Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 18. apríl 2025Meniny má Valér
< sekcia UNESCO a veda

UNESCO chce cez Svetový deň oceánov prebudiť nové hĺbky porozumenia

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Oceány viažu až 97 percent všetkých zásob vody na Zemi a tvoria základ jej hydrosféry. Na celom svete výrazne ovplyvňujú podnebie, počasie, kolobeh vody a tiež uhlíka v prírode.

New York/Bratislava 7. júna (TASR) – Slaná voda pokrýva väčšinu povrchu našej planéty. Pre mnohých ľudí predstavuje zdroj obživy, zábavy aj poučenia a skrýva mnohé ešte neodhalené tajomstvá. Vyžaduje si však aj ochranu a porozumenie. Valné zhromaždenie OSN preto v roku 2008 vyhlásilo 8. jún za Svetový deň oceánov.

Približne 70,8 percenta povrchu Zeme pokrýva slaná voda označovaná ako oceán. Rovnakým pojmom označujeme aj každú zo štyroch častí, na ktoré ju rozdeľujeme – Tichý, Atlantický, Indický a Severný ľadový. Oceány viažu až 97 percent všetkých zásob vody na Zemi a tvoria základ jej hydrosféry. Na celom svete výrazne ovplyvňujú podnebie, počasie, kolobeh vody a tiež uhlíka v prírode. Slúžia aj ako obrovský zásobník tepla a zohrali nepostrádateľnú úlohu pri vzniku a udržiavaní života na Zemi.

V roku 1957 sa v štúdii zverejnenej vo vedeckom časopise Journal of the Royal Society of Arts objavila informácia, že "hlboké oceány pokrývajú viac než dve tretiny povrchu sveta, no o oceánskom dne vieme menej ako o tvare povrchu Mesiaca". Hoci sa táto informácia týkala výhradne topografie morského dna, časom sa z nej stal obľúbený bonmot a dôkaz, ako málo toho v skutočnosti vieme o podmorských hlbinách domovskej planéty.

Situácia sa však medzičasom výrazne zmenila – približne štvrtinu (23,4 percenta) morského dna s rozlohou takmer 120 miliónov štvorcových kilometrov podrobne zmapovali lode pomocou batymetrov – sonarov vysielajúcich ku dnu akustické vlny. Vedci na skúmanie oceánskych hlbín bežne využívajú aj diaľkovo ovládané plavidlá bez ľudskej posádky. Mariánsku priekopu, najhlbší bod na Zemi (10.994 metrov), dokonca navštívili i špeciálne plavidlá s ľudskou posádkou.

Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) však uvádza, že ľudstvo doteraz preskúmalo iba približne 10 percent oceánu. Rozdiel medzi uvádzanými číslami možno vysvetliť pomerne jednoducho - oceán netvorí iba morské dno, ale celý priestor medzi dnom a vodnou hladinou.

Jednou z vecí, ktoré odhalil výskum oceánov, sú pravidelné cykly El Niňo (Chlapček) a La Niňa (Dievčatko). El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. Cyklicky sa objavuje po dvoch až siedmich rokoch a zvyčajne trvá deväť až 12 mesiacov.

Na juhu Južnej Ameriky, juhu USA, v oblasti Afrického rohu a v strednej Ázii zvyčajne spôsobuje výdatné zrážky, kým v Austrálii, Indonézii a niektorých oblastiach južnej Ázie, strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky spôsobuje suchá. Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku.

Opakom javu El Niňo je jav La Niňa spôsobujúci pokles teploty povrchu oceánov.

Heslom Svetového dňa oceánov (WOD) na rok 2024 je "Awaken new depths" (Prebuďte nové hlbiny). UNESCO chce čerpaním vedomostí a odborných znalostí vedcov, manažérov, umelcov a politikov prebudiť a prehĺbiť porozumenie oceánu. Cieľom je tiež rozširovať obzory a posilňovať spoluprácu, odhodlanie a súcit pri ochrane oceánu a všetkého, čo s ním súvisí a priniesť novú vlnu aktivity potrebnej na nevyhnutné zmeny.

"V tento deň vyzývame jednotlivcov, vlády, súkromné spoločnosti, vedcov, občiansku spoločnosť a miestne komunity, aby sa pripojili k celosvetovej snahe hospodáriť s oceánom tak, aby prinášal bezpečnosť, pohodu a blahobyt nám všetkým," vyhlásila v roku 2023 pri príležitosti WOD generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová.

UNESCO si tento rok Svetový deň oceánov pripomenie v sídle OSN v New Yorku už 7. júna.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Letné teploty v apríli. Dokedy budú trvať?

Letné dni sa nevyskytli len v nížinách juhozápadného Slovenska, ale aj na Orave a Liptove.

- Americký hokejista Jason Robertson bude pre zranenie v dolnej časti bližšie nešpecifikovaný čas chýbať Dallasu Stars v NHL.

- Na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa boli zverejnené dokumenty týkajúce sa atentátu na senátora Roberta F. Kennedyho z 5. júna 1968.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 2:0 v úvodnom finálovom zápase play off Tipos extraligy. V sérii hranej na štyri víťazné zápasy sa ujali vedenia 1:0.

- Britský pilot Lando Norris dosiahol najlepší čas v druhom tréningu pred VC Saudskej Arábie, piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta F1.

- Kanadský hokejista David Savard z Montrealu Canadiens oznámil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v NHL.

- V Istanbule sa začal proces so 189 ľuďmi, medzi ktorými sú aj študenti a osem novinárov, zadržaných pri protestoch proti zatknutiu opozičného starostu tohto najväčšieho tureckého mesta Ekrema Imamogla.

- Fínski hokejoví reprezentanti uspeli v prípravnom zápase pred MS nad Švédmi 2:0. Vo štvrtkovom prvom vzájomnom dueli zvíťazili „tri korunky“ 2:1.

- Austrálčan Oscar Jenkins sa postaví pred súd v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) pre obvinenia zo žoldnierstva, uviedli úrady na tomto ukrajinskom území, ktoré okupuje Rusko.

- Ukrajina a Rusko si na veľkonočný piatok vymenili stovky tiel vojakov. Na Ukrajinu dorazili telesné pozostatky 909 vojakov, oznámil koordinačný štáb pre záležitosti vojnových zajatcov v Kyjeve.

- Belgický cyklista Remco Evenepoel sa stal víťazom Brabantského šípu. Jazdec tímu Soudal Quick-Step zvládol v piatok 162 km dlhú trať vedúcu z Beerselu do Overijse za 3:35:14 h.

- Tréner futbalistov FC Barcelona Hansi Flick vyjadril nespokojnosť so zmenou v kalendári španielskej La Ligy. V tejto súvislosti požiadal o stretnutie so zástupcami vedenia súťaže.

- Počet obetí amerických útokov na jemenský ropný prístav stúpol na najmenej 74 a ďalších viac ako 170 osôb utrpelo zranenia, uviedli jemenskí povstalci húsíovia.

- Poľsko obmedzilo vjazd vozidiel prevážajúcich párnokopytníky a predmety, ktoré môžu prenášať slintačku a krívačku (SLAK), na tri hraničné priechody.

- Talianske úrady identifikovali všetky štyri obete štvrtkového pádu kabíny lanovky neďaleko Neapola. Ide o dvoch turistov z Británie a jedného z Izraela, štvrtou obeťou je vodič lanovky z Talianska.

- Mestské lesy v Bratislave dokončili prvý úsek prírodného chodníka, ktorý spája Malý a Veľký Draždiak v lesoch v bratislavskej Petržalke.

- Lietadlo amerického výrobcu Boeing vyčlenené pre Čínu zamierilo do USA. Vyplýva to z údajov o sledovaní letov Flightradar24.

- Francúzsky pilot Pierre Gasly dosiahol najrýchlejší čas v prvom tréningu pred VC Saudskej Arábie, piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta F1.

- Zámorská hokejová NHL prekonala ďalší divácky rekord a po prvý raz v histórii privítala na zápasoch viac než 23 miliónov fanúšikov.

- Nový americký veľvyslanec v Japonsku George Glass pricestoval do Tokia a vyjadril optimizmus, že jeho krajina a jej kľúčový ázijský spojenec dosiahnu dohodu na rokovaniach o colných sadzbách.

- Slovenskí hokejisti do 20 rokov prehrali na Turnaji piatich krajín vo fínskom Rovaniemi aj svoj tretí zápas. Podľahli rovesníkom zo Švajčiarska 3:5.