Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. máj 2025Meniny má Žigmund
< sekcia UNESCO a veda

TÝŽDEŇ VO VEDE: Hudba ako dôsledok vzpriamenej chôdze a prokrastinácia

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Ľudia, ktorí sa často nechávajú vyrušovať svojimi mobilnými telefónmi, si v prípade ich absencie vo svojej blízkosti nájdu iné spôsoby prokrastinácie, uvádza nová štúdia.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Absencia mobilov nezvyšuje produktivitu, Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na svete a hudba a ľudská reč mohli vzniknúť ako dôsledok vzpriamenej chôdze. TASR prináša týždňový súhrn zaujímavých udalostí a poznatkov zo sféry vedy, techniky a výskumu.

Ľudia, ktorí sa často nechávajú vyrušovať svojimi mobilnými telefónmi, si v prípade ich absencie vo svojej blízkosti nájdu iné spôsoby prokrastinácie, uvádza nová štúdia.

Maxi Heitmayer z London School of Economics (LSE) skúmal, či umiestnenie smartfónov tesne mimo dosah osôb ovplyvní ich používanie na aktivity nesúvisiace s prácou. Výsledky 28. marca zverejnil vedecký žurnál Frontiers in Computer Science.

"Štúdia preukazuje, že odloženie mobilu nemusí stačiť na zníženie miery vyrušovania a prokrastinácie či na zvýšenie sústredenia. Problém nepramení zo zariadenia, ale zo stereotypov a návykov, ktoré sme si pri nich vytvorili," uvádza Heitmayer.

Vzorku štúdie tvorilo 22 osôb, ktoré dva dni osamote pracovali vo zvukotesnej miestnosti. Účastníci si so sebou priniesli všetky zariadenia potrebné na prácu, vždy najmenej mobil a notebook. Nastavenia upozornení si ponechali nezmenené a výskumník na ne nemal žiadny vplyv.

Jediný rozdiel bol vo vzdialenosti medzi účastníkmi a ich smartfónmi. V prvom prípade ho mali položený na svojom pracovnom stole, v druhom na samostatnom stole vzdialenom 1,5 metra.

Keď bol mobil ďalej, klesla miera jeho používania, miera vyrušovania však zostala zachovaná a účastníci namiesto nich viac využívali notebooky. Účastníci pracovali rovnaký čas bez ohľadu na to, kde sa mobily nachádzali.

Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na svete, pričom krajiny v roku 2024 zasiahli výrazné dôsledky klimatickej zmeny, extrémne počasie a rekordné teploty. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok zverejnila Svetová meteorologická organizácia OSN (WMO) a meteorologická služba Európskej únie Copernicus.

Na správe sa podieľalo približne 100 vedcov a podľa ich zistení minulý rok bol pre Európu najteplejším v histórii meraní. Búrky boli často silné a záplavy najrozsiahlejšie od roku 2013. Vyžiadali si najmenej 335 životov a zasiahli približne 413.000 ľudí, uvádza sa v správe.

Podľa odborníkov existoval zjavný klimatický kontrast medzi východom a západom kontinentu: východ sužovalo extrémne suché a teplé počasie, západ zažil teplé, no vlhké počasie.

Správa uvádza, že Európa patrí medzi regióny s najväčším predpokladaným nárastom rizika povodní. Globálne otepľovanie o 1,5 stupňa Celzia by mohlo podľa odhadov viesť k 30.000 úmrtiam ročne v dôsledku extrémnych horúčav.

Naopak, chladné extrémy boli v roku 2024 rekordne nízke. Všetky európske regióny zaznamenali úbytok ľadu, pričom ľadovce v Škandinávii a na súostroví Svalbard (Špicbergy) zaznamenali najvyššiu mieru úbytku ľadu v histórii. OSN v roku 2025 preto vyzýva na ich ochranu.

Rytmické, hudobné a rečové schopnosti sa u ľudí pravdepodobne vyvinuli ako dôsledok vzpriamenej chôdze, uvádza nová štúdia.

„Kroky pri kráčaní vzpriamene vytvárajú rytmickejšie a predvídateľnejšie zvuky pohybu ako štvornohý pohyb našich najbližších žijúcich príbuzných, šimpanzov, ktoré sa po šelestiacich vetvách stromov pohybujú nepravidelnými krokmi,“ uvádza lekár a výskumník Matz Larsson z Örebro universitet (ORU) vo Švédsku. Štúdiu vypracoval spolu s profesorkou antropológie na Floridskej štátnej univerzite (FSU) Dean Falkovou. Publikovaná bola v aprílovom čísle vedeckého žurnálu Current Anthropology.

Dvaja ľudia držiaci krok majú dostatok príležitostí započúvať sa do zvukov okolia. Ak svoje kroky synchronizujú, nastáva medzi nimi ticho. Mozog dokáže zvuky krokov spojiť a oddeliť ich od zvukov okolia, takže si skôr všimnú blížiaceho sa predátora alebo nepriateľa.

Rytmické kroky matiek ovplyvňujú aj deti v maternici ešte pred ich narodením. Normálne tempo chôdze je podľa portálu Phys.org 120 krokov za minútu, čo je rovnaké tempo ako má mnoho hudobných skladieb. Pohyb do rytmu krokov aktivuje propriocepčný systém tela, ktorý na základe sluchových, rovnovážnych a hmatových vnemov neustále umožňuje vnímať vlastnú polohu a pohyb v prostredí.

Deti v maternici vnímajú i tep srdca, ten však stimuluje iba ich sluch. V porovnaní s krokmi je tiež výrazne pomalší, pretože dosahuje iba približne 70 úderov za minútu a menej pripomína hudbu.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Apríl je za nami, čo čakať od mája?

Podľa analýzy SHMÚ výrazné až extrémne sucho zasahuje spolu približne 18 % územia, pričom najhoršia situácia je na Považí, Malých Karpatoch, Hornej Nitre, Orave a Turci.

- Španielsko a Portugalsko zriadili v piatok spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok ochromil Pyrenejský polostrov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Ukrajinské ozbrojené sily zajali viacerých občanov Toga, ktorí bojovali na Ukrajine na strane ruskej armády. Uviedli to v piatok úrady tejto malej západoafrickej krajiny, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

- Americký šprintér Fred Kerley sa odhlásil z víkendového mítingu Grand Slam Track v Miami. Polícia zatkla 29-ročného športovca v súvislosti s obvineniami z ublíženia na zdraví.

- Do skupiny ľudí v centre mesta Stuttgart na juhozápade Nemecka narazilo v piatok auto, zranenia utrpeli najmenej traja ľudia. Vodiča na mieste zadržali.

- Futbalisti Tatrana Prešov oslavujú postup do najvyššej slovenskej súťaže, kde sa predstavia prvý raz od roku 2018. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy majú definitívne istú po zápase 24. kola MONACObet ligy v Šamoríne, v ktorom zvíťazili 2:1.

- Juraj Slafkovský neposilní Slovensko na blížiacich sa hokejových MS vo Švédsku a Dánsku. Informoval o tom novinár kanadského portálu Sportsnet Eric Engels.

- Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.

- Pobrežie južného Čile a Argentíny zasiahlo v piatok zemetrasenie s magnitúdou 7,4, oznámila americká geologická služba USGS. Úrady v Čile vydali varovanie pred cunami a vyzvali obyvateľov najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes na evakuáciu.

- Mesto Brezno plánuje vybudovať v priebehu tohto roka takmer tri desiatky parkovacích miest. Technické služby (TS) Brezno pokračujú s výstavbou odstavných plôch pre motorové vozidlá na Ulici Fraňa Kráľa a v časti mesta Mazorníkovo.

- Slávnostná prehliadka spojená s požehnaním novostavby štadióna v Prešove - Futbal Tatran Arény (FTA) sa uskutočnila v piatok na poludnie, deň pred jeho oficiálnym otvorením (3. 5.). Požehnanie vykonali zástupcovia rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi.

- Slovenský triatlonista Richard Varga sa rozhodol vo veku 36 rokov ukončiť svoju profesionálnu kariéru. Jeho posledným podujatím, na ktorom bude reprezentant Slovenska štartovať, bude 18. mája podujatie série Challenge v Šamoríne.

- Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu odcestuje do Talianska. Vzdá tam úctu historickému odkazu generála Milana Rastislava Štefánika. V meste Terst sa stretne s najvyššími predstaviteľmi mesta. Následne v Turíne otvorí Honorárny konzulát SR.

- Belgický futbalista Kevin De Bruyne by sa mohol po skončení sezóny presunúť do zámorskej MLS. Podľa ESPN začal 33-ročný stredopoliar rokovania s tamojším klubom Chicago Fire.

- Polícia eviduje za prvé 3 mesiace tohto roka 47 podvodov na senioroch s celkovou škodou 572.000 eur. Vlani zaznamenali dokopy 125 telefonických podvodov, pričom podvodníkom sa podarilo od seniorov celkovo vylákať vyše 1,5 milióna eur.

- Plošný odstrel 350 medveďov na Slovensku môže vážne ohroziť stabilitu a životaschopnosť medvedej populácie. Varuje pred tým dvadsaťsedem odborníkov z deviatich európskych krajín vo výzve adresovanej ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS).

- Vatikánski hasiči už na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým kardináli po voľbe prostredníctvom bieleho alebo čierneho dymu svetu oznámia, či zvolili alebo nezvolili nového pápeža.

- V Ružomberku na ceste I/18 sa zrazilo osobné vozidlo s kamiónom, pričom došlo k zraneniu jedného človeka. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Nórsky futbalista Erling Haaland by sa mohol vrátiť do súťažného kolotoča už v nasledujúcich zápasoch. Oznámil to tréner Manchestru City Pep Guardiola.

- V piatok večer od 20.00 h sa až do nedeľného (4. 5.) večera uzavrie úsek diaľnice D1 v smere do Bratislavy od križovatky Senec po Zlaté piesky. Obchádzková trasa bude vedená po ceste I/61 od križovatky Senec smer Bratislava.

- Hokejisti Toronta postúpili do semifinále Východnej konferencie NHL. Maple Leafs zvíťazili v noci na piatok v šiestom štvrťfinálovom dueli na ľade Ottawy 4:2 a rovnakým pomerom vyhrali aj celú sériu 1. kola play off.