Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. apríl 2025Meniny má Anastázia
< sekcia UNESCO a veda

VESMÍRNE RANDE: Venuša a Saturn vyzdobia zimnú nočnú oblohu

Na snímke Mesiac a Venuša. Foto: TASR/AP

Dni sú na Venuši zvláštne. Pozemšťanom by sa na jej povrchu zdalo, že Slnko vychádza na západe a zapadá na východe.

Bratislava 15. januára (TASR) – Zimná nočná obloha prináša množstvo pútavých objektov na pozorovanie. Okrem jasného Marsu v opozícii na nej možno od 17. do 18. januára sledovať voľným okom aj „rande“ Venuše a Saturnu. Neďaleko nich sa skrýva aj tretia planéta, Neptún, viditeľná už malým ďalekohľadom. TASR prináša textový výber najzaujímavejších informácií o Venuši.

Venuša, Zornica, či Večernica je jedným z najjasnejších objektov na nočnej oblohe. Po Merkúre je druhou planétou slnečnej sústavy v poradí od Slnka, ktoré obieha vo vzdialenosti 67 miliónov kilometrov – približne 0,45 astronomickej jednotky.

Planéta patrí rovnako ako ostatné planéty vnútornej časti slnečnej sústavy medzi terestrické (Zemi podobné) planéty. Venuša býva označovaná za dvojča Zeme, pretože jej priemer je takmer rovnaký ako priemer domovskej planéty ľudstva – americký Národný ústav pre letectvo a vesmír (NASA) udáva jeho hodnotu 12.104 kilometrov, približne 95 percent priemeru Zeme.

Dni sú na Venuši zvláštne. Pozemšťanom by sa na jej povrchu zdalo, že Slnko vychádza na západe a zapadá na východe. Dôvodom tohto zvláštneho pohybu je opačná rotácia Venuše v porovnaní so Zemou a zvyšnými planétami slnečnej sústavy. Dôvod tejto zvláštnosti sa vedcom zatiaľ nepodarilo objasniť, no ako najpravdepodobnejšia sa podľa televízie BBC zdá byť teória, podľa ktorej do Venuše v ranom štádiu vzniku slnečnej sústavy vrazilo teleso rovnakej alebo porovnateľnej veľkosti a náraz spôsobil zmenu smeru otáčania mladej planéty.

Okrem dní sú na Venuši zvláštne aj roky. Jeden venušiansky deň (jedna rotácia okolo osi) je dlhší ako jeden venušiansky rok (jeden obeh okolo Slnka) – venušiansky deň trvá 243 pozemských dní, venušiansky rok iba 225 dní.

Dôvodom môže byť podľa štúdie Stephena Kanea z Kalifornskej univerzity hustá atmosféra planéty a silné vetry vanúce na jej povrchu, ktoré pôsobia ako brzda a spomaľujú rotáciu Venuše okolo vlastnej osi. Ak by Venuša atmosféru nemala, rýchlosť rotácie planéty okolo osi by podľa Kanea po čase vzrástla a vyrovnala by sa rýchlosti obehu okolo Slnka. Vznikla by tak viazaná rotácia, ktorá spôsobuje, že obežnice sú k obiehanému objektu vždy otočené len jednou a tou istou stranou, napríklad ako Mesiac k Zemi alebo Merkúr k Slnku.

Hustá atmosféra je charakteristický a najvýraznejší prvok Venuše, ktorý úplne znemožňuje pozorovanie jej povrchu. Silné vetry nie sú jediná nástraha povrchu. Husté oblaky kyseliny sírovej zachytávajú teplo zo Slnka, skleníkový efekt ho násobí a teplota povrchu Venuše preto dosahuje až 464 stupňov Celzia. To je viac ako je potrebné na roztavenie olova, píše NASA.

Silným vetrom a vysokou teplotou sa nástrahy spojené s hustou venušianskou atmosférou nekončia. Atmosférický tlak na povrchu Venuše je približne 9,2 megapascalu – 93-násobne vyšší ako tlak pôsobiaci na pozemšťana na rovníku Zeme stojaceho na brehu mora. Na dosiahnutie rovnakého tlaku na Zemi je potrebné ponoriť sa v mori do hĺbky asi 900 metrov.

Aby toho nebolo málo, venušianska atmosféra je pre ľudí nedýchateľná. Až 96,5 percenta tvorí oxid uhličitý a 3,5 percenta dusík, zvyšné chemické prvky sú prítomné iba v stopových množstvách.

Napriek všetkým nepriaznivým podmienkam vedci objavili vo svetelnom spektre Venuše fosfán – bezfarebnú, horľavú a veľmi jedovatú chemickú zlúčeninu, ktorú na Zemi vytvárajú výhradne živé mikroorganizmy. Objav sa podaril prostredníctvom Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Clerka Maxwella (JCMT) na Havaji a následne ho potvrdila ešte citlivejšia sústava rádioteleskopov ALMA v Čile.

Ak sa na Venuši vyvinul život, zrejme to nebolo na "pekelnom" povrchu planéty, ale vysoko v jej hustých oblakoch, kde teplota a tlak dosahujú pre život prijateľnejšie hodnoty. Objav fosfánu však nie je definitívnym potvrdením existencie života na Venuši, na to bude potrebný ešte ďalší výskum.

Skúmanie Venuše je však náročná úloha. Napriek tomu, že astronómovia planétu pozorujú už tisíce rokov od čias starovekých Sumerov, ľudstvo o nej stále vie relatívne málo. Planétu v roku 1610 po prvý raz pozoroval florentský polyhistor Galileo Galilei svojím teleskopom. Ani on však nedokázal preniknúť cez vrstvu hustých oblakov zahaľujúcich planétu. V mysliach ľudí sa vyrojilo množstvo predstáv o Venuši, napríklad že sa pod oblakmi skrýva svet pokrytý dažďovými pralesmi prekypujúci exotickým životom a možno aj inteligentnými obyvateľmi. Mýlili sa.

O Venuši napriek tomu vzniklo množstvo literárnych diel, napríklad román Druhá planéta od Jany Plauchovej alebo literárny cyklus Amtor (zvaný aj Venušiansky cyklus) od Edgara Ricea Burroughsa, ktorý je autorom nielen cyklu o Tarzanovi, ale aj rozsiahleho cyklu lietarárnych diel o Marse.

Venuša bola v 60. rokoch predmetom intenzívneho vedeckého záujmu najmä zo strany vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Záujem po odhalení nehostinných podmienok panujúcich na planéte postupne upadal, no v súčasnosti sa opäť obnovuje – Európska vesmírna agentúra (ESA) plánuje spoločne s NASA vyslať k Venuši misiu EnVision, ktorá radarom presne zmapuje povrch planéty. NASA ale v rokoch 2028 až 2030 plánuje vyslať k Venuši hneď dve misie. Sonda DaVinci zostúpi na povrch planéty a bude skúmať jej atmosféru, kým VERITAS bude z obežnej dráhy analyzovať jej emisivitu, topografiu a spektroskopiu. Aké nové poznatky prinesú, ukáže čas.

Nová národná nemocnica bude strategickou investíciou, rozhodla vláda

Zámerom projektu je zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a vybudovanie nových lôžok.

,aktualizované 

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

- Vyšetrovateľ enviropolície podal prokurátorovi návrh na konanie o dohode o vine a treste na obvineného 48-ročného muža z Prievidze za prečin týrania zvierat.

- Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

- Nová Národná univerzitná nemocnica generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa má postaviť v Bratislave, bude strategickou investíciou.

- Projekty a investičné potreby samospráv a organizácií v okresoch Žarnovica a Banská Štiavnica podporí vláda sumou vyše 1,5 milióna eur.

- Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov základných a stredných škôl a detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách, sa má zmeniť.

- Carlo Ancelotti nebude nový tréner brazílskej reprezentácie. Podľa španielskeho denníka Marca súčasný kouč futbalistov Realu Madrid odmietol ponuku. Ancelotti odcestoval do Londýna, kde mal podpísať kontrakt, no k dohode napokon neprišlo.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) požiadal v utorok Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.

- Dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií sa v minulom roku výrazne zlepšila, a to najmä vďaka konsolidačným opatreniam prijatým na rok 2025.

- Severná Kórea tento týždeň uskutočnila prvé skúšobné odpálenie zbraňového systému novej vojnovej lode triedy Čche Hjon, informovala v stredu štátna agentúra KCNA.

- Organizácia Spojených národov (OSN) obmedzí poskytovanie humanitárnej pomoci na Ukrajine pre výrazný pokles finančných zdrojov, uviedla v utorok Joyce Msuyaová.

- Približne 600 severokórejských vojakov zomrelo a tisíce ďalších sa zranili na strane Ruska v bojoch proti Ukrajine, informoval o tom v stredu juhokórejský poslanec.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil dosiahnutie víťazstva vo vojne v Pásme Gazy a zabezpečenie návratu zvyšných izraelských rukojemníkov zadržiavaných palestínskym hnutím Hamas.

- Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.