Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025Meniny má Žigmund
< sekcia UNESCO a veda

Rôznorodé spôsoby obrábania pôdy majú ekologický prínos

Ilustračná snímka. Foto: TASR Lukáš Grinaj

Výskum vykonali vedci z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa (UKF) a Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou (SPU) v Nitre.

Nitra 19. apríla (TASR) - Spôsob, akým sa obhospodaruje poľnohospodárska pôda, má významný vplyv na okolitú krajinu. Konštatuje sa to vo výsledkoch trojročného výskumu realizovaného v okolí Nitry. Ten podľa autorov odhalil významné rozdiely medzi ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom.

Výskum vykonali vedci z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa (UKF) a Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou (SPU) v Nitre. Rozhodli sa preskúmať, ako rôzne spôsoby hospodárenia vplývajú na rozmanitosť pavúkov ako užitočných predátorov pri prirodzenej regulácii škodcov. Výsledky ich práce ukázali, že rozmanitosť poľnohospodárskej krajiny má kľúčový význam pre biodiverzitu. „Zistili sme, že v ekologicky obrábaných plodinách žije nielen viac jedincov, ale aj väčšie množstvo druhov pavúkov. V ekologických systémoch vedci zaznamenali 209 jedincov patriacich k 30 druhom, zatiaľ čo v konvenčnom poľnohospodárstve len 94 jedincov a 23 druhov,“ uviedol Pavol Purgat z Ústavu krajinnej ekológie SAV.

Najbohatšie pavúčie spoločenstvá boli zistené v ďatelinovo-trávnej zmesi, ktorá v rámci ekologického hospodárenia poskytovala najprirodzenejšie podmienky. „Ekologické hospodárenie tak podporuje aj výskyt menej bežných druhov, špecializovaných na stabilnejšie podmienky prirodzených ekosystémov, ktoré v konvenčných systémoch chýbajú,“ vysvetlil Purgat. Pri konvenčnom obrábaní pôdy zasa dominujú zástupcovia obmedzeného počtu druhov pavúkov, ktorým vyhovuje intenzívne využívaná poľnohospodárska krajina.

Aj keď ekologické poľnohospodárstvo podporuje vyššiu druhovú rozmanitosť, výskumníci upozorňujú, že každý typ hospodárenia vytvára iný typ biotopu. „Na konvenčných poliach sme zaznamenali druhy, ktoré neboli prítomné na tých ekologických. Konvenčné poľnohospodárstvo môže vytvárať vhodné podmienky pre druhy, ktoré boli pôvodne obyvateľmi stepí či pieskových biotopov. Ukazuje sa, že krajina s pestrým mozaikovým usporiadaním, teda kombináciou rôznych spôsobov hospodárenia, poskytuje širšie spektrum mikrohabitatov a podporuje tak celkovú biodiverzitu,“ zdôraznil Purgat.

Zistenia štúdie podľa jeho slov podporujú myšlienku, že rôznorodá poľnohospodárska krajina s prepojením ekologických a konvenčných prvkov môže byť kľúčom k udržaniu rozmanitých a stabilných spoločenstiev bezstavovcov. „Výsledky nášho výskumu preukázali, že rôznorodosť manažmentu plodín v poľnohospodárskej krajine má významný ekologický prínos z hľadiska biodiverzity. A práve pavúky, ktoré sú vhodnými bioindikátormi stavu krajiny, tento prínos veľmi dobre odzrkadľujú,“ doplnil Purgat.

Ministerstvo spustí cez eurofondy projekt na podporu zamestnávania

Navyše, dôjde na tri mesiace aj k preplateniu tzv. mentora, ktorý zaučí nového pracovníka na danej pozícii.

,aktualizované 

- Návrat rukojemníkov z Pásma Gazy je veľmi dôležitý , no hlavným cieľom izraelskej vojenskej operácie je víťazstvo nad militantným hnutím Hamas, vyhlásil vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

- Za dôležitý míľnik v strategickom partnerstve medzi Ukrajinou a USA označil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha podpísanú dohodu o nerastných surovinách medzi krajinami.

- Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

- Americký prezident Donald Trump v stredu povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

- Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

- V japonskom meste Osaka vo štvrtok zadržali muža, ktorý svojím autom úmyselne narazil do siedmich detí.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

- Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

- Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

- Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenskej republiky a diskutovali o vystúpení z Únie. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši.

- Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy (CEE) by mal v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 zrýchliť na 3 %.

- Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

- Futbalisti Interu Miláno sa postarali v stredajšom zápase Ligy majstrov o najrýchlejší semifinálový gól, domáca Barcelona zas o najmladšieho strelca v tejto fáze súťaže.

- Slováci očakávajú na dôchodku pokles životnej úrovne, no vďaka ušetreným peniazom si chcú v starobe aj užívať. Pokles očakáva alebo už zažilo 65,7 % ľudí, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, prípadne ho už dosiahli.

- V súčasnosti sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. Naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu. Skonštatoval to prezident SR Peter Pellegrini

- Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EPP/KDH).

- Slovenskí vojaci by sa mohli v prvom polroku 2025 zúčastniť na ďalších dvoch medzinárodných vojenských cvičeniach.

- Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s Interom Miami nedočká titulu v Champions Cupe.