Teraz.sk prináša výberovú chronológiu objavov a vedeckých pokrokov v roku 2024.
Autor TASR
Bratislava/Svet 24. decembra – Vo svete vedy sa počas uplynulého roka objavilo množstvo zaujímavých udalostí. Archeologické objavy, rozvoj umelej inteligencie i medicíny, nové živočíšne druhy a prvé vzorky pôdy a hornín z odvrátenej strany Mesiaca. TASR prináša výber toho najzaujímavejšieho, čo sa za uplynulý rok odohralo v oblasti vedy a techniky.
2. januára – Vedci zistili, že soby dokážu zároveň spať a prežúvať. Spánok sa na základe tvaru mozgových vĺn nepodarilo potvrdiť, poukazovali naň však aj ďalšie indície.
8. januára – Výskumníci z Fakulty elektrotechnickej Českého vysokého učenia technického vyvinuli systém schopný pomocou umelej inteligencie (AI) detegovať streľbu, určiť polohu strelca a tiež odhadnúť kaliber a typ použitej zbrane.
9. januára – Medzinárodný tím vedcov úspešne geneticky upravil kožnú baktériu tak, aby vylučovala látku vhodnú na liečbu príznakov akné.
16. januára – Čínski vedci úspešne naklonovanli zdravého jedinca opice makak rézus. Využili pri tom zdokonalený postup klonovania ovce Dolly z roku 1996.
26. januára – Kraby pustovníky, ktoré ako pancier využívajú opustené schránky mäkkýšov, začínajú celosvetovo čoraz viac používať kusy plastového odpadu, uvádza štúdia.
6. februára – Archeológovia v Maroku objavili viac ako 80 odtlačkov ľudských stôp starých približne 100.000 rokov, sú považované za najstaršie v severnej Afrike.
7. februára – Klauny očkaté podľa novej štúdie zrejme využívajú jednoduchú matematiku na identifikáciu ostatných jedincov s rovnakým počtom pruhov, ako majú ony samotné.
15. februára – Vírusy, ktoré pred stovkami miliónov rokov ohrozovali stavovce, zohrali dôležitú úlohu aj pri vývoji mozgu a tiel ľudí, tvrdia vedci.
23. februára – Zmutované vlky žijúce v oblasti Černobyľa dokážu odolávať rakovine, zistila štúdia.
1. marca – Najstarší ľad v Dobšinskej ľadovej jaskyni má podľa Slovenskej akadémie vied približne 2600 rokov. Súčasný ľad má maximálnu hrúbku okolo 25 metrov.
1. marca – Liek na zníženie vysokej hladiny cholesterolu dokáže znížiť aj množstvo tzv. večných chemikálií v krvi spájaných so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny, uvádzajú dánski vedci.
5. marca – Výskumníci v Amazónii objavili nový druh anakondy, ktorý sa stal najväčším známym druhom hada na svete. Dosahuje dĺžku približne šesť metrov a hmotnosť 200 kilogramov.
18. marca – Vedci objavili na juhovýchode Poľska vzácnu viac než 2000 rokov starú zlatú keltskú mincu – statér. V Európe ich je zdokumentovaných iba približne 30.
19. marca – Stimulácia vysokofrekvenčných mozgových vĺn blikajúcimi svetlami a klikaním by v budúcnosti mohla pomôcť liečiť Alzheimerovu chorobu, uvádza štúdia amerických vedcov.
27. marca – Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, tvrdia vedci.
8. apríla – Vedci zaznamenali u obojživelníkov prvý prípad použitia ultrazvuku na obranu pred predátormi.
9. apríla – Niektoré baktérie v tráviacom trakte majú schopnosť požierať cholesterol, a tak chrániť organizmus pred chorobami srdca, zistila štúdia.
12. apríla – Tím vedcov na území dnešnej Argentíny zrejme našiel dôkaz pokusu o domestikáciu líšky starý približne 1500 rokov.
23. apríla – Na základe štúdia tzv. herkulánskych zvitkov sa talianskym vedcom podarilo zistiť, kde bol v Aténach pochovaný antický filozof Platón.
2. mája – Zložitá žilnatina na fosilizovaných pozostatkoch paprade druhu Linopteris subbrongniartii môže byť ochranou využívanou dávnymi druhmi rastlín proti hmyzu, tvrdí štúdia.
3. mája – Vedci u orangutana v divočine pozorovali použitie bylín na liečbu rany na tvári, ide o prvý prípad takéhoto správania.
10. mája – Systém zvukovej komunikácie vorvaňov obsahuje podľa vedcov komplexnú vnútornú štruktúru hojne popretkávanú "zvukovou abecedou" i aspekty pripomínajúce komunikačné systémy iných živočíchov vrátane ľudského jazyka.
12. mája – Takmer dva mesiace po transplantácii zomrel v Spojených štátoch prvý príjemca geneticky upravenej prasacej obličky, informovali lekári.
21. mája – Pohania žijúci pred 1000 rokmi v okolí Baltského mora dovážali zo Škandinávie kone, aby ich mohli verejne rituálne obetovať, uviedli archeológovia.
22. mája – Astronómovia pomocou kolísania hviezdneho materiálu prvýkrát odmerali rotáciu supermasívnej čiernej diery. Výsledky ponúkajú nový spôsob skúmania čiernych dier a ich vývoja vo vesmíre. Jedným z hlavných autorov štúdie je Slovák Michal Zajaček z Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity v Brne.
27. mája – Americkí vedci objavili mikroplasty vo všetkých skúmaných ľudských a psích semenníkoch. Domnievajú sa, že môžu mať súvis s poklesom počtu spermií u mužov po celom svete.
28. mája – Útoky kosatiek na lode a člny, ktoré sa v uplynulých rokoch odohrali v okolí Pyrenejského polostrova zrejme spôsobila nuda a hravosť, tvrdia vedci.
30. mája – Údajná planéta Vulcan obiehajúca okolo hviezdy 40 Eridani A, domovská planéta pána Spocka, je v skutočnosti len ilúziou. Podľa vedcov ju vyvolala aktivita hviezdy.
JÚN
1. júna – Starovekí Egypťania sa zrejme pokúšali o chirurgickú liečbu rakoviny. Vyplýva to zo štúdie, ktorá skúmala dve lebky staré približne 2500 a 4500 rokov.
5. júna – Mesiace Marsu Fobos a Deimos môžu byť kométami zachytenými gravitáciou Červenej planéty, prípadne môžu byť dvomi časťami jedného telesa, uvádzajú astronómovia.
7. júna – Obrovské petroglyfy vytesané do skál v okolí rieky Orinoko vo Venezuele a Kolumbii mohli podľa vedcov v minulosti slúžiť ako hraničné značky.
11. júna – Obyvatelia mongolských stepí pred 2700 rokmi používali bronzové kotly na spracovávanie zvieracej krvi a mlieka. Vyplýva to z analýzy bielkovín získaných z archeologických nálezov z tohto obdobia.
11. júna – Po takmer 70 rokoch sa do vnútornej časti slnečnej sústavy vrátila kométa 13P/Olbers, bolo ju možné pozorovať malým ďalekohľadom, informovali českí vedci.
12. júna – Vedci oficiálne popísali nový druh ryby blízko príbuzný piraniam, objavený v brazílskej Amazónii. Pomenovali ho po Sauronovi, zloduchovi z románu Pán prsteňov od britského autora J. R. R. Tolkiena.
17. júna – Archeológovia pri výskume na stavbe budúcej diaľnice D35 pri Hradci Králové objavili zrejme najdlhšiu pravekú mohylu v Európe. Meria 190 metrov a vznikla pred približne 6000 rokmi.
24. júna – Počas rekonštrukcie bývalého sídla prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona našli vedci 35 fliaš so zaváraným ovocím.
24. júna – Čínska sonda Čchang-e 6 pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca.
3. júla – Vedci predstavili fosíliu obrovskej salamandrovitej šelmy s ostrými tesákmi. Vodám vládla ešte pred príchodom prvých dinosaurov.
9. júla – Hrochy dokážu počas rýchleho pohybu zotrvať v letovej fáze, keď nemajú kontakt s povrchom, prekvapivo dlho – až 0,3 sekundy, uvádza štúdia.
9. júla – Po štyroch rokoch odkladov prvý raz odštartovala nová európska nosná raketa Ariane 6. Na palube niesla aj štvrtú slovenskú družicu GRBBeta.
13. júla – Včely a iný užitočný hmyz trpí znečistením vzduchu viac ako škodcovia ohrozujúci poľnohospodárske plodiny, uviedli výskumníci.
16. júla – Pred 55 rokmi - 16. júla 1969 - odštartovala z amerického Mysu Canaveral trojčlenná posádka misie Apollo 11, uviedla NASA.
19. júla – Nové zariadenie môže astronautom počas výstupov do vesmíru už čoskoro umožniť piť vlastný prefiltrovaný moč, uvádza žurnál Frontiers in Space Technology.
23. júla – Žraloky v pobrežných vodách Brazílie majú podľa vedcov v tele až 100-násobne viac kokaínu, ako v minulosti zistili testy u iných vodných živočíchov.
23. júla – Čínska lunárna sonda našla vo vzorkách mesačnej pôdy stopy vody, informovali čínski vedci.
6. augusta – Výbuch Vezuvu, ktorý v roku 79 n.l. zničil Pompeje, zrejme ešte umocnili zemetrasenia. Naznačujú to kostrové pozostatky objavené archeológmi.
8. augusta – Teplota morskej vody pri východnom pobreží Austrálie v oblasti Veľkej koralovej bariéry dosiahla podľa vedcov v uplynulom desaťročí najvyššiu úroveň za posledných 400 rokov.
12. augusta – Dym z lesných požiarov môže ohrozovať pacientov podstupujúcich chirurgické zákroky. Okrem interferencie s anestéziou môže podľa výskumníkov negatívne ovplyvniť aj proces ich zotavovania.
12. augusta – Kone sú výrazne inteligentnejšie, než sa doteraz predpokladalo. Zistila to štúdia, ktorá komplexnou hrou s odmenami skúmala ich inteligenciu.
14. augusta – Mentálna námaha spôsobuje podráždenie, frustráciu a mnohé iné negatívne pocity, ukázala štúdia.
28. augusta – Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo podľa vedcov mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky.
2. septembra – Astronauti, ktorí pre technické problémy kapsuly Starliner uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sa po rozhodnutí NASA vrátia na Zem až vo februári 2025. Vo vesmíre tak strávia približne osem mesiacov.
5. septembra – Vesmírna loď nesúca na palube sondy európskej a japonskej vesmírnej agentúry pre poruchu pohonu preletela nad Merkúrom nižšie, ako bolo pôvodne plánované, informovala Európska vesmírna agentúra (ESA).
9. septembra – Psy si podľa výsledkov štúdie dokážu uložiť do dlhodobej pamäti názvy hračiek a spomenúť si na ne o dva roky.
12. septembra – Aportovanie je hra väčšinou spájaná so psami, obľubuje ju však aj približne 40 percent mačiek, zistili vedci.
18. septembra – Bežné potravinárske farbivo dokáže podľa štúdie dočasne spriehľadniť kožu a svaly potkanov.
20. septembra – Vedci vo vodách Červeného mora objavili nový druh ryby, ktorá zaujala najmä svojím namosúreným vzhľadom.
24. septembra – Poľskí archeológovia objavili stredoveký hrob, ktorý obsahoval ostatky dvoch detí. Jedno z tiel nieslo známky protiupírskych opatrení.
25. septembra – Pavúky nútia samce svätojánskych mušiek blikať ako samice, aby prilákali a polapili do siete ďalších samcov. Ide o prvý pozorovaný prípad takéhoto správania u pavúkov, uviedli prírodovedci.
26. septembra – Ľudstvo môže v budúcnosti na odvrátenie asteroidu ohrozujúceho život na planéte použiť jadrovú bombu, zistili americkí vedci.
4. októbra – Vyhynutie mamutov nespôsobilo príbuzenské kríženie, vyhubiť ich mohla náhoda i alergie na peľ kvitnúcich rastlín, ktoré ich pripravili o čuch, tvrdia štúdie.
7. októbra – Obrovský asteroid, ktorý pred 66 miliónmi rokov zasiahol Zem a vyhubil dinosaury, nebol sám. Podľa vedcov v tom istom období dopadol neďaleko západného pobrežia Afriky aj iný veľký asteroid.
8. októbra – Nobelovu cenu za fyziku za rok 2024 získali spoločne John Hopfield z americkej Princetonskej univerzity a Geoffrey Hinton z Torontskej univerzity "za významné objavy a vynálezy, ktoré umožňujú strojové učenie s umelými neurónovými sieťami", oznámila švédska Kráľovská akadémia vied.
10. októbra – Dvaja študenti Harvardovej univerzity videom demonštrovali doxovanie mien, telefónnych čísel a adries ľudí v reálnom čase. Využili na to inteligentné okuliare spoločnosti Meta a technológiu rozpoznávania tvárí.
13. októbra – Krištof Kolumbus bol sefardský Žid pôvodom zo západnej Európy. Španielski vedci to odhalili analýzou vzoriek DNA z pozostatkov Kolumba a jeho syna Hernanda, uviedla agentúra Reuters a televízia RTVE.
16. októbra – Archeológovia v starovekom meste Petra, ležiacom v dnešnom Jordánsku, objavili 2000 rokov starý hrob s 12 telami a množstvom milodarov.
18. októbra – Mačky si dokážu spojiť ľudské slová s obrázkami, uvádza štúdia.
18. októbra – Chôdza v krátkych intenzívnych dávkach dokáže podľa vedcov na rovnakej vzdialenosti spáliť približne o 20 až 60 percent viac energie ako chôdza rovnomerným tempom.
22. októbra – Osoby, ktoré sa v noci pravidelne vystavujú dlhému pôsobeniu svetla a cez deň sú zas v tme, ohrozuje vyššie riziko úmrtia, uvádza štúdia.
28. októbra – Ľudia negatívne hodnotia príbehy, ktoré považujú za dielo AI – dokonca aj keď je ich autorom človek, uvádzajú vedci.
29. októbra – Čínski vedci vyvíjajú tehly na stavbu základne na Mesiaci. Na ich výrobu použili materiál podobný mesačnej pôde.
1. novembra – Spojenie AI a EEG (elektroencefalografie) umiestnenej na lebke umožňuje zaznamenávať sny a vizualizovať myšlienky vo forme videí, uviedla pre TASR zakladateľka a riaditeľka spoločnosti Respectful AI Alžběta Solarczyk Krausová.
6. novembra – Hardvér používaný generatívnou AI môže podľa štúdie do konca desaťročia skončiť ako opotrebovaný elektronický odpad.
8. novembra – Ak sa niektoré ľudské patogény uchytia v odpadovej vode o mikroplasty, čistenie ich nedokáže zabiť, varujú vedci.
12. novembra – Prítomnosť početného publika pri plnení náročných úloh na počítačoch zvyšuje výkonnosť šimpanzov, pri jednoduchých úlohách ho však znižuje, uvádzajú vedci.
18. novembra – Larva chrobáka pochádzajúceho z Kene dokáže podľa výskumníkov stráviť polystyrén a môže tak pomôcť odbúrať časť plastového odpadu hromadiaceho sa na skládkach i v prírode.
20. novembra – Slovenskí archeológovia objavili v Santovke v Levickom okrese najstaršie úlomky keramiky v regióne severne od Dunaja.
20. novembra – Vrany krátkozobé obývajúce Severnú Ameriku môžu byť voči jednotlivcom nevraživé až 17 rokov, tvrdí štúdia.
22. novembra – Starovekí Egypťania pili psychedelické nápoje. Zistila to analýza viac než 2000 rokov starej nádoby zo starovekého Egypta.
28. novembra – Ľudia s výrazne dlhšími prstenníkmi ako ukazovákmi pijú podľa výskumníkov viac alkoholu.
5. decembra – Prví pravekí ľudia, ktorí sa počas poslednej doby ľadovej rozšírili v Severnej Amerike, sa podľa vedcov živili megafaunou a najmä mamutmi.
13. decembra – Samec vráskavca podľa vedcov prekonal viac než 13.000 kilometrov naprieč tromi rôznymi oceánmi zrejme preto, aby sa mohol rozmnožiť.
15. decembra – Osemročné dievča objavilo počas prechádzky so psom v Košolnej (okres Trnava) na ornici pravekú kamennú sekerku.
JANUÁR
2. januára – Vedci zistili, že soby dokážu zároveň spať a prežúvať. Spánok sa na základe tvaru mozgových vĺn nepodarilo potvrdiť, poukazovali naň však aj ďalšie indície.
8. januára – Výskumníci z Fakulty elektrotechnickej Českého vysokého učenia technického vyvinuli systém schopný pomocou umelej inteligencie (AI) detegovať streľbu, určiť polohu strelca a tiež odhadnúť kaliber a typ použitej zbrane.
9. januára – Medzinárodný tím vedcov úspešne geneticky upravil kožnú baktériu tak, aby vylučovala látku vhodnú na liečbu príznakov akné.
16. januára – Čínski vedci úspešne naklonovanli zdravého jedinca opice makak rézus. Využili pri tom zdokonalený postup klonovania ovce Dolly z roku 1996.
26. januára – Kraby pustovníky, ktoré ako pancier využívajú opustené schránky mäkkýšov, začínajú celosvetovo čoraz viac používať kusy plastového odpadu, uvádza štúdia.
FEBRUÁR
6. februára – Archeológovia v Maroku objavili viac ako 80 odtlačkov ľudských stôp starých približne 100.000 rokov, sú považované za najstaršie v severnej Afrike.
7. februára – Klauny očkaté podľa novej štúdie zrejme využívajú jednoduchú matematiku na identifikáciu ostatných jedincov s rovnakým počtom pruhov, ako majú ony samotné.
15. februára – Vírusy, ktoré pred stovkami miliónov rokov ohrozovali stavovce, zohrali dôležitú úlohu aj pri vývoji mozgu a tiel ľudí, tvrdia vedci.
23. februára – Zmutované vlky žijúce v oblasti Černobyľa dokážu odolávať rakovine, zistila štúdia.
MAREC
1. marca – Najstarší ľad v Dobšinskej ľadovej jaskyni má podľa Slovenskej akadémie vied približne 2600 rokov. Súčasný ľad má maximálnu hrúbku okolo 25 metrov.
1. marca – Liek na zníženie vysokej hladiny cholesterolu dokáže znížiť aj množstvo tzv. večných chemikálií v krvi spájaných so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny, uvádzajú dánski vedci.
5. marca – Výskumníci v Amazónii objavili nový druh anakondy, ktorý sa stal najväčším známym druhom hada na svete. Dosahuje dĺžku približne šesť metrov a hmotnosť 200 kilogramov.
18. marca – Vedci objavili na juhovýchode Poľska vzácnu viac než 2000 rokov starú zlatú keltskú mincu – statér. V Európe ich je zdokumentovaných iba približne 30.
19. marca – Stimulácia vysokofrekvenčných mozgových vĺn blikajúcimi svetlami a klikaním by v budúcnosti mohla pomôcť liečiť Alzheimerovu chorobu, uvádza štúdia amerických vedcov.
27. marca – Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, tvrdia vedci.
APRÍL
8. apríla – Vedci zaznamenali u obojživelníkov prvý prípad použitia ultrazvuku na obranu pred predátormi.
9. apríla – Niektoré baktérie v tráviacom trakte majú schopnosť požierať cholesterol, a tak chrániť organizmus pred chorobami srdca, zistila štúdia.
12. apríla – Tím vedcov na území dnešnej Argentíny zrejme našiel dôkaz pokusu o domestikáciu líšky starý približne 1500 rokov.
23. apríla – Na základe štúdia tzv. herkulánskych zvitkov sa talianskym vedcom podarilo zistiť, kde bol v Aténach pochovaný antický filozof Platón.
MÁJ
2. mája – Zložitá žilnatina na fosilizovaných pozostatkoch paprade druhu Linopteris subbrongniartii môže byť ochranou využívanou dávnymi druhmi rastlín proti hmyzu, tvrdí štúdia.
3. mája – Vedci u orangutana v divočine pozorovali použitie bylín na liečbu rany na tvári, ide o prvý prípad takéhoto správania.
10. mája – Systém zvukovej komunikácie vorvaňov obsahuje podľa vedcov komplexnú vnútornú štruktúru hojne popretkávanú "zvukovou abecedou" i aspekty pripomínajúce komunikačné systémy iných živočíchov vrátane ľudského jazyka.
12. mája – Takmer dva mesiace po transplantácii zomrel v Spojených štátoch prvý príjemca geneticky upravenej prasacej obličky, informovali lekári.
21. mája – Pohania žijúci pred 1000 rokmi v okolí Baltského mora dovážali zo Škandinávie kone, aby ich mohli verejne rituálne obetovať, uviedli archeológovia.
22. mája – Astronómovia pomocou kolísania hviezdneho materiálu prvýkrát odmerali rotáciu supermasívnej čiernej diery. Výsledky ponúkajú nový spôsob skúmania čiernych dier a ich vývoja vo vesmíre. Jedným z hlavných autorov štúdie je Slovák Michal Zajaček z Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity v Brne.
27. mája – Americkí vedci objavili mikroplasty vo všetkých skúmaných ľudských a psích semenníkoch. Domnievajú sa, že môžu mať súvis s poklesom počtu spermií u mužov po celom svete.
28. mája – Útoky kosatiek na lode a člny, ktoré sa v uplynulých rokoch odohrali v okolí Pyrenejského polostrova zrejme spôsobila nuda a hravosť, tvrdia vedci.
30. mája – Údajná planéta Vulcan obiehajúca okolo hviezdy 40 Eridani A, domovská planéta pána Spocka, je v skutočnosti len ilúziou. Podľa vedcov ju vyvolala aktivita hviezdy.
JÚN
1. júna – Starovekí Egypťania sa zrejme pokúšali o chirurgickú liečbu rakoviny. Vyplýva to zo štúdie, ktorá skúmala dve lebky staré približne 2500 a 4500 rokov.
5. júna – Mesiace Marsu Fobos a Deimos môžu byť kométami zachytenými gravitáciou Červenej planéty, prípadne môžu byť dvomi časťami jedného telesa, uvádzajú astronómovia.
7. júna – Obrovské petroglyfy vytesané do skál v okolí rieky Orinoko vo Venezuele a Kolumbii mohli podľa vedcov v minulosti slúžiť ako hraničné značky.
11. júna – Obyvatelia mongolských stepí pred 2700 rokmi používali bronzové kotly na spracovávanie zvieracej krvi a mlieka. Vyplýva to z analýzy bielkovín získaných z archeologických nálezov z tohto obdobia.
11. júna – Po takmer 70 rokoch sa do vnútornej časti slnečnej sústavy vrátila kométa 13P/Olbers, bolo ju možné pozorovať malým ďalekohľadom, informovali českí vedci.
12. júna – Vedci oficiálne popísali nový druh ryby blízko príbuzný piraniam, objavený v brazílskej Amazónii. Pomenovali ho po Sauronovi, zloduchovi z románu Pán prsteňov od britského autora J. R. R. Tolkiena.
17. júna – Archeológovia pri výskume na stavbe budúcej diaľnice D35 pri Hradci Králové objavili zrejme najdlhšiu pravekú mohylu v Európe. Meria 190 metrov a vznikla pred približne 6000 rokmi.
24. júna – Počas rekonštrukcie bývalého sídla prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona našli vedci 35 fliaš so zaváraným ovocím.
24. júna – Čínska sonda Čchang-e 6 pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca.
JÚL
3. júla – Vedci predstavili fosíliu obrovskej salamandrovitej šelmy s ostrými tesákmi. Vodám vládla ešte pred príchodom prvých dinosaurov.
9. júla – Hrochy dokážu počas rýchleho pohybu zotrvať v letovej fáze, keď nemajú kontakt s povrchom, prekvapivo dlho – až 0,3 sekundy, uvádza štúdia.
9. júla – Po štyroch rokoch odkladov prvý raz odštartovala nová európska nosná raketa Ariane 6. Na palube niesla aj štvrtú slovenskú družicu GRBBeta.
13. júla – Včely a iný užitočný hmyz trpí znečistením vzduchu viac ako škodcovia ohrozujúci poľnohospodárske plodiny, uviedli výskumníci.
16. júla – Pred 55 rokmi - 16. júla 1969 - odštartovala z amerického Mysu Canaveral trojčlenná posádka misie Apollo 11, uviedla NASA.
19. júla – Nové zariadenie môže astronautom počas výstupov do vesmíru už čoskoro umožniť piť vlastný prefiltrovaný moč, uvádza žurnál Frontiers in Space Technology.
23. júla – Žraloky v pobrežných vodách Brazílie majú podľa vedcov v tele až 100-násobne viac kokaínu, ako v minulosti zistili testy u iných vodných živočíchov.
23. júla – Čínska lunárna sonda našla vo vzorkách mesačnej pôdy stopy vody, informovali čínski vedci.
AUGUST
6. augusta – Výbuch Vezuvu, ktorý v roku 79 n.l. zničil Pompeje, zrejme ešte umocnili zemetrasenia. Naznačujú to kostrové pozostatky objavené archeológmi.
8. augusta – Teplota morskej vody pri východnom pobreží Austrálie v oblasti Veľkej koralovej bariéry dosiahla podľa vedcov v uplynulom desaťročí najvyššiu úroveň za posledných 400 rokov.
12. augusta – Dym z lesných požiarov môže ohrozovať pacientov podstupujúcich chirurgické zákroky. Okrem interferencie s anestéziou môže podľa výskumníkov negatívne ovplyvniť aj proces ich zotavovania.
12. augusta – Kone sú výrazne inteligentnejšie, než sa doteraz predpokladalo. Zistila to štúdia, ktorá komplexnou hrou s odmenami skúmala ich inteligenciu.
14. augusta – Mentálna námaha spôsobuje podráždenie, frustráciu a mnohé iné negatívne pocity, ukázala štúdia.
28. augusta – Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo podľa vedcov mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky.
SEPTEMBER
2. septembra – Astronauti, ktorí pre technické problémy kapsuly Starliner uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sa po rozhodnutí NASA vrátia na Zem až vo februári 2025. Vo vesmíre tak strávia približne osem mesiacov.
5. septembra – Vesmírna loď nesúca na palube sondy európskej a japonskej vesmírnej agentúry pre poruchu pohonu preletela nad Merkúrom nižšie, ako bolo pôvodne plánované, informovala Európska vesmírna agentúra (ESA).
9. septembra – Psy si podľa výsledkov štúdie dokážu uložiť do dlhodobej pamäti názvy hračiek a spomenúť si na ne o dva roky.
12. septembra – Aportovanie je hra väčšinou spájaná so psami, obľubuje ju však aj približne 40 percent mačiek, zistili vedci.
18. septembra – Bežné potravinárske farbivo dokáže podľa štúdie dočasne spriehľadniť kožu a svaly potkanov.
20. septembra – Vedci vo vodách Červeného mora objavili nový druh ryby, ktorá zaujala najmä svojím namosúreným vzhľadom.
24. septembra – Poľskí archeológovia objavili stredoveký hrob, ktorý obsahoval ostatky dvoch detí. Jedno z tiel nieslo známky protiupírskych opatrení.
25. septembra – Pavúky nútia samce svätojánskych mušiek blikať ako samice, aby prilákali a polapili do siete ďalších samcov. Ide o prvý pozorovaný prípad takéhoto správania u pavúkov, uviedli prírodovedci.
26. septembra – Ľudstvo môže v budúcnosti na odvrátenie asteroidu ohrozujúceho život na planéte použiť jadrovú bombu, zistili americkí vedci.
OKTÓBER
4. októbra – Vyhynutie mamutov nespôsobilo príbuzenské kríženie, vyhubiť ich mohla náhoda i alergie na peľ kvitnúcich rastlín, ktoré ich pripravili o čuch, tvrdia štúdie.
7. októbra – Obrovský asteroid, ktorý pred 66 miliónmi rokov zasiahol Zem a vyhubil dinosaury, nebol sám. Podľa vedcov v tom istom období dopadol neďaleko západného pobrežia Afriky aj iný veľký asteroid.
8. októbra – Nobelovu cenu za fyziku za rok 2024 získali spoločne John Hopfield z americkej Princetonskej univerzity a Geoffrey Hinton z Torontskej univerzity "za významné objavy a vynálezy, ktoré umožňujú strojové učenie s umelými neurónovými sieťami", oznámila švédska Kráľovská akadémia vied.
10. októbra – Dvaja študenti Harvardovej univerzity videom demonštrovali doxovanie mien, telefónnych čísel a adries ľudí v reálnom čase. Využili na to inteligentné okuliare spoločnosti Meta a technológiu rozpoznávania tvárí.
13. októbra – Krištof Kolumbus bol sefardský Žid pôvodom zo západnej Európy. Španielski vedci to odhalili analýzou vzoriek DNA z pozostatkov Kolumba a jeho syna Hernanda, uviedla agentúra Reuters a televízia RTVE.
16. októbra – Archeológovia v starovekom meste Petra, ležiacom v dnešnom Jordánsku, objavili 2000 rokov starý hrob s 12 telami a množstvom milodarov.
18. októbra – Mačky si dokážu spojiť ľudské slová s obrázkami, uvádza štúdia.
18. októbra – Chôdza v krátkych intenzívnych dávkach dokáže podľa vedcov na rovnakej vzdialenosti spáliť približne o 20 až 60 percent viac energie ako chôdza rovnomerným tempom.
22. októbra – Osoby, ktoré sa v noci pravidelne vystavujú dlhému pôsobeniu svetla a cez deň sú zas v tme, ohrozuje vyššie riziko úmrtia, uvádza štúdia.
28. októbra – Ľudia negatívne hodnotia príbehy, ktoré považujú za dielo AI – dokonca aj keď je ich autorom človek, uvádzajú vedci.
29. októbra – Čínski vedci vyvíjajú tehly na stavbu základne na Mesiaci. Na ich výrobu použili materiál podobný mesačnej pôde.
NOVEMBER
1. novembra – Spojenie AI a EEG (elektroencefalografie) umiestnenej na lebke umožňuje zaznamenávať sny a vizualizovať myšlienky vo forme videí, uviedla pre TASR zakladateľka a riaditeľka spoločnosti Respectful AI Alžběta Solarczyk Krausová.
6. novembra – Hardvér používaný generatívnou AI môže podľa štúdie do konca desaťročia skončiť ako opotrebovaný elektronický odpad.
8. novembra – Ak sa niektoré ľudské patogény uchytia v odpadovej vode o mikroplasty, čistenie ich nedokáže zabiť, varujú vedci.
12. novembra – Prítomnosť početného publika pri plnení náročných úloh na počítačoch zvyšuje výkonnosť šimpanzov, pri jednoduchých úlohách ho však znižuje, uvádzajú vedci.
18. novembra – Larva chrobáka pochádzajúceho z Kene dokáže podľa výskumníkov stráviť polystyrén a môže tak pomôcť odbúrať časť plastového odpadu hromadiaceho sa na skládkach i v prírode.
20. novembra – Slovenskí archeológovia objavili v Santovke v Levickom okrese najstaršie úlomky keramiky v regióne severne od Dunaja.
20. novembra – Vrany krátkozobé obývajúce Severnú Ameriku môžu byť voči jednotlivcom nevraživé až 17 rokov, tvrdí štúdia.
22. novembra – Starovekí Egypťania pili psychedelické nápoje. Zistila to analýza viac než 2000 rokov starej nádoby zo starovekého Egypta.
28. novembra – Ľudia s výrazne dlhšími prstenníkmi ako ukazovákmi pijú podľa výskumníkov viac alkoholu.
DECEMBER
5. decembra – Prví pravekí ľudia, ktorí sa počas poslednej doby ľadovej rozšírili v Severnej Amerike, sa podľa vedcov živili megafaunou a najmä mamutmi.
13. decembra – Samec vráskavca podľa vedcov prekonal viac než 13.000 kilometrov naprieč tromi rôznymi oceánmi zrejme preto, aby sa mohol rozmnožiť.
15. decembra – Osemročné dievča objavilo počas prechádzky so psom v Košolnej (okres Trnava) na ornici pravekú kamennú sekerku.