Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia UNESCO a veda

Slovenských vedcov ocenili za ich prínos v oblasti vedy a inovácií

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan a Štefan Vilček z Katedry epizootológie a parazitológie UVLF, ktorý si prevzal ocenenie za Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky za významný príspevok k rozvoju molekulovej diagnostiky a epizootológie vírusových nákaz zvierat počas slávnostného odovzdávania prestížnych ocenení vedecko-výskumných pracovníkov Cena za vedu a techniku v Bratislave 10. novembra 2016. Foto: TASR

Hlavným odkazom podujatia je podľa organizátorov uznanie a ocenenie práce slovenských vedcov za ich osobitný význam pre rozvoj spoločnosti. Ceny si prevzali z rúk ministra Plavčana.

Bratislava 10. novembra (TASR) - Oceniť prácu vedeckovýskumných pracovníkov za ich prínos v oblasti vedy, techniky či inovácií bolo cieľom slávnostného večera pri príležitosti vyhlásenia výsledkov Ceny za vedu a techniku. Podujatie bolo vyvrcholením celoslovenského Týždňa vedy a techniky 2016.

Hlavným odkazom podujatia je podľa organizátorov uznanie a ocenenie práce slovenských vedcov za ich osobitný význam pre rozvoj spoločnosti. Ceny si prevzali z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana.

V kategórii Osobnosť vedy a techniky cenu dostal Marián Valko z Ústavu fyzikálnej chémie a chemickej fyziky FCHPT STU Bratislava za komplexnú analýzu kovov a antioxidantov v živých systémoch. Ďalším laureátom sa stal Imrich Barák z Ústav molekulárnej biológie SAV za významný príspevok k objasneniu molekulových mechanizmov bunkového delenia. Posledným oceneným v tejto kategórii bol Rastislav Havrila z Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu (EVPÚ) za výsledky dosiahnuté pri riešení a riadení výskumno-vývojových projektov v oblasti výkonovej elektrotechniky a statických výkonových meničov.

Za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky bol ocenený Štefan Vilček z Katedry epizootológie a parazitológie UVLF za významný príspevok k rozvoju molekulovej diagnostiky a epizootológie vírusových nákaz zvierat. Ďalej Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV za výnimočné objavy v archeológii a celoživotné vedecké dielo. A nakoniec Peter Schmeringa z Biatec Laser Technology za aplikovaný výskum a vývoj prototypu zariadenia Biatec Laser BLT F3 pre laserové mikroobrábanie ultra tvrdých a ďalších materiálov a aplikovaný výskum a vývoj prototypu automatizovanej linky na laserové spracovanie dreva.

V kategórii osobnosť vedy a techniky do 35 rokov si ocenenie prevzali Alexander Hošovský z Fakulty výrobných technológií Prešov, TU Košice, Jaromír Vašíček z Výskumného ústav živočíšnej výroby v Nitre a Rastislav Baláž z EVPÚ.



Ocenenie získali aj Andrea Settey Hajdúchová z STU, Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici a Kolektív Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR za popularizovanie vedy. Vedecko-technickými tímami roka sa stali Odbor Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby Stavebnej fakulty TU Košice, Výskumno-vývojové centrum AUTOMOTIVE, Dubnica nad Váhom a tím pracovníkov z útvaru výskum a vývoj, EVPÚ.

Viac informácií o odovzdávaní ceny za vedu a techniku nájdu záujemcovia na web stránke www.tyzdenvedy.sk.

Hlavným organizátorom Týždňa vedy a techniky je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Cenu za zásluhy v oblasti vedy získal predstaviteľ priemyslu Peter Schmeringa



Cenu za vedu a techniku za celoživotné zásluhy získal dnes večer Peter Schmeringa z Biatec Laser Technology za aplikovaný výskum a vývoj prototypu zariadenia Biatec Laser BLT F3 pre laserové mikroobrábanie ultra tvrdých a ďalších materiálov. Riešenia, ktoré vyvinul, používajú významné spoločnosti z automobilového a elektrotechnického priemyslu.

RNDr. Peter Schmeringa.
Foto: Media Knowledge


Svoj život Schmeringa zasvätil laseru. Podarilo sa mu vyvinúť v súčasnosti najvýkonnejšiu technológiu mikroobrábania najtvrdších priemyselných materiálov či automatizovanú linku, ktorá prináša zmenu do oblasti spracovania dreva. Úspešného výskumníka, podnikateľa a manažéra do súťaže nominoval Klub 500.



K jeho riešeniam patria napríklad aplikácie laserov pre zváranie drahých kovov, rezanie rôznych priemyselných materiálov, laserové gravírovanie, ale i automaty na popisovanie štítkov elektromotorov a automobilov, ktoré využívajú významné spoločnosti z automobilového a elektrotechnického priemyslu. Na konte má niekoľko patentov zameraných na polohovanie laserového lúča a na prácu s mikroelektronickými obvodmi.

V Bratislave dnes ocenili prácu vedecko-výskumných pracovníkov za ich prínos v oblasti vedy, techniky či inovácií. Vyhlásenie výsledkov Ceny za vedu a techniku bolo vyvrcholením celoslovenského Týždňa vedy a techniky 2016.