Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia UNESCO a veda

Spoločnosť Firefly Aerospace plánuje štart lunárnej sondy

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Mäkké pristátie na povrchu Mesiaca dosiaľ uskutočnilo iba päť krajín – Sovietsky zväz, USA, Čína, India a Japonsko.

Washington 8. januára (TASR) – Budúci týždeň odštartuje na Mesiac nový lunárny modul, oznámila v noci na stredu americká spoločnosť Firefly Aerospace. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Pripútajte sa, prosím! Na cestu na Mesiac sa vydáme v stredu 15. januára o 1.11 h EST (7.11 h SEČ) na palube rakety Space X Falcon 9," uviedla texaská spoločnosť Firefly Aerospace prostredníctvom sociálnej platformy X.

Spoločnosť plánuje na Mesiac vyslať pristávací modul Blue Ghost. Modul je vysoký dva metre, má kruhový tvar a priemer 3,5 metra. Na lunárny povrch má dopraviť zariadenia na desať vedeckých výskumných projektov a názorných ukážok technológií.

Plánované miesto pristátia je podľa AFP sopečný kopec Mons Latreille ležiaci v Mori nepokojov (Mare Crisium). Sonda bude k Mesiacu letieť 45 dní, ďalších 14 dní bude pracovať na jeho povrchu.

Lunárne moria napriek svojmu názvu neobsahujú vodu, v skutočnosti ide o obrovské lávou zaplavené impaktné panvy vytvorené dopadom vesmírnych telies.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uzavrel v rámci programu Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS) so spoločnosťou Firefly Aerospace kontrakt v hodnote 93 miliónov dolárov. Ide o súčasť širšej snahy vybudovať v rámci programu Artemis ekosystém súkromných spoločností, ktorý umožní dopravovať na Mesiac rôzny náklad a stálu prítomnosť na tomto telese.

Prvá misia programu CLPS spoločnosti Astrobotic Technology z Pittsburgu sa v januári skončila neúspechom a sonda zhorela v atmosfére Zeme. Druhá uspela iba čiastočne – modul Odysseus súkromnej americkej spoločnosti Intuitive Machines (IM) síce vykonal tzv. mäkké pristátie na povrchu Mesiaca, modul sa však naklonil po tom, ako sa jedna z jeho nôh počas pristátia zlomila. Solárne panely modulu tak nedokázali získavať dostatočné množstvo energie a napájať elektroniku, modul však napriek tomu úspešne dokončil niekoľko testov a na Zem odoslal výsledky spolu s fotografiami, pripomína AFP.

Mäkké pristátie na povrchu Mesiaca dosiaľ uskutočnilo iba päť krajín – Sovietsky zväz, USA, Čína, India a Japonsko.