Bratislava/Svet 24. decembra – Vo svete vedy sa počas uplynulého roka objavilo množstvo zaujímavých udalostí. Archeologické objavy, rozvoj umelej inteligencie i medicíny, nové živočíšne druhy a prvé vzorky pôdy a hornín z odvrátenej strany Mesiaca. TASR prináša výber toho najzaujímavejšieho, čo sa za uplynulý rok odohralo v oblasti vedy a techniky.
JANUÁR
2. januára – Vedci zistili, že soby dokážu zároveň spať a prežúvať. Spánok sa na základe tvaru mozgových vĺn nepodarilo potvrdiť, poukazovali naň však aj ďalšie indície.
Ilustračné foto.Foto: TASR/Oliver Ondráš
8. januára – Výskumníci z Fakulty elektrotechnickej Českého vysokého učenia technického vyvinuli systém schopný pomocou umelej inteligencie (AI) detegovať streľbu, určiť polohu strelca a tiež odhadnúť kaliber a typ použitej zbrane.
16. januára – Čínski vedci úspešne naklonovanli zdravého jedinca opice makak rézus. Využili pri tom zdokonalený postup klonovania ovce Dolly z roku 1996.
26. januára – Kraby pustovníky, ktoré ako pancier využívajú opustené schránky mäkkýšov, začínajú celosvetovo čoraz viac používať kusy plastového odpadu, uvádza štúdia.
7. februára – Klauny očkaté podľa novej štúdie zrejme využívajú jednoduchú matematiku na identifikáciu ostatných jedincov s rovnakým počtom pruhov, ako majú ony samotné.
15. februára – Vírusy, ktoré pred stovkami miliónov rokov ohrozovali stavovce, zohrali dôležitú úlohu aj pri vývoji mozgu a tiel ľudí, tvrdia vedci.
23. februára – Zmutované vlky žijúce v oblasti Černobyľa dokážu odolávať rakovine, zistila štúdia. Ilustračné foto.Foto: TASR/DPA
1. marca – Liek na zníženie vysokej hladiny cholesterolu dokáže znížiť aj množstvo tzv. večných chemikálií v krvi spájaných so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny, uvádzajú dánski vedci.
5. marca – Výskumníci v Amazónii objavili nový druh anakondy, ktorý sa stal najväčším známym druhom hada na svete. Dosahuje dĺžku približne šesť metrov a hmotnosť 200 kilogramov.
18. marca – Vedci objavili na juhovýchode Poľska vzácnu viac než 2000 rokov starú zlatú keltskú mincu – statér. V Európe ich je zdokumentovaných iba približne 30.
12. apríla – Tím vedcov na území dnešnej Argentíny zrejme našiel dôkaz pokusu o domestikáciu líšky starý približne 1500 rokov.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
23. apríla – Na základe štúdia tzv. herkulánskych zvitkov sa talianskym vedcom podarilo zistiť, kde bol v Aténach pochovaný antický filozof Platón.
MÁJ
2. mája – Zložitá žilnatina na fosilizovaných pozostatkoch paprade druhu Linopteris subbrongniartii môže byť ochranou využívanou dávnymi druhmi rastlín proti hmyzu, tvrdí štúdia.
3. mája – Vedci u orangutana v divočine pozorovali použitie bylín na liečbu rany na tvári, ide o prvý prípad takéhoto správania.
10. mája – Systém zvukovej komunikácie vorvaňov obsahuje podľa vedcov komplexnú vnútornú štruktúru hojne popretkávanú "zvukovou abecedou" i aspekty pripomínajúce komunikačné systémy iných živočíchov vrátane ľudského jazyka.
Svetlo svieti na vorvaňa plávajúceho pri pobreží Dominiky v marci 2024.Foto: TASR/AP
12. mája – Takmer dva mesiace po transplantácii zomrel v Spojených štátoch prvý príjemca geneticky upravenej prasacej obličky, informovali lekári.
21. mája – Pohania žijúci pred 1000 rokmi v okolí Baltského mora dovážali zo Škandinávie kone, aby ich mohli verejne rituálne obetovať, uviedli archeológovia.
22. mája – Astronómovia pomocou kolísania hviezdneho materiálu prvýkrát odmerali rotáciu supermasívnej čiernej diery. Výsledky ponúkajú nový spôsob skúmania čiernych dier a ich vývoja vo vesmíre. Jedným z hlavných autorov štúdie je Slovák Michal Zajaček z Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity v Brne.
28. mája – Útoky kosatiek na lode a člny, ktoré sa v uplynulých rokoch odohrali v okolí Pyrenejského polostrova zrejme spôsobila nuda a hravosť, tvrdia vedci.
Na archívnej snímke kosatky.Foto: TASR - Dave Ellifrit
30. mája – Údajná planéta Vulcan obiehajúca okolo hviezdy 40 Eridani A, domovská planéta pána Spocka, je v skutočnosti len ilúziou. Podľa vedcov ju vyvolala aktivita hviezdy.
5. júna – Mesiace Marsu Fobos a Deimos môžu byť kométami zachytenými gravitáciou Červenej planéty, prípadne môžu byť dvomi časťami jedného telesa, uvádzajú astronómovia.
7. júna – Obrovské petroglyfy vytesané do skál v okolí rieky Orinoko vo Venezuele a Kolumbii mohli podľa vedcov v minulosti slúžiť ako hraničné značky.
11. júna – Obyvatelia mongolských stepí pred 2700 rokmi používali bronzové kotly na spracovávanie zvieracej krvi a mlieka. Vyplýva to z analýzy bielkovín získaných z archeologických nálezov z tohto obdobia.
Ilustračné foto.Foto: TASR - Michal Svítok
11. júna – Po takmer 70 rokoch sa do vnútornej časti slnečnej sústavy vrátila kométa 13P/Olbers, bolo ju možné pozorovať malým ďalekohľadom, informovali českí vedci.
12. júna – Vedci oficiálne popísali nový druh ryby blízko príbuzný piraniam, objavený v brazílskej Amazónii. Pomenovali ho po Sauronovi, zloduchovi z románu Pán prsteňov od britského autora J. R. R. Tolkiena.
17. júna – Archeológovia pri výskume na stavbe budúcej diaľnice D35 pri Hradci Králové objavili zrejme najdlhšiu pravekú mohylu v Európe. Meria 190 metrov a vznikla pred približne 6000 rokmi.
24. júna – Čínska sonda Čchang-e 6 pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca. Na snímke Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA) pristávací modul a vysielač lunárnej sondy Čchang-e 6 po pristátí na povrchu Mesiaca.Foto: TASR/AP
JÚL
3. júla – Vedci predstavili fosíliu obrovskej salamandrovitej šelmy s ostrými tesákmi. Vodám vládla ešte pred príchodom prvých dinosaurov.
9. júla – Hrochy dokážu počas rýchleho pohybu zotrvať v letovej fáze, keď nemajú kontakt s povrchom, prekvapivo dlho – až 0,3 sekundy, uvádza štúdia.
9. júla – Po štyroch rokoch odkladov prvý raz odštartovala nová európska nosná raketa Ariane 6. Na palube niesla aj štvrtú slovenskú družicu GRBBeta.
Po štyroch rokoch odkladov odštartovala v utorok na svoj prvý let nová európska nosná raketa Ariane 6.Foto: TASR/AP
13. júla – Včely a iný užitočný hmyz trpí znečistením vzduchu viac ako škodcovia ohrozujúci poľnohospodárske plodiny, uviedli výskumníci.
16. júla – Pred 55 rokmi - 16. júla 1969 - odštartovala z amerického Mysu Canaveral trojčlenná posádka misie Apollo 11, uviedla NASA.
19. júla – Nové zariadenie môže astronautom počas výstupov do vesmíru už čoskoro umožniť piť vlastný prefiltrovaný moč, uvádza žurnál Frontiers in Space Technology.
23. júla – Čínska lunárna sonda našla vo vzorkách mesačnej pôdy stopy vody, informovali čínski vedci.
AUGUST
6. augusta – Výbuch Vezuvu, ktorý v roku 79 n.l. zničil Pompeje, zrejme ešte umocnili zemetrasenia. Naznačujú to kostrové pozostatky objavené archeológmi.
8. augusta – Teplota morskej vody pri východnom pobreží Austrálie v oblasti Veľkej koralovej bariéry dosiahla podľa vedcov v uplynulom desaťročí najvyššiu úroveň za posledných 400 rokov.
12. augusta – Dym z lesných požiarov môže ohrozovať pacientov podstupujúcich chirurgické zákroky. Okrem interferencie s anestéziou môže podľa výskumníkov negatívne ovplyvniť aj proces ich zotavovania.
14. augusta – Mentálna námaha spôsobuje podráždenie, frustráciu a mnohé iné negatívne pocity, ukázala štúdia.
Ilustračná snímka.Foto: TASR/AP
28. augusta – Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo podľa vedcov mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky.
5. septembra – Vesmírna loď nesúca na palube sondy európskej a japonskej vesmírnej agentúry pre poruchu pohonu preletela nad Merkúrom nižšie, ako bolo pôvodne plánované, informovala Európska vesmírna agentúra (ESA).
9. septembra – Psy si podľa výsledkov štúdie dokážu uložiť do dlhodobej pamäti názvy hračiek a spomenúť si na ne o dva roky.
Ilustračné foto.Foto: TASR - Jakub Kotian
12. septembra – Aportovanie je hra väčšinou spájaná so psami, obľubuje ju však aj približne 40 percent mačiek, zistili vedci.
18. septembra – Bežné potravinárske farbivo dokáže podľa štúdie dočasne spriehľadniť kožu a svaly potkanov.
24. septembra – Poľskí archeológovia objavili stredoveký hrob, ktorý obsahoval ostatky dvoch detí. Jedno z tiel nieslo známky protiupírskych opatrení.
25. septembra – Pavúky nútia samce svätojánskych mušiek blikať ako samice, aby prilákali a polapili do siete ďalších samcov. Ide o prvý pozorovaný prípad takéhoto správania u pavúkov, uviedli prírodovedci.
PavúkFoto: TASR/AP
26. septembra – Ľudstvo môže v budúcnosti na odvrátenie asteroidu ohrozujúceho život na planéte použiť jadrovú bombu, zistili americkí vedci.
OKTÓBER
4. októbra – Vyhynutie mamutov nespôsobilo príbuzenské kríženie, vyhubiť ich mohla náhoda i alergie na peľ kvitnúcich rastlín, ktoré ich pripravili o čuch, tvrdia štúdie.
8. októbra – Nobelovu cenu za fyziku za rok 2024 získali spoločne John Hopfield z americkej Princetonskej univerzity a Geoffrey Hinton z Torontskej univerzity "za významné objavy a vynálezy, ktoré umožňujú strojové učenie s umelými neurónovými sieťami", oznámila švédska Kráľovská akadémia vied.
Laureát Nobelovej ceny za fyziku Geoffrey Hinton (vľavo) prijíma ocenenie od švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva počas slávnostného odovzdávania Nobelovej ceny.Foto: TASR/AP
10. októbra – Dvaja študenti Harvardovej univerzity videom demonštrovali doxovanie mien, telefónnych čísel a adries ľudí v reálnom čase. Využili na to inteligentné okuliare spoločnosti Meta a technológiu rozpoznávania tvárí.
13. októbra – Krištof Kolumbus bol sefardský Žid pôvodom zo západnej Európy. Španielski vedci to odhalili analýzou vzoriek DNA z pozostatkov Kolumba a jeho syna Hernanda, uviedla agentúra Reuters a televízia RTVE.
16. októbra – Archeológovia v starovekom meste Petra, ležiacom v dnešnom Jordánsku, objavili 2000 rokov starý hrob s 12 telami a množstvom milodarov.
18. októbra – Mačky si dokážu spojiť ľudské slová s obrázkami, uvádza štúdia.
Mačka.Foto: TASR- Daniel Stehlík
18. októbra – Chôdza v krátkych intenzívnych dávkach dokáže podľa vedcov na rovnakej vzdialenosti spáliť približne o 20 až 60 percent viac energie ako chôdza rovnomerným tempom.
6. novembra – Hardvér používaný generatívnou AI môže podľa štúdie do konca desaťročia skončiť ako opotrebovaný elektronický odpad.
8. novembra – Ak sa niektoré ľudské patogény uchytia v odpadovej vode o mikroplasty, čistenie ich nedokáže zabiť, varujú vedci.
Ilustračná snímka.Foto: Teraz.sk - Elena Halačová
12. novembra – Prítomnosť početného publika pri plnení náročných úloh na počítačoch zvyšuje výkonnosť šimpanzov, pri jednoduchých úlohách ho však znižuje, uvádzajú vedci.
18. novembra – Larva chrobáka pochádzajúceho z Kene dokáže podľa výskumníkov stráviť polystyrén a môže tak pomôcť odbúrať časť plastového odpadu hromadiaceho sa na skládkach i v prírode.
20. novembra – Slovenskí archeológovia objavili v Santovke v Levickom okrese najstaršie úlomky keramiky v regióne severne od Dunaja.
22. novembra – Starovekí Egypťania pili psychedelické nápoje. Zistila to analýza viac než 2000 rokov starej nádoby zo starovekého Egypta.
28. novembra – Ľudia s výrazne dlhšími prstenníkmi ako ukazovákmi pijú podľa výskumníkov viac alkoholu. Ilustračné foto.Foto: TASR - Roman Hanc
DECEMBER
5. decembra – Prví pravekí ľudia, ktorí sa počas poslednej doby ľadovej rozšírili v Severnej Amerike, sa podľa vedcov živili megafaunou a najmä mamutmi.
13. decembra – Samec vráskavca podľa vedcov prekonal viac než 13.000 kilometrov naprieč tromi rôznymi oceánmi zrejme preto, aby sa mohol rozmnožiť.
Slovensko je podľa neho pripravené veľmi aktívne vstupovať do rokovaní o legislatívnych návrhoch, ktoré sa majú vypracovať na základe cestovnej mapy Komisie.
- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúrefunguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.
- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.
- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.
- Verejná správa SR hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 % hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 % HDP.
- Pri požiari hospodárskej budovy v obci Hostie v okrese Zlaté Moravce zahynulo 17 žriebät.