Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia UNESCO a veda

TÝŽDEŇ VO VEDE: Vôňa egyptských múmií a vplyvy traumy z detstva

Púšť. Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Múmie starovekých Egypťanov voňajú sladko, korenisto a drevito, uvádza nová štúdia.

Bratislava 21. februára (TASR) - Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Trauma z detstva môže poznačením spermií ovplyvniť deti, egyptské múmie majú príjemný pach a sánka nového predchodcu človeka má 1,4 milióna rokov. TASR prináša týždňový súhrn zaujímavých udalostí a poznatkov zo sféry vedy, techniky a výskumu.

Múmie starovekých Egypťanov voňajú sladko, korenisto a drevito, uvádza nová štúdia. Vedci na skúmanie deviatich mumifikovaných tiel využili okrem elektronických zariadení aj služby "trénovaných ľudských čuchačov".

Olfaktorická (čuchová) stránka bola pre starovekých Egypťanov veľmi dôležitá. Mnohí reštaurátori považujú pach múmií aj po 5000 rokoch za príjemný, pretože mumifikujúci použili živice a oleje z borovice, cédra či borievky.

Štúdiu vypracoval medzinárodný tím odborníkov zo Spojeného kráľovstva, Slovinska a Egypta. Výsledky 14. februára publikoval vedecký časopis The Journal of the American Chemical Society.

Autori štúdie elektronickými prístrojmi vykonali plynovú chromatografiu s hmotnostnou spektrometriou a olfaktometriou (GC-MS-O), mikrobiologickú analýzu a historický a reštaurátorský výskum a následne pachy hodnotila skupina ľudských "čuchačov". Zameriavali sa na aspekty ako je kvalita, intenzita a príjemnosť pachov.

Z výsledkov štúdie vyplýva, že pach možno použiť na neinvazívnu analýzu tiel, vedci však zároveň chcú zistiť chemické zloženie látok uvoľňovaných múmiami, aby návštevníkom múzeí mohli ponúknuť bohatší a intenzívnejší zážitok z návštevy.

Vysoká miera stresu v detstve môže zmenou expresie epigenetických markerov poznačiť spermie mužov a ovplyvniť tak ich deti, uvádza nová štúdia.

Novú štúdiu zverejnenú 3. januára vo vedeckom žurnále Molecular Psychiatry vypracoval medzinárodný tím vedcov pôsobiacich na univerzitách vo Fínsku, Dánsku a Francúzsku. Vedci skúmali epigenetiku mužských pohlavných buniek mužov vystavených v detstve vysokej miere stresu.

Epigenetika je vedecký odbor a poddruh genetiky, študuje mechanizmy regulujúce expresiu (prejavovanie sa) génov. Zmena expresie génov neznamená zmenu DNA, iba zmenu ich čítania. Ak je gén aktívny (zapnutý), ovplyvňuje tvorbu proteínov a molekúl, ak je neaktívny (vypnutý), nemá na ich tvorbu žiadny vplyv, hoci je v DNA prítomný.

Na meranie stresu v detstve vedci použili Stupnicu traumy a disasociácie (TADS). Analýza odhalila, že spermie mužov s vysokým skóre v dotazníku mali iný epigenetický profil ako spermie mužov s nízkym skóre. Zostalo to tak aj po zohľadnení ďalších faktorov, ako je požívanie alkoholu alebo fajčenie, ktoré epigenóm tiež ovplyvňujú.

Zistenie dokazuje perzistenciu epigenetických zmien aj napriek tomu, že stresory sa odohrali pred niekoľkými desiatkami rokov.

Vedci objavili na juhu Afriky 1,4 milióna rokov starú sánku dosiaľ neznámeho predka človeka, uvádza nová štúdia. Nález patrí do rodu prezývaného Luskáčik.

Sánku objavili v roku 1949 v jaskyni Swartkrans približne 32 kilometrov od mesta Johannesburg a do depozitára bola uložená pod označením SK 15. Skúmal ju medzinárodný tím vedcov z Francúzska, Juhoafrickej republiky (JAR), Nemecka a Číny, výsledky štúdie zverejnilo marcové číslo vedeckého časopisu Journal of Human Evolution.

Kosť bola pôvodne považovaná za pozostatok predka človeka známeho ako človek pracujúci (Homo ergaster). Autorov štúdie však zaujala, pretože vyzerala "príliš zvláštne na (príslušníka rodu) Homo" – je extrémne hrubá.

Vedci skúmali aj vnútornú štruktúru zubov v sánke, presnejšie časť dentínu (zuboviny), ktorý formuje tvar zuba a tvorí väčšinu tkanív koreňa, krčka a korunky zuba. Analýza odhalila, že dentín nezodpovedá žiadnemu príslušníkovi rodu Homo a že fosíliu nezanechal Homo ergaster. Tvary sánky a zubov poukazujú na to, že sánka patrila "luskáčikovi" z rodu Parantrop.

Dosiaľ boli známe tri druhy hominidov z rodu Parantrop Skúmaná fosília – sánka i zuby – je však v porovnaní s inými druhmi patriacimi do tohto rodu výrazne menšia, vedci preto predpokladajú, že ide o nový druh, ktorý mohol uprednostňovať mäkšiu stravu. Nový druh bol pomenovaný Paranthropus capensis.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.