Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia UNESCO a veda

Vedci vynašli rastový stimulátor plodín a zrušili priestupné sekundy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Najnovšie rozhodnutie znamená, že astronomický čas určovaný rotáciou Zeme sa bude môcť odchyľovať o viac než jednu sekundu od medzinárodného atómového čas (IAT).

Svet 25. novembra (TASR) - Vo vedeckom svete sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí. Bádatelia rozhodli, že od roku 2035 sa k svetovému času nebudú pridávať priestupné sekundy, zaznamenali najväčší výbuch podmorskej sopky a vyvinuli nový stimulátor rastu poľnohospodárskych plodín. TASR prináša súhrn najnovších poznatkov z vedy a techniky.

Od roku 2035 sa k svetovému času prestanú pridávať "priestupné sekundy". Rozhodli o tom zástupcovia 59 členských krajín a pridružených organizácií na Generálnej konferencii pre váhy a miery (CGPM) v Paríži.

Najnovšie rozhodnutie znamená, že astronomický čas určovaný rotáciou Zeme sa bude môcť odchyľovať o viac než jednu sekundu od medzinárodného atómového čas (IAT). "Priestupná sekunda" sa pridávala od roku 1972 vždy, keď sa oba časové systémy od seba odchýlili o viac ako 0,9 sekundy.

Tohtoročná erupcia podmorskej sopky v blízkosti súostrovia Tonga v Tichom oceáne bola podľa vedcov najväčšia, akú sa kedy podarilo zaznamenať.

Podmorská sopka Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai, ktorá sa nachádza 65 kilometrov od hlavného mesta Tongy Nuku'alofa, vybuchla v januári tohto roku. V dôsledku erupcie sa uvoľnil do ovzdušia obrovský oblak popola a sopečných plynov.

Na archívnej snímke z 8. marca 2021 dym a plamene stúpajú zo sopky Kľučevská na ruskej Kamčatke.
Foto: TASR/AP


Vedci z novozélandského Národného inštitútu pre výskum vody a atmosféry (NIWA) v rámci hĺbkovej analýzy zistili, že v dôsledku sopečného výbuchu pri Tonge došlo k presunutiu materiálu z morského dna v rozsahu rovnajúcom sa 2,6 miliónu plaveckých bazénov. Tento materiál bol rozptýlený až do okruhu 20 kilometrov.

Českí vedci vyvinuli nový stimulátor rastu, ktorý zvyšuje odolnosť aj výnosy poľnohospodárskych plodín a zároveň nezaťažuje životné prostredie. Látku MTU pripravili odborníci z Ústavu experimentálnej botaniky Akadémie vied ČR (AV ČR) a Univerzity Palackého v Olomouci.

MTU primárne zabraňuje rozpadu chlorofylu, a tým zvyšuje jeho obsah v listoch. Ošetrené plodiny potom môže lepšie vstrebávať oxid uhličitý v priebehu fotosyntézy a vytvoriť tak viac energeticky bohatých látok (cukrov), ktoré sa využívajú na rýchlejší rast koreňa aj stonky.

Rastliny po použití MTU dokážu lepšie čerpať vodu a živiny z nej. Vďaka tomu zmierňuje dôsledky sucha, horúčav i ďalších nepriaznivých podmienok.