Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 4. máj 2025Meniny má Florián
< sekcia UNESCO a veda

Z USA úspešne vypustili na obežnú dráhu Zeme prvý senegalský satelit

Ilustračné foto. Foto: TASR Dano Veselský

Senegalský verejnoprávny vysielateľ RTS uviedol, že umelú družicu navrhli a vyrobili senegalskí inžinieri v spolupráci s francúzskym vesmírnym centrom Montpellierskej univerzity.

Dakar 18. augusta (TASR) - Na obežnú dráhu Zeme úspešne dopravili prvý senegalský satelit, oznámil prezident Bassirou Diomaye Faye s tým, že tento krok predstavuje významný posun smerom k "technologickej suverenite" tejto západoafrickej krajiny. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Satelit s označením GAINDESAT-1A bol vypustený v piatok o 20.56 h SELČ z kozmodrómu Vandenberg v americkom štáte Kalifornia, napísal Faye v príspevku na sociálnej sieti X.

"Tento pokrok, ktorý je výsledkom piatich rokov tvrdej práce našich inžinierov a technikov, predstavuje významný posun smerom k našej technologickej suverenite. Chcel by som vyjadriť svoju hrdosť a vďaku všetkým, ktorí umožnili realizáciu tohto projektu," uviedol 44-ročný Faye, ktorý sa ujal funkcie v apríli.

Senegalský verejnoprávny vysielateľ RTS uviedol, že umelú družicu navrhli a vyrobili senegalskí inžinieri v spolupráci s francúzskym vesmírnym centrom Montpellierskej univerzity. Družicu, spolu s ďalšími satelitmi, vyniesla na orbitu Zeme nosná raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX.

Satelit GAINDESAT-1A bude zbierať údaje pre rôzne senegalské štátne úrady vrátane Riaditeľstva pre manažment a plánovanie vodných zdrojov (DGPRE) a Národnej agentúry pre civilné letectvo a meteorológiu (ANACIM).

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku M. R. Štefánika

Po pietnej spomienke si prezident SR pozrel aj historickú rekonštrukciu tragického letu pripravenú Nadáciou Jonathan Collection.

- Brazílska polícia oznámila, že zadržala dvoch ľudí v súvislosti so zmareným pokusom o bombový útok počas megakoncertu speváčky Lady Gaga na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro, ktorého sa podľa úradov zúčastnilo až 2,1 milióna ľudí.

- Štyri dospelé ovce boli usmrtené a ďalšie dve zranené po sobotňajšom (3. 5.) útoku vlka dravého v katastri obce Domaniža v okrese Považská Bystrica.

- Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua v nedeľu organizáciu upovedomila o svojom vystúpení. Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa.

- Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

- Spojené štáty a Tokio sa ešte ani zďaleka nedohodli na znížení ciel, ktoré plánuje Washington v záujme ochrany svojich výrobcov uvaliť na všetok japonský tovar. Napísal to v nedeľu japonský ekonomický denník Nikkei.

- Hnutie Slovensko vyzýva premiéra SR Roberta Fica aby sa nezúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Podľa neho tým premiér priamo ublíži slovenskej ekonomike a preberie na seba aj zodpovednosť za obete na Ukrajine.

- Jemenskí povstalci húsíovia sa prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive. Dodali, že naň zaútočili na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy

- Na pražskom letisku Václava Havla pristálo predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pražský hrad bude počas väčšiny dňa uzavretý a popoludní ho tam prijme prezident Petr Pavel.

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Dnes bude prevažne zamračené, občasný dážď, miestami búrky. Teploty 17 až 21 stupňov Celzia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)

- Ukrajinskí vojaci sa na budúci týždeň pridajú k britským vojakom na historickej prehliadke v Londýne pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, oznámila v sobotu vláda Spojeného kráľovstva.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.