Počas siedmich rokov bude sonda sledovať slnečné častice, polia a vlny a mapovať 11-ročný cyklus slnečných škvŕn a erupcií.
Autor TASR
Paríž 14. apríla (TASR) - Sonda Solar Orbiter, určená na pozorovanie doteraz nevídaných detailov Slnka, odštartuje do vesmíru až v októbri 2018, teda približne o 15 mesiacov neskôr, ako bolo plánované. Oznámila to dnes Európska vesmírna agentúra (ESA).
Podľa vedúceho projektu Philippa Kletzkina pristúpila ESA k tomuto kroku preto, aby zabezpečila, že budú dosiahnuté všetky vedecko-výskumné ciele misie a všetky súčasti systému sa dostatočne otestujú.
Solar Orbiter bude mať na palube desať prístrojov. K Slnku sa priblíži postupne, pričom v závere svojej misie má byť od neho vzdialená 43 miliónov kilometrov - bude teda bližšie ako najvnútornejšia planéta Merkúr.
Počas siedmich rokov bude sonda sledovať slnečné častice, polia a vlny a mapovať 11-ročný cyklus slnečných škvŕn a erupcií. Štart sa uskutoční z Mysu Canaveral na Floride a zabezpečí ho americká vesmírna agentúra NASA, ktorá vyvinula aj jeden z prístrojov sondy.