Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia UNESCO a veda

Vynálezca dynamitu Alfred Nobel sa narodil pred 190 rokmi

Na archívnej snímke bronzová busta Alfreda Nobela. Foto: TASR/AP

Alfred Bernhard Nobel sa narodil 21. októbra 1833 v Štokholme ako tretí zo štyroch synov do rodiny známeho vynálezcu a inžiniera Immanuela Nobela.

Štokholm/Bratislava 20. októbra (TASR) - Patril medzi najvýznamnejšie osobnosti, ktoré žili v 19. storočí. Na svojom konte mal 355 patentov - z nich najznámejší je dynamit. Veril, že zničujúce výbušniny odradia armády od vzájomného zničenia. Svojím závetom založil najprestížnejšie medzinárodné ocenenie ľudskej činnosti - Nobelovu cenu.

V sobotu 21. októbra uplynie 190 rokov od narodenia svetoznámeho švédskeho podnikateľa, chemika, inžiniera, vynálezcu a filantropa Alfreda Nobela.

Alfred Bernhard Nobel sa narodil 21. októbra 1833 v Štokholme ako tretí zo štyroch synov do rodiny známeho vynálezcu a inžiniera Immanuela Nobela. Po bankrote stavebnej firmy odišla rodina v roku 1837 do Fínska a odtiaľ do Ruska, kde sa Immanuel Nobel zaoberal výrobou výzbroje pre armádu ako napríklad výrobou morských mín slúžiacich na zastavenie nepriateľských lodí pred útokom na Petrohrad.

V severnej metropole Ruska získal Alfred Nobel vzdelanie z prírodných vied a literatúry. Už ako 16-ročný ovládal okrem rodnej švédčiny aj ďalšie štyri jazyky, plynule hovoril po rusky, francúzsky, anglicky a nemecky. K jeho záujmom patrili poézia a literatúra, ale na otcovu radosť aj chémia a fyzika.

Trhavinu pod názvom dynamit vynašiel v roku 1866, o rok neskôr si ju nechal patentovať. Založil 90 tovární na výrobu dynamitu vo vyše 20 krajinách sveta - jednu z nich v roku 1873 v dnešnej Bratislave pod názvom Dynamit Nobel (Dynamitka).

Okrem najznámejšieho patentu na výrobu dynamitu bol držiteľom stoviek patentov v chémii, optike a biológii. Vynašiel aj detonátor - rozbušku. Dynamit spolu s použitím vrtáka s diamantovou korunou a pneumatickej vŕtačky rapídne zlacnil odstrel skál, razenie tunelov, stavbu kanálov a iné stavebné práce. Popri výrobe výbušnín ho lákal tiež umelý hodváb, syntetický kaučuk a koža.

Nobel vynikal aj ako obchodník a podnikateľ s obrovským citom pre finančné transakcie. Dosiahol nevídané zisky a zaradil sa medzi najúspešnejších a najbohatších ľudí planéty. Bol neustále na cestách, práve preto ho spisovateľ Victor Hugo nazval najbohatším tulákom Európy.

Finančný fond, z ktorého sa dodnes vyplácajú odmeny laureátom Nobelovej ceny, ustanovil Alfred Nobel podpisom svojho testamentu v roku 1895. Poveril v ňom švédsku Akadémiu vied rozdeľovaním cien a obdaril ju čiastkou 32 miliónov švédskych korún.

Alfred Nobel v dokumente napísal, že časť jeho majetku sa má použiť ako prémia spojená s ocenením za fyziku, chémiu, medicínu, literatúru a za prínos pre mier osobám, ktoré "ľudstvu preukážu najväčšie služby".

Prvé Nobelove ceny udelili v deň piateho výročia Nobelovho úmrtia 10. decembra 1901. K myšlienke podporiť cenou významné počiny osobností priviedla Nobela spisovateľka, kritička militarizmu a jedna z priekopníčok feminizmu Bertha von Suttnerová. V Paríži niekoľko mesiacov pracovala ako jeho sekretárka. Nobel sa do vzdelanej a rozhľadenej ženy zamiloval, ale náklonnosť mu nebola opätovaná. Napriek tomu sa medzi nimi vytvorilo doživotné priateľstvo. Práve Bertha von Suttnerová sa stala v roku 1905 prvou nositeľkou Nobelovej ceny za mier.

Alfred Nobel zomrel 10. decembra 1896 v talianskom letovisku San Remo vo veku 63 rokov. Pochovaný je na Severnom cintoríne v rodnom Štokholme.

Poslednú vôľu švédskeho priemyselníka Alfreda Nobela, ktorou sa položili základy prestížnej ceny nesúcej jeho meno, sprístupnili v roku 2015 prvýkrát verejnosti. Rukou písaný dokument bol vystavený v Nobelovom múzeu v Štokholme ako súčasť výstavy s názvom "Dedičstvo".





Zdroj: www.britannica.com/biography/Alfred-Nobel, https://www.nobelprize.org, https://muop.bratislava.sk

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku M. R. Štefánika

Po pietnej spomienke si prezident SR pozrel aj historickú rekonštrukciu tragického letu pripravenú Nadáciou Jonathan Collection.

- Ľudia, ktorí prežili holokaust, počas spomienkovej ceremónie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Ravensbrück vyzvali svet, aby nezabudol na krutosti spáchané nacistami.

- Futbalisti Dukly Banská Bystrica vypadli z Niké Ligy. V nedeľňajšom domácom zápase 8. kola skupiny o udržanie sa prehrali s Ružomberkom 0:2.

- Brazílska polícia oznámila, že zadržala dvoch ľudí v súvislosti so zmareným pokusom o bombový útok počas megakoncertu speváčky Lady Gaga na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro, ktorého sa podľa úradov zúčastnilo až 2,1 milióna ľudí.

- Štyri dospelé ovce boli usmrtené a ďalšie dve zranené po sobotňajšom (3. 5.) útoku vlka dravého v katastri obce Domaniža v okrese Považská Bystrica.

- Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua v nedeľu organizáciu upovedomila o svojom vystúpení. Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa.

- Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

- Spojené štáty a Tokio sa ešte ani zďaleka nedohodli na znížení ciel, ktoré plánuje Washington v záujme ochrany svojich výrobcov uvaliť na všetok japonský tovar. Napísal to v nedeľu japonský ekonomický denník Nikkei.

- Hnutie Slovensko vyzýva premiéra SR Roberta Fica aby sa nezúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Podľa neho tým premiér priamo ublíži slovenskej ekonomike a preberie na seba aj zodpovednosť za obete na Ukrajine.

- Jemenskí povstalci húsíovia sa prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive. Dodali, že naň zaútočili na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy

- Na pražskom letisku Václava Havla pristálo predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pražský hrad bude počas väčšiny dňa uzavretý a popoludní ho tam prijme prezident Petr Pavel.

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Dnes bude prevažne zamračené, občasný dážď, miestami búrky. Teploty 17 až 21 stupňov Celzia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)