Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia UNESCO a veda

VEDA: Šľachtenie kvasiniek môže priniesť nové chute a arómy piva

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Najobľúbenejším druhom piva je svetlý ležiak. Vzniká spodným kvasením, pri ktorom sa vrstva kvasiniek nachádza na dne a nepláva na hladine ako pri vrchnom kvasení.

Santiago/Štokholm 21. septembra (TASR) – Pivo je prastarý nápoj známy po celom svete a ležiaky patria k jeho najobľúbenejším druhom, ponúkajú však iba obmedzené množstvo chutí a vôní. Zmeniť by to mohli nové druhy kvasiniek vyšľachtené pomocou druhov objavených v Patagónii, uvádza nová štúdia. TASR informuje na základe správy vedeckého žurnálu PLOS Genetics.

Pivo je jeden z najstarších alkoholických nápojov známy po celom svete. V roku 2023 sa ho celosvetovo spotrebovalo viac než 166 miliárd litrov, v roku 2024 by jeho spotreba mohla presiahnuť až 170 miliárd litrov, uvádza portál globalEDGE prevádzkovaný Michiganskou štátnou univerzitou (MSU).

Najobľúbenejším druhom piva je svetlý ležiak. Vzniká spodným kvasením, pri ktorom sa vrstva kvasiniek nachádza na dne a nepláva na hladine ako pri vrchnom kvasení. Tento druh piva sa stabilizuje pri nízkych teplotách a po vykvasení niekoľko týždňov "leží", z čoho bol odvodený aj jeho názov.

Podľa servera Phys.org tvoria viac než 90 percent svetového predaja piva práve ležiaky. Vyznačujú sa sviežou chuťou, no ponúkajú iba obmedzenú škálu ďalších chuťových tónov a vôní. Dôvodom je obmedzený počet komerčne dostupných druhov ležiakových kvasiniek. Tradične sa používajú kvasinky druhu Saccharomyces pastorianus, ktoré vznikli skrížením dvoch iných druhov – Saccharomyces cerevisiae používaných na výrobu vína alebo vrchne kvaseného piva a divých kvasiniek druhu Saccharomyces eubayanus žijúceho na stromoch. Ležiakové kvasinky však boli vyšľachtené pred stovkami rokov a ich postupné zdokonaľovanie im umožnilo nielen adaptovať sa na nižšie teploty, ale zároveň obmedzilo aj paletu chutí, ktoré dokážu vytvoriť.

Nová štúdia, ktorú vypracoval medzinárodný tím vedcov z Čile a Švédska a zverejnil ju vo vedeckom žurnále PLOS Genetics, popisuje nový druh ležiakových kvasiniek vyšľachtených pomocou kvasiniek druhu Saccharomyces eubayanus objavených v roku 2011 na kôre stromov rastúcich v argentínskej časti Patagónie na juhu Južnej Ameriky.

Objav kvasiniek druhu S. eubayanus ponúkol vedcom na výber stovky rôznych kmeňov tohto druhu. Vybrali tri, ktoré disponujú vlastnosťami výhodnými pri výrobe ležiakov – schopnosť znášať nízke teploty (zvyčajne osem až 15 stupňov Celzia), vysokú efektivitu pri premene sladového cukru na alkohol a schopnosť vytvárať unikátne vône.

"Skrížením divých kmeňov kvasiniek s kvasinkami na vrchné kvasenie piva (S. cerevisiae) sme vytvorili úplne nové ležiakové kvasinky, ktoré si zachovali dobré fermentačné schopnosti potrebné pri komerčnom pivovarníctve, zároveň však priniesli nové chute a arómy, ktoré sa dosiaľ v ležiakoch neobjavovali," uviedla pre portál Phys.org Jennifer Molinetová, hlavná autorka štúdie pôsobiaca na Universidad de Santiago de Chile, ktorá vôňu piva uvareného pomocou nových kmeňov kvasiniek označila ako korenistejšiu s výraznejšími tónmi byliniek a klinčekov.

Nové ležiakové kvasinky zároveň rozšírujú biodiverzitu v pivovarníctve, ktorá toto odvetvie môže uchrániť od podobného osudu, ako postihol pestovateľov banánov odrody Cavendish. Banány tejto odrody sa pestujú na rozsiahlych monokultúrnych plantážach a ich pestovatelia dlhodobo bojujú s hubovou plesňou schopnou vyhladiť ich. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uvádza, že tvoria 47 percent všetkých pestovaných banánov a sú prakticky jedinou odrodou dovážanou do USA a Európy. Tvoria tiež veľkú časť spotreby banánov v Číne a Indii, ich vyhynutie by preto významne negatívne zasiahlo celý svet.

Prezident: Európa čelí výzve získať líderstvo v zavádzaní technológií

Slovenská hlava štátu zároveň vyzvala prítomných zástupcov startupov, aby sa nebáli ísť vlastnou cestou, prekračovali hranice a tvorili produkty, ktoré menia svet k lepšiemu.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).

- Americký prezident Donald Trump po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako sa neďaleko mesta San Diego v americkom štáte Kalifornia prevrátila menšia loď.

- Európa dnes čelí výzve nielen zachovať si svoju pozíciu v oblasti výskumu, ale predovšetkým získať nové líderstvo v zavádzaní technológií do praxe. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas startupovej taliansko-slovenskej konferencie LIFTT v Turíne.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že dá 1000 dolárov a zaplatí cestu nelegálnym migrantom, ktorí sa „sami deportujú“ späť do svojej domovskej krajiny.

- Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

- Finančná správa (FS) SR na svojom portáli sprístupnila pre platiteľov transakčnej dane „oznámenie o dani z finančných transakcií“.

- Osobitné rokovanie vlády SR o problémoch automobilového priemyslu na Slovensku by sa mohlo uskutočniť začiatkom júla tohto roku. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) k rokovaniu so zástupcami automobilového sektora.

- Český premiér Petr Fiala prijal na Úrade vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas oficiálnej návštevy v Českej republike.

- Návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Materiál by chcel na rokovanie vlády predložiť ešte tento rok.

- Holandsko si v pondelok pripomenulo 80. výročie oslobodenia spojeneckými vojskami spod okupácie nacistickým Nemeckom.

- Predstavitelia bloku kresťanských strán CDU/CSU a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v pondelok v Berlíne podpísali koaličnú dohodu.

- Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Slovensko si za prvé štyri mesiace roka požičalo prostredníctvom predaja štátnych dlhopisov viac ako 6,5 miliardy eur. V apríli pribudli pôžičky za 645 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej mesačnej správy Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Ruskí vojnoví blogeri tvrdia, že ukrajinské sily v pondelok podnikli útoky v ruskej Kurskej oblasti. Ukrajinci podľa blogerov útočili raketami a so špeciálnymi vozidlami prešli cez mínové polia v tejto pohraničnej oblasti.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách. Vyplýva to z vyjadrenia odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR pre TASR.