Odovzdávanie ceny sa uskutoční 3. mája na Svetový deň slobody tlače, ktorého oficiálne podujatia sa v roku 2016 uskutočnia vo Fínsku.

Vyše sto podujatí sa každý rok organizuje na národnej úrovni v mnohých krajinách sveta s cieľom pripomenúť si 3. máj ako Svetový deň slobody tlače. Oslavy tohto dňa zastrešuje UNESCO.

Svetový deň slobody tlače poskytuje príležitosť pripomenúť základné princípy slobody tlače, hodnotiť jej úroveň, brániť médiá pred útokmi proti ich nezávislosti a v neposlednom rade spomenúť si aj na novinárov, ktorí boli zabití za to, že si plnili svoje povinnosti. Sloboda prejavu sa musí rozšíriť aj na bezpečnosť médií na internete. Tento deň sa podľa OSN má osobitne týkať bezpečnosti novinárov, odstraňovania beztrestnosti za zločiny spáchané proti slobode tlače, ďalej bezpečnosti a otvorenosti internetu ako podmienky pre bezpečnosť na počítačovej sieti.

Svetovú cenu slobody tlače UNESCO založili v roku 1997 členovia Výkonného výboru UNESCO, udeľuje sa každý rok osobe, inštitúcii alebo organizácii, ktorá významnou mierou prispela k obrane alebo podpore slobody tlače kdekoľvek na svete, najmä ak sa osoba či subjekt dostali za svoju prácu do ohrozenia.

Svetová cena slobody tlače UNESCO nesie aj názov Cena Guillerma Cana. Guillermo Cano Isaza bol zakladateľom kolumbijského denníka El Espectador. Zavraždili ho 17. decembra 1986 pred budovou tohto denníka v Bogote. Stal sa obeťou drogovej mafie, pretože odvážne kritizoval pašeráctvo narkotík a poukazoval na ich škodlivé vplyvy na kolumbijskú spoločnosť.

Cano sa odvahou a angažovanosťou v prospech nezávislej žurnalistiky, pomocou ktorej bojoval v prospech Kolumbie, stal príkladom pre celý svet.

Valné zhromaždenie OSN 20. decembra 1993 v rezolúcii 48/432 vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Generálna konferencia UNESCO na svojom 26. zhromaždení v roku 1991 schválila Deklaráciu z Windhoeku, ako aj rezolúciu o Podpore slobody tlače vo svete. Generálna konferencia sa potom obrátila na VZ OSN so žiadosťou, aby vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. V namíbijskom Windhoeku sa v dňoch 29. apríla až 3. mája 1991 konal Seminár pre rozvoj nezávislej pluralistickej africkej tlače spoločne s UNESCO. Účastníci seminára prijali Deklaráciu z Windhoeku.