Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia UNESCO a veda

VIDEO: Ruská kozmická loď Sojuz dopravila na ISS medzinárodnú posádku

Na snímke zľava posádka vesmírnej stanice ISS kazašský kozmonaut Ajdyn Aimbetov, ruský kozmonaut Sergej Volkov a dánsky astronaut Andreas Mogensen pred štartom nosnej rakety Sojuz FG s kabínou Sojuz TMA-18M na kozmodróme Bajkonur v Kazachstane 2. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Tentoraz trvala cesta na ISS kozmickej lodi dva dni namiesto doterajších šiestich hodín.

Alma-Ata 4. septembra (TASR) - Ruská kozmická loď Sojuz dnes bezpečne dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) trojčlennú medzinárodnú posádku, v ktorej je aj prvý dánsky astronaut. Vo štvrtok sa loď musela vyhýbať zrážke s odpadom v kozme.

SOJUZ SA SPOJIL S ISS by terazmedia

Sojuz TMA-18M odštartoval v stredu z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Na ISS s ním pricestovali traja astronauti - ruský veliteľ posádky Sergej Volkov, kazašský kozmonaut Aidyn Aimbetov a jeho dánsky kolega Andreas Mogensen z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

NASA oznámila, že Sojuz sa dnes približne o 9.40 h SELČ bezpečne spojil s ISS. O necelé dve hodiny sa otvorí prielez a astronauti vplávajú v beztiažovom stave do stanice, v ktorej sa v súčasnosti nachádza šesťčlenná posádka.

Mogensen, prezývaný "dánsky Gagarin", vzal do kozmu rotopedy dánskej výroby a 20 plastových figúrok dánskej hračkárskej stavebnice LEGO.

On a Aimbetov, tretí kozmonaut Kazachstanu, by sa mali vrátiť na Zem 12. septembra spolu so skúseným ruským kozmonautom Gennadijom Padalkom, ktorý je na ISS od marca. Dovtedy strávi Padalka v kozme 878 dní, čo je viac ako ktokoľvek iný.

Volkov sa vráti na Zem na budúci rok v marci spoločne s astronautom NASA Scottom Kellym a s ruským kozmonautom Michailom Kornijenkom, ktorý dovtedy strávi v kozme jeden rok.

Tentoraz trvala cesta na ISS kozmickej lodi dva dni namiesto doterajších šiestich hodín. Ruská kozmická agentúra Roskosmos minulý mesiac rozhodla, že dlhší let k ISS bude bezpečnejší a spoľahlivejší, keďže v júli museli vzhľadom na vesmírny odpad zmeniť obežnú dráhu vesmírnej stanice.

Vo štvrtok balistickí experti z ruského riadiaceho strediska a NASA odporučili posádke Sojuzu urobiť manéver, aby sa kozmická loď vyhla zrážke s tretím stupňom japonskej rakety vypustenej do kozmu v roku 1989, citovala Roskosmos agentúra Reuters.