Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia UNESCO a veda

Pred 380 rokmi sa narodil geniálny fyzik a mysliteľ Isaac Newton

Isaac Newton. Foto: TASR/AP

Isaac Newton sa narodil 4. januára 1643 na panstve Woolsthorpe vo východnom Anglicku. Otec zomrel tri mesiace pred jeho narodením.

Woolsthorpe/Bratislava 3. januára (TASR) - Zákon zotrvačnosti, zákon sily a zákon akcie reakcie definujú pôsobenie sily na fyzikálne teleso. Týmito tzv. pohybovými zákonmi sa do histórie vedy zapísal anglický fyzik a matematik Isaac Newton. Rovnako dôležitým dedičstvom jeho práce je aj Newtonov zákon zotrvačnosti, ktorý definuje pôsobenie gravitačného poľa na teleso.

V stredu 4. januára uplynie 380 rokov od narodenia geniálneho vedca, ktorý položil základy klasickej alebo tiež newtonovskej fyziky resp. mechaniky – aby ich o niekoľko storočí neskôr korigoval a doplnil svojou relativistickou fyzikou ďalší génius Albert Einstein.

Isaac Newton sa narodil 4. januára 1643 na panstve Woolsthorpe vo východnom Anglicku. Otec zomrel tri mesiace pred jeho narodením. Matka sa vydala za reverenda Barnabasa Smitha a o Isaaca sa až do otčimovej smrti starali starí rodičia. Aj vďaka nim získal vzdelanie.

Vyštudoval gymnázium a v roku 1661 ako 18-ročný nastúpil na Trinity College v Cambridgi. V roku 1665 získal bakalársky titul a o dva roky neskôr aj stále miesto na svojej alma mater. V roku 1668 sa stal magistrom slobodných umení a v ďalšom roku profesorom matematiky.

V období rokov 1665 až 1667 bola univerzita zatvorená pre morovú epidémiu a Newton trávil čas doma vo svojej rodnej obci. Podľa legendy mu práve tu malo spadnúť na hlavu jablko, ktoré ho priviedlo k myšlienke, že telesá podliehajú pôsobeniu gravitácie – a zároveň sú aj zdrojom gravitačnej sily. Bližšie k pravde je však vysvetlenie, že vedca inšpiroval skôr pohľad na padajúce ovocie.

V každom prípade vo svojom gravitačnom zákone sformuloval gravitačné pôsobenie aj matematicky. Podľa neho je gravitačná sila priamo úmerná hmotnosti telies, ktoré sa priťahujú, a naopak, nepriamo úmerná ich vzdialenosti. Teda čím sú telesá od seba ďalej, tým sa priťahujú slabšie. V nadväznosti na Kepplerove zákony tak Newton definoval aj pohyb planét a ďalších telies v Slnečnej sústave. Zároveň dokázal, že fyzikálne zákony platia nielen na Zemi, ale v celom vesmíre.

Sformuloval tri pohybové zákony definujúce pôsobenie sily na teleso. Druhý zákon, tzv. zákon sily definuje veľkosť sily ako zmenu hybnosti telesa v čase, alebo tiež – čo je najznámejšia forma rovnice – ako súčin hmotnosti telesa a jeho zrýchlenia. V prípade gravitačného zrýchlenia takto vyrátame veľkosť sily, ktorou sú telesá priťahované k povrchu zeme, teda ich tiaž.

Newton položil základy diferenciálneho a integrálneho počtu, ktoré potreboval ako matematický aparát pre svoje fyzikálne rovnice. Rovnako sa zaoberal aj optikou a objavil, že biele svetlo sa skladá z jednotlivých farieb tzv. farebného spektra.

Základy svojich poznatkov opísal v súbornej práci Matematické princípy prírodnej filozofie (Philosophiae Naturalis Principia Mathematica), ktorá sa považuje za základné dielo moderného vedeckého poznania. Newton ho dokončil v roku 1686 a jeho kolega astronóm Edmund Halley – poznajúc jeho obrovský prínos – ho vydal vo vlastnom náklade o rok neskôr.

Newtonov prínos k ľudskému poznaniu je však aj oveľa širší, keďže celkovo položil základy exaktnej vedy, a tiež racionalizmu a osvietenstva. Významne tak ovplyvnil nielen vedu ale aj filozofiu.

Dlhé roky, až do svojej smrti, predsedal anglickej Kráľovskej spoločnosti. Zároveň sa však v roku 1696 stal dozorcom a o tri roky neskôr ministrom kráľovskej mincovne a okrem iného sa venoval aj odhaľovaniu peňazokazcov. Prestížne a dobre platné miesto zlepšilo jeho postavenie, takže sa vzdal profesúry a presťahoval sa do Londýna.

Dožil sa 84 rokov, na sklonku života ho prenasledovali zdravotné problémy. Zomrel 31. marca 1727.

Poslanci začali rokovanie návrhmi z dielne rezortu spravodlivosti

Nová legislatíva má najmä upraviť pravidlá prístupu k právnej pomoci tak, aby bola dostupnejšou čo najširšiemu okruhu fyzických osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.