Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia UNESCO a veda

Pred 50 rokmi zo Zeme odvysielali prvé posolstvo pre mimozemšťanov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svitok

Autorom myšlienky na vybudovanie obrieho teleskopu bol profesor William Gordon z Cornellovej univerzity v štáte New York (USA), ktorý sa venoval výskumu ionosféry.

Bratislava 16. novembra (TASR) – Už pred polstoročím vedci prvý raz v histórii odvysielali do kozmu základné informácie o pozemskej civilizácii. Posolstvo ľudstva v dvojkovej číselnej sústave vyslal 16. novembra 1974 rádioteleskop Arecibo v Portoriku. Rádioastronomické observatórium Arecibo začalo pracovať 1. novembra 1963.

Po viacerých technických problémoch, najmä pod vplyvom extrémneho počasia, sa konštrukcia teleskopu zrútila 1. decembra 2020. "Pre nás, ktorí sme tam žili a pracovali, je obzvlášť bolestné sledovať záznam skazy. Ako by vám niekto odrazu povedal, že váš dom zhorel," povedal o udalosti rádioastronóm Rhys W. Taylor.

Autorom myšlienky na vybudovanie obrieho teleskopu bol profesor William Gordon z Cornellovej univerzity v štáte New York (USA), ktorý sa venoval výskumu ionosféry. S výstavbou observatória sa začalo v roku 1960, do prevádzky ho uviedli 1. novembra 1963.

Sférický teleskop s priemerom paraboly 305 metrov bol umiestnený vo vápencovej priehlbine, tvorilo ho 38.778 kovových panelov. Nad nimi bola v ohnisku paraboly na oceľových lanách ukotvená pohyblivá kupola s prijímačom vĺn. Pôvodne tvorili povrch paraboly pozinkované plechy, v roku 1974 ich vymenili za hliníkové. Išlo o najväčšiu a najcitlivejšiu pozorovaciu stanicu tohto druhu na svete pre štúdium žiarenia emitovaného vesmírnymi telesami a skúmanie vesmírnych telies prostredníctvom žiarenia vysielaného zo Zeme.

Z teleskopu vyslali 16. novembra 1974 ku guľovej hviezdokope M13 v súhvezdí Herkules rádiový signál s výkonom 3 terawatty (TW) na frekvencii 2,4 gigaherzov (GHz). Posolstvo v rámci projektu, ktorého autorom bol Frank Drake, obsahovalo v dvojkovej číselnej sústave základné informácie o živote na Zemi: čísla 1, 6, 7, 8 a 15 vyjadrovali atómové čísla prvkov potrebných pre život na Zemi – vodík (H!, uhlík (C), dusík (N), kyslík (O) a fosfor (P).

Správa obsahovala základné molekuly cukrových báz a fosfátov, z ktorých sa skladá reťazec DNA, obrázok DNA, obrázok človeka, číslo reprezentujúce priemernú výšku človeka v roku 1974 (176,4 cm) a ľudskú populáciu v roku 1974 (4,29 miliardy). V ďalšej sekcii bol zjednodušený obrázok Slnečnej sústavy a samotného teleskopu.

Guľová hviezdokopa v súhvezdí Herkula obsahuje státisíce hviezd s hmotnosťou podobnou Slnku. Signál zo Zeme tam dorazí až o 25.000 rokov, takže prípadná odpoveď na Zem príde najskôr okolo roku 52.000.

Toto pracovisko sa pričinilo aj o ďalšie vedecké objavy. V roku 1967 sa podarilo odmerať, že otočenie planéty Merkúr okolo svojej osi trvá 59 pozemských dní, nie 88, ako sa dovtedy predpokladalo.

Pracovisko objavilo aj vôbec prvý binárny pulzar, ktorý nepriamo potvrdil existenciu gravitačných vĺn podľa predpokladov Einsteinovej Všeobecnej teórie relativity (experimentálne boli tieto vlny potvrdené v roku 2016). Vedci Russell A. Hulse a Joseph H. Taylor získali za tento objav Nobelovu cenu za fyziku za rok 1993.

V roku 1981 tu vznikli prvé radarové mapy povrchu Venuše a v roku 1992 objavili vôbec prvú exoplanétu. Následné pozorovania potvrdili existenciu celého planetárneho systému pulzar PSR 1257+12. V roku 1994 tu vedci zmapovali rozloženie polárneho ľadu na Merkúre. Samostatnou kapitolou sú pozorovania z hlbín vesmíru, teda z priestoru mimo našej galaxie.

"Observatórium bolo miestom vedy, ale tiež kultúry, objavilo sa vo filmoch, v románoch a piesňach," uviedol Rhys W. Taylor. Najznámejším je televízny seriál Akty X (The X-Files, 1993), alebo bondovka GoldenEye (Zlaté oko, 1995), či snímka Kontakt (Contact, 1997). Ročne navštívilo observatórium takmer 100.000 návštevníkov, obľúbené boli programy určené pre záujemcov od stredoškolských študentov až po vysokoškolských profesorov.

Rádioteleskop viackrát poškodilo extrémne počasie, predovšetkým hurikán Maria v roku 2017. V auguste 2020 sa uvoľnilo jedno z podporných lán a prerazilo 30-metrovú dieru v tanieri. Teleskop sa definitívne zrútil 1. decembra 2020. Niekoľko dní pred tým americká Národná vedecká nadácia (NSF) oznámila, že toto unikátne pracovisko vyradí z prevádzky.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Koaličná SNS na aktuálnej alebo nasledujúcej schôdzi Národnej rady (NR) SR navrhne čiastočné zrušenie dane z finančných transakcií, a to pre živnostníkov a firmy s obratom do 100.000 eur.

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.