Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. február 2025Meniny má Ida a Liana
< sekcia UNESCO a veda

Už 30 rokov nám Hubblov teleskop umožňuje vidieť do hĺbky vesmíru

Hubblov kozmický ďalekohľad Foto: NASA

Poslaním ďalekohľadu umiestneného na obežnej dráhe Zeme je, laicky povedané, pozorovanie vesmírnych objektov bez rušivých vplyvov zemskej atmosféry.

Bratislava 23. apríla (TASR) – Hubblov vesmírny ďalekohľad predstavuje najväčší prínos k pozorovacej astronómii v histórii. Pre TASR to uviedol astronóm Roman Nagy z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. "Približne 17.000 vedeckých článkov doteraz využilo dáta z Hubblovho teleskopu, čomu zodpovedá asi 900.000 citácií a referencií. To je naozaj obdivuhodné číslo," povedal Roman Nagy.

Hubblov vesmírny ďalekohľad, alebo tiež Hubblov teleskop vyniesol na obežnú dráhu Zeme raketoplán Discovery 24. apríla 1990. Od tohto historického okamihu uplynie v piatok 24. apríla už 30 rokov.

Poslaním ďalekohľadu umiestneného na obežnej dráhe Zeme je, laicky povedané, pozorovanie vesmírnych objektov bez rušivých vplyvov zemskej atmosféry. Touto myšlienkou sa zaoberali Hermann Oberth, Robert Goddard a Konstantin Eduardovič Ciolkovskij už v roku 1923. V roku 1946 astronóm Lyman Spitzer publikoval článok s názvom Astronomické výhody hvezdárne mimo Zeme.

Pozorovania z vesmíru sa vykonávali s väčším či menším úspechom už počas 60. rokov. NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír v USA) sa začala v roku 1970 zaoberať prípravou Veľkého vesmírneho ďalekohľadu (Large Space Telescope - LST), projekt však narážal na finančné ťažkosti. S výrobou samotného Hubblovho teleskopu sa začalo v roku 1979, no jeho vynesenie do vesmíru sa viackrát odložilo – naposledy v roku 1986, keď bol po havárii raketoplánu Challenger pozastavený americký vesmírny program. Napokon ďalekohľad vyniesol 24. apríla 1990 na obežnú dráhu Zeme raketoplán Discovery pri misii STS-31.

"Pozorovania prostredníctvom Hubblovho ďalekohľadu pokrývajú celé spektrum od najbližších oblastí vesmíru až po jeho najvzdialenejšie miesta," uviedol astronóm Roman Nagy.

Spočiatku mal ďalekohľad problémy so zrkadlom – chyba s rozmerom čosi cez dva mikrometre spôsobila, že získaný obraz nebol ostrý. "Prvé tri roky to vyzeralo na veľké tápanie a zdalo sa, že obrovské peniaze na tento projekt neboli vynaložené účelne," doplnil Nagy.

Pri prvej servisnej misii na prelome rokov 1993 a 1994 sa však podarilo servisnému tímu chybu opraviť. Vzápätí nasledoval jeden z prvých veľkých objavov, keď sa kométa Shoemaker-Levy 9 v júli roku 1994 zrazila s planétou Jupiter – a Hubblov ďalekohľad pozoroval v priamom prenose túto relatívne zriedkavú udalosť.

"Zásadnou vecou, ktorú na prednáškach ukazujem aj študentom, je potom Hubblovo vesmírne pozadie, tzv. deep field. Je to záznam maličkej a úplne tmavej časti oblohy, na ktorej nevidno žiadne hviezdy našej galaxie. Urobí sa séria snímok, ktorá sa dá softvérovo spojiť do jednej kvalitnej snímky a už prvý raz Hubblov vesmírny ďalekohľad uvidel, že sa na tomto maličkom štvorčeku v zdanlivo prázdnej časti vesmíru nachádza približne 1.500 galaxií. Vďaka čoraz vyspelejšej kamerovej technike sa na obrázkoch, ktoré Hubblov ďalekohľad urobil pred pár rokmi, dali zaznamenať až desaťtisíce galaxií. To patrí medzi najväčšie úspechy – zistenie, že vesmír je plný takýchto zoskupení hviezd," vysvetlil astronóm.

Podľa jeho slov sa na jednom z týchto záberov nachádzal aj najvzdialenejší bod vo vesmíre, resp. najvzdialenejší zdroj žiarenia, ktorý sme kedy zo Zeme uvideli. Ide o jeden z kvazarov – teda aktívnych jadier galaxii, ktoré vznikali tesne po veľkom tresku a boli zdrojom extrémne silného žiarenia.

"Vidíme vlastne fotóny, ktoré vznikli pred 13 miliardami rokov, čo znamená, že sa pozeráme do minulosti vesmíru. Hubblov ďalekohľad je taký citlivý, že aj to málo fotónov z prvotných zdrojov žiarenia dokázal zachytiť," dodal Roman Nagy.

Hubblov teleskop tak sprostredkuje informácie o počiatkoch vesmíru, o jeho rozpínaní, no zároveň prináša aj pozorovania zo Slnečnej sústavy, či z jej okraja. Jeho nasledovníkom má byť v najbližších rokoch Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, ktorý je už podľa Nagya technicky pripravený a rieši sa jeho vynesenie na obežnú dráhu. Kým Hubblov teleskop má zrkadlo s veľkosťou cca 2,4 metra, nový ďalekohľad má poskladané zrkadlá s priemerom 6 metrov, čo pri vyššej citlivosti umožní vidieť napríklad aj viac objektov zo vzdialeného vesmíru.

JESEŇÁK: Dvojtýždňovým detoxom imunitu nenaštartujeme

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s imunológom Milošom Jeseňákom.

- Policajná naháňačka, ku ktorej došlo v českom meste Kralupy nad Vltavou, sa skončila tragicky. Zahynul pri nej celoštátne hľadaný muž, informuje TASR podľa správy servera novinky.cz.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio pricestoval do Izraela, čím začal svoje plánované blízkovýchodné turné.

- Stovky ľudí sa zišli na pokojnej demonštrácii v čase konania Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC) v metropole nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko.

- Britský premiér Keir Starmer uviedol, že Európa sa musí chopiť "väčšej úlohy" v rámci NATO a spolupracovať s USA na "zaistení budúcnosti Ukrajiny".

- Najmenej 48 ľudí zahynulo pri nešťastí v nelegálne prevádzkovanej bani na zlato na západe afrického štátu Mali, uviedli miestne zdroje.

- Tím vysokopostavených predstaviteľov administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude v nasledujúcich dňoch v Saudskej Arábii rokovať s ruskými a ukrajinskými vyjednávačmi o ukončení vojny na Ukrajine, uviedli predstavitelia USA.

- Najmenej 15 ľudí prišlo o život v tlačenici na železničnej stanici v indickom hlavnom meste Naí Dillí, ku ktorej došlo pri odchode vlakov na kumbhamélu, jedno z najväčších náboženských zhromaždení na svete.

- Tisíce Srbov zablokovali centrum mesta Kragujevac v rámci najnovšieho študentmi vedeného protestu v súvislosti so zrútením betónového prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade z 1. novembra minulého roka.

- Slovenský futbalista Lukáš Haraslín sa tromi gólmi postaral o triumf Sparty Praha na ihrisku Karvinej v 22. kole českej Chance ligy.

- Futbalisti Manchestru City triumfovali v zápase 25. kola anglickej Premier League nad Newcastlom United 4:0.

- Futbalisti Bayernu Mníchov remizovali v šlágri 21. kola nemeckej Bundesligy na ihrisku Bayeru Leverkusen 0:0.

- Futbalisti Neapola remizovali v 25. kole Serie A s rímskym Laziom 2:2. V drese hostí odohral celé stretnutie slovenský reprezentačný stredopoliar Stanislav Lobotka.

- Niekoľko okoloidúcich pobodal v meste Villach v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko 23-ročný Sýrčan. Zabil 14-ročného chlapca.

- Hádzanárky Iuventy Michalovce si v prvom štvrťfinálovom zápase Európskeho pohára poradili s poľským MKS Urbis Gniezno 36:21.

- Tridsaťsedemročná žena a jej dvojročná dcéra podľahli zraneniam, ktoré utrpeli vo štvrtok v nemeckom Mníchove po náraze auta do davu ľudí.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že zablokoval dohodu, ktorá by USA sprístupnila veľké množstvo ukrajinských prírodných zdrojov výmenou za pokračujúcu podporu Kyjeva.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok navštívi Slovensko. S prezidentom Petrom Pellegrinim i predsedom vlády Robertom Ficom bude rokovať o téme zvyšovania výdavkov na obranu.

- Slovenský futbalista David Hrnčár skóroval v zápase 26. kola najvyššej belgickej súťaže.

- Počas sobotnej noci a nedeľného (16. 2.) rána môžu teploty v okresoch na Orave, pod Tatrami aj na východe klesnúť až na mínus 15 stupňov Celzia.

- Pri požiari v nemeckom meste Drážďany zahynuli dve osoby a ďalšia utrpela zranenia. Požiar vypukol vo výškovej budove na 11. poschodí.