Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia UNESCO a veda

TÝŽDEŇ VO VEDE: Slovákov ocenili na medzinárodnom kongrese v USA

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Poľsko spustilo prvé kvantové spojenie na posilnenie kyberbezpečnosti a poľskí vedci tiež vyvinuli AI model na základe najväčšej databázy snímok pľúc.

Bratislava 21. marca (TASR) - Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Slovenskí vedci získali ocenenie na medzinárodnom kongrese v USA, Poľsko spustilo prvé kvantové spojenie na posilnenie kyberbezpečnosti a poľskí vedci vyvinuli AI model na základe najväčšej databázy snímok pľúc. TASR prináša týždňový súhrn zaujímavých udalostí a poznatkov zo sféry vedy, techniky a výskumu.

Poľsko úspešne spustilo prvé kvantové spojenie medzi ministerstvom digitalizácie a Vojenskou technickou akadémiou. Technológia využíva kvantovú distribúciu kľúčov, ktorá umožňuje prakticky neprelomiteľné šifrovanie dát. Spojenie spustili v pondelok na tlačovej konferencii minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a minister digitalizácie Krzysztof Gawskowski.

Projekt Optokrypt zrealizovali v spolupráci Vojenskej technickej akadémie, Národnej výskumnej a akademickej siete (NASK) a spoločnosti TELDAT. Poľsko, ktoré podľa ministra obrany čelí najväčšiemu počtu kyberútokov v EÚ, disponuje najväčšou kvantovou sieťou výmeny kľúčov spomedzi krajín eurobloku a druhou najväčšou na svete po Číne.

Spojenie bude mať podľa prítomných široké využitie v armáde, bankovníctve, zdravotníctve či administratíve a vláda plánuje jeho rýchlu implementáciu. Kvantová distribúcia kľúčov umožňuje bezpečný prenos informácií, pričom akýkoľvek pokus o preniknutie je okamžite odhalený. Táto technológia je odborníkmi považovaná za prelomovú v oblasti kybernetickej bezpečnosti, keďže tradičné šifrovacie metódy môžu byť v budúcnosti ohrozené kvantovými počítačmi.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) získali prestížne ocenenie na medzinárodnom kongrese v USA. Išlo o výskumníkov z Ústavu experimentálnej farmakológe a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV. Ich prácu ocenili za výnimočný prínos v oblasti vývoja protokolov pre in vitro testovanie biokompatibility zdravotníckych pomôcok a farmaceutík.

"Je pre nás veľkou cťou, že naša práca bola ocenená na takom prestížnom medzinárodnom fóre. Tento úspech nás motivuje pokračovať v úsilí o začlenenie in vitro metód do štandardov, ako je ISO," poznamenala riaditeľka daného ústavu a spoluautorka štúdie Helena Kandarová.

Hlavným autorom oceneného výskumu je interný doktorand ústavu Peter Pôbiš. "Štúdia predstavuje nové in vitro protokoly na hodnotenie očného podráždenia a fototoxicity s využitím 3D rekonštituovaného ľudského tkanivového modelu EpiOcular. Tieto výsledky predstavujú významný krok smerom k zníženiu potreby testovania na zvieratách a integrácii spoľahlivých alternatívnych metód do regulačných štandardov," dodáva SAV.

Špecialisti z Varšavskej technickej univerzity v spolupráci s Poľskou skupinou pre rakovinu pľúc vyvinuli model umelej inteligencie, ktorý využíva najväčšiu svetovú databázu snímok hrudníka. Nový systém pomôže lekárom pri diagnostike chorôb v oblasti hrudníka.

Podľa vedúceho projektu Przemyslawa Bieceka je systém navrhnutý tak, aby odbremenil lekárov od časovo náročných úloh a umožnil im sústrediť sa na odbornú analýzu. Umelá inteligencia dokáže porovnávať nové snímky s tisíckami referenčných CT vyšetrení a automaticky identifikovať patologické zmeny a anatomické znaky.

Projekt Xlungs vychádza z databázy 40.000 CT záznamov pľúc poľských pacientov z rokov 2010 až 2018. Veľkosť databázy je 40 terabajtov (TB).

Podľa vedcov môže byť tento systém prelomom v skríningu ochorení. Dá sa integrovať s existujúcimi nemocničnými systémami a pracuje v súlade so štandardmi elektronickej zdravotnej dokumentácie.

Každoročne sa v Poľsku robí viac ako 60 miliónov obrazových vyšetrení a stredne veľká nemocnica vyprodukuje desiatky terabajtov obrazových dát. Tieto údaje môžu slúžiť na zlepšenie diagnostiky pomocou umelej inteligencie (AI) schopnej spracovať veľké objemy informácií efektívnejšie než človek, uvádza PAP.

Model CTSegMate, ktorý vedci vyvíjali tri roky, dokáže automatizovať popis CT snímok a skracovať čas ich vyhodnotenia. Výpočty si vyžiadali viac než 180.000 hodín procesorového času a projekt podporilo Národné centrum výskumu a rozvoja.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.