Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 12. máj 2025Meniny má Pankrác
< sekcia UNESCO a veda

Britský fyzik a vynálezca získal patent na prvú diódu pred 120 rokmi

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Príbeh prvej diódy začal v roku 1752, keď americký polyhistor Franklin objavil elektrinu, skutočný pokrok smerom k jej vzniku učinil až o viac než sto rokov neskôr britský fyzik James Clerk Maxwell.

Londýn/Bratislava 16. novembra (TASR) – Britský fyzik a vynálezca Sir John Ambrose Fleming je považovaný za jedného z otcov modernej elektroniky. Toto označenie si vyslúžil nielen celoživotnou prácou na poli fyziky, ale aj patentom usmerňovacej elektrónky s dvoma elektródami - diódy. Získal ho 16. novembra 1904 a v sobotu od tejto udalosti uplynulo už 120 rokov.

Príbeh prvej diódy sa začal odvíjať v roku 1752, keď americký polyhistor Benjamin Franklin objavil elektrinu, no skutočný pokrok smerom k jej vzniku učinil až o viac než sto rokov neskôr britský fyzik James Clerk Maxwell, ktorý v roku 1865 vyslovil predpoklad, že striedavý prúd dokáže vzduchom vyslať elektromagnetické vlny.

Trvalo ďalších 22 rokov, kým Maxwellov predpoklad experimentálne overil a potvrdil nemecký fyzik Heinrich Hertz. Iskrenie, ktoré vzniklo ako výsledok jeho pokusu, sa dnes už pokladá takmer za samozrejmosť, no koncom 19. storočia bolo významnou vedeckou udalosťou. Maxwell počas života pôsobil na rôznych univerzitách. Jedným z jeho žiakov bol aj Fleming, ktorý prejavoval živý záujem o elektrinu. Experimentoval s kohererom – jedným z prvých detektorov elektromagnetických vĺn.

Koherer bol prvý prakticky použiteľný detektor, ktorým bolo možné zachytiť signály na veľké vzdialenosti. Používal sa napríklad aj v Marconiho telegrafoch, ktoré umožňovali spoľahlivú bezdrôtovú komunikáciu na stredné vzdialenosti. Marconi na sklonku 19. storočia, v roku 1896, navštívil Spojené kráľovstvo, aby svoj vynález prakticky demonštroval. Fleming ním bol ohromený, preto onedlho k Marconimu nastúpil do zamestnania a spoločne sa usilovali predĺžiť vzdialenosť, na ktorú bolo možné bezdrôtovo komunikovať s cieľom preklanúť bezdrôtovou komunikáciou Atlantický oceán. Dosiahnuť sa ho podarilo 12. decembra 1901.

Najväčším problémom Marconiho zariadení bola nespoľahlivosť kohererov. Tp sa podarilo vyriešiť vynálezom súčiastky s dvoma elektródami vedúcej prúd iba jedným smerom – diódy. V minulosti sa tieto súčiastky označovali množstvom výrazov – Flemingov ventil, (vákuová) elektrónka alebo elektrónová lampa. Nevyžarovali totiž iba viditeľné svetlo, ale aj elektróny.

Ako základ ich vzniku poslúžili Edisonove žiarovky tvorené rozžeraveným drôtom umiestneným vo vnútri vákuovej sklenenej banky. Diódy sa od nich odlišovali prítomnosťou druhej elektródy s kladným nábojom (anódy) vo vnútri vákuovej banky. Anódu tvoril jeden alebo viacero plieškov prijímajúcich elektróny. Vysielačom bola záporne nabitá elektróda (katóda) – drôt zohrievaný prechodom elektrického prúdu. Zvyšovanie jeho teploty spôsobovalo uvoľňovanie elektrónov – tento princíp fungovania sa nazýva tepelná emisia (termoemisia).

Prepúšťanie elektrického prúdu iba jedným smerom umožnilo rozvoj konverziu striedavého elektrického prúdu výhodného pri prenose elektriny na veľké vzdialenosti na jednosmerný prúd výhodného pre elektrotechnické zariadenia. Na základe Flemingových diód vznikli neskôr aj triódy, teda súčiastky s tromi elektródami. Tretia elektróda mala podobu mriežky vloženej medzi katódu a anódu. Mierna zmena napätia mriežky umožňovala regulovať množstvo elektrónov prechádzajúcich z katódy do anódy. Triódy preto umožňujú zosilňovanie prúdu prechádzajúceho medzi katódou a anódou a používajú sa v mnohých zariadeniach, okrem iného aj v zosilňovačoch pre elektrické gitary.

Postupný rozvoj vedy a techniky priniesol tiež zmeny diód. Objav polovodičov a postupná miniaturizácia umožnili výrazné zníženie spotreby energie, použitie väčšieho množstva diód a vznik ich ďalších typov. Umožnilo to rozvoj nielen spotrebnej elektroniky ako sú, televízory, chladničky, počítače, smartfóny alebo herné konzoly, ale aj nanotechnológií.

Fleming počas aktívnej kariéry pôsobil nielen ako vedecký konzultant, ale vyučoval aj na univerzite. Po odchode do dôchodku sa naďalej zaujímal o elektroniku a rôzne novinky, napríklad o televízory. Zomrel 18. apríla 1945 vo veku 95 rokov v anglickom meste Sidmouth.

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku.

,aktualizované 

- Hokejisti Fínska uspeli aj vo svojom druhom zápase na majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku.

- Izraelská armáda v nedeľu večer vyzvala obyvateľov troch prístavov ležiacich na západnom pobreží krajiny v oblastiach kontrolovaných húsíjskými povstalcami, aby ich urýchlene opustili.

- Predstavitelia palestínskeho militantného hnutia Hamas rokujú už niekoľko dní v katarskej metropole Dauha so zástupcami americkej administratívy o potenciálnom prímerí v Pásme Gaze či prístupe dodávok humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.

- Viac než dva metre vysoká drevená skulptúra penisu sa objavila v nedeľu skoro ráno pred kancelárskou budovou v nemeckom mestečku Ismaning neďaleko Mníchova, uviedla polícia.

- Najmenej dvaja policajti zahynuli a traja sa zranili v nedeľu pri výbuchu bomby na severozápade Pakistanu, informovala polícia.

- Španielsky kráľovský pár sa v nedeľu zúčastnil spomienkovej slávnosti pri príležitosti oslobodenia nacistického koncentračného tábora Mauthausen.

- Jeden fanúšik futbalistov tímu Hamburger SV utrpel život ohrozujúce zranenia počas osláv návratu klubu do Bundesligy.

- Pri stredajších útokoch indickej armády na Pakistanom kontrolovanú časť sporného regiónu Kašmír a na území samotného Pakistanu zahynulo viac ako 100 príslušníkov militantných skupín vrátane viacerých ich vodcov.

- Obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k poklesu produktivity a nie je vylúčené, že americká centrálna banka bude musieť pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb.

- Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

- Hygienici predpokladajú postupné znižovanie chorobnosti na vírusovú hepatitídu typu A (VHA) v Prešovskom kraji.

- Dve deti a jeden dospelý zahynuli na preplnenom gumenom člne pri pokuse prekonať Stredozemné more, viac ako 50 ďalších osôb sa podarilo zachrániť, informovala v nedeľu nemecká organizácia RESQSHIP.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR kladie veľký dôraz na riešenie problému segregácie vo vzdelávaní.

- Od pondelka (12. 5.) sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

- Slovenskí hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme. Slováci v nedeľnom druhom vystúpení na turnaji potvrdili úlohu favorita a zdolali Slovinsko 3:1.

- Saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco oznámil za 1. štvrťrok tohto roka pokles zisku, pod čo sa veľkou mierou podpísali nižšie ceny ropy a zvýšené náklady spoločnosti.

- Slovenskí hokejisti viedli vo svojom druhom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme nad Slovinskom po dvoch tretinách 3:0. Na góly Sebastiána Čederleho a Pavla Regendu z prvej časti hry nadviazal v 32. minúte presným zásahom Michal Krištof.