Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. február 2025Meniny má Blažej
< sekcia UNESCO a veda

Štúdia: Horúčavy pre zmenu klímy môžu v Európe spôsobiť milióny úmrtí

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Štúdia uvádza, že v niektorých častiach európskeho kontinentu, ako napríklad v Británii a Írsku, v budúcnosti celková úmrtnosť klesne, keďže ubudnú obete na následky nízkych teplôt.

Londýn 28. januára (TASR) - Počet obetí následkov extrémnych horúčav v Európe podľa britských vedcov významne prevýši rozdiel vzniknutý klesajúcimi úmrtiami na následky nízkych teplôt. Vedci z Londýnskej vysokej školy hygieny a tropickej medicíny (LSHTM) na základe matematického modelu zistili, že do konca storočia môže na následky horúčav zomrieť až 2,3 milióna ľudí. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

Štúdia uvádza, že v niektorých častiach európskeho kontinentu, ako napríklad v Británii a Írsku, v budúcnosti celková úmrtnosť klesne, keďže ubudnú obete na následky nízkych teplôt.

Vedci však varujú, že nižší počet úmrtí v niektorých častiach Európy bude výrazne prevážený nárastom obetí v ostatných častiach kontinentu, pričom obzvlášť ohrozené sú Stredomorie, stredná Európa a Balkán. Najohrozenejšie európske regióny sú v Španielsku, Taliansku a na Malte.

V štúdii vedci pracovali s viacerými scenármi. V najhoršom z nich počítali s verziou, že medzinárodné spoločenstvo vyvinie minimálne úsilie na zvrátenie zmeny klímy a prispôsobenie sa vyšším teplotám. V tomto prípade by do konca storočia mohlo v Európe pre vysoké teploty zomrieť až 2,3 milióna ľudí. Výskumníci však uviedli, že úmrtnosť v celej Európe by sa zvýšila aj pri najpozitívnejšom scenári.

Raquel Nunesová z Lekárskej fakulty Univerzity vo Warwicku v reakcii na štúdiu uviedla, že ukazuje vážne dôsledky pre verejné zdravie. "Keďže zmena klímy vedie k extrémnejším horúčavám, očakáva sa, že počet úmrtí v dôsledku horúčav sa zvýši, čo bude znamenať ďalší tlak na systémy zdravotnej starostlivosti," uviedla. Poukázala na to, že zraniteľné skupiny, ako sú starší ľudia, osoby s chronickými ochoreniami a nízkopríjmové skupiny, budú vystavené najvyššiemu riziku.

Tim Osborn z Východoanglickej univerzity uviedol, že vplyv horúčav by sa mohol výrazne znížiť krokmi, ktoré zvýšia odolnosť ľudí voči extrémnemu počasiu. Tieto snahy by podľa neho boli oveľa úspešnejšie, ak by ľudstvo obmedzilo rozsah klimatických zmien napríklad urýchleným odklonom od fosílnych palív.

Podľa autorov štúdie zverejnenej v časopise Nature Medicine nebude prispôsobenie miest zvyšujúcim sa teplotám stačiť na to, aby sa obmedzili zvýšené zdravotné riziká spôsobené vystavením sa vysokým teplotám. Ak by sa však ľudstvu podarilo klimatickú zmenu zmierniť, mohlo by to odvrátiť až 70 percent úmrtí.

ZACHRÁNILI SAMOVRAHA: V Nových Zámkoch polícia stiahla muža z koľajníc

Muž uviedol, že chcel ukončiť svoj život a bol rozrušený.

- Na proteste proti spolupráci s Alternatívou pre Nemecko (AfD) sa v nedeľu v Berlíne podľa odhadov polície zúčastnilo najmenej 160.000 ľudí.

- Lekári z Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) v spolupráci s hrudnými chirurgmi zrealizovali operáciu s využitím najmodernejšieho karbónového systému ako náhrady tela stavca chrbtice.

- Slovensko by mohlo vyslať vojakov k aliančnej aktivite s názvom Bezpečnostná pomoc a výcvik NATO pre Ukrajinu (NSATU).

- Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred čínskym jazykovým modelom umelej inteligencie DeepSeek.

- Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) začal s obstarávaním vybavenia na pomoc v prípade povodní.

- Najmenej štyria Palestínčania v nedeľu utrpeli zranenia pri izraelskom útoku na vozidlo v centrálnej časti Pásma Gazy.

- Vedenie nemeckej luxusnej automobilky Audi hrozí výrazným okresaním príjmov zamestnancov.

- Americký prezident Donald Trump odvolal cez víkend šéfa Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov (Consumer Financial Protection Bureau, CFPB) Rohita Chopru.

- Európska komisia v nedeľu vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clá na tovar z Kanady, Mexika a Číny.

- Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Európskej únie (EÚ) by malo v tomto roku stúpnuť na úroveň okolo 1,5 %.

- Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vyhlásil, že ignorovanie úlohy Sovietskeho zväzu (ZSSR) pri oslobodzovaní nacistických vyhladzovacích táborov je hanebné.

- Pamätník víťazstva na Dargove bol pomaľovaný vulgárnymi nápismi v angličtine aj nacistickou svastikou.

- Tisíce ľudí v sobotu napriek intenzívnemu dažďu demonštrovali v španielskej Valencii proti nedostatočnej reakcii regionálnej vlády na ničivé záplavy, pri ktorých minulý rok v októbri prišlo o život viac 232 ľudí.

- Mexiko bude reagovať vlastnými opatreniami na clá, ktoré v sobotu zaviedol americký prezident Donald Trump na tovar dovezený z Mexika, Kanady a Číny.

- Tisíce ľudí sa v sobotu opäť vydali do ulíc nemeckých miest na protest proti spolupráci strán Kresťanskodemokratická únia (CDU) a Alternatíva pre Nemecko (AfD) pri hlasovaní o návrhu na zmenu migračnej politiky.

- Tisíce demonštrantov v sobotu zablokovali cesty a obsadili tri mosty v srbskom meste Nový Sad s cieľom vyvinúť tlak na vládu tri mesiace od zrútenia prístavby na železničnej stanici, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí.

- Futbalisti Paríža Saint-Germain zvíťazili v zápase 20. kola francúzskej Ligue 1 na pôde Stade Brest 5:2.

- Švajčiarsky krasokorčuliar Lukas Britschgi si prvýkrát v kariére vybojoval titul majstra Európy. Na šampionáte v estónskom Tallinne ovládol kategóriu mužov s 267,09 bodu.

- Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko zasiahlo budovu školy v meste Sudža v ruskej Kurskej oblasti, ktoré majú pod kontrolou ukrajinské sily. V dôsledku útoku pod troskami podľa armády uviazli desiatky civilistov, ktorí sa tam ukrývali.

- Slovenské florbalistky prehrali vo finále kvalifikačného turnaja o postup na MS 2025 so Švajčiarkami 4:6 a na podujatí v talianskom Lignano Sabbiadoro obsadili konečné druhé miesto.