Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia SERIÁL: Vesmír

Pred 110 rokmi nastala v Sibíri udalosť známa ako tunguská explózia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Piffl

Nad rozsiahlym územím strednej Sibíri 30. júna 1908 preletelo obrovské teleso. Jeho prelet sprevádzali zvukové a svetelné efekty, až napokon došlo k výbuchu.

Moskva/Krasnojarsk 29. júna (TASR) - Pred 110 rokmi nastal medzi riekami Dolná Tunguska a Lena okolo siedmej hodiny ráno miestneho času v dnešnom Krasnojarskom kraji Ruskej federácie unikátny prírodný jav. Dodnes je známy ako tunguská katastrofa, tunguská udalosť, tunguská explózia či tunguský meteorit.

Nad rozsiahlym územím strednej Sibíri 30. júna 1908 preletelo obrovské teleso. Jeho prelet sprevádzali zvukové a svetelné efekty, až napokon došlo k výbuchu. Okolo tohto javu vznikli mnohé teórie, hypotézy, domnienky, udalosť nie je doteraz vedecky vysvetlená. Dátum tejto udalosti - 30. jún - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyhlásilo v roku 2016 za Svetový deň asteroidov.

Letiace teleso nad Sibírou bolo vidno v okruhu 800 kilometrov. Po svetelnom úkaze nad neobývanou tajgou nastal mohutný výbuch vo výške sedem až desať kilometrov. Energia výbuchu predstavovala desať až 40 megaton trinitrotoluénu (TNT), čo predstavuje uvoľnenie takého množstva energie, aké by zodpovedalo sile 2000 jadrových bômb porovnateľných s výbuchom atómovej bomby zhodenej v Hirošime.

Svedkami tunguskej katastrofy sa stali obyvatelia neveľkej továrne Vanavara, v súčasnosti rovnomennej obce, a niekoľko kočujúcich Evenkov, ktorí boli neďaleko od epicentra výbuchu na love.

V priebehu niekoľkých sekúnd výbuch pováľal les v okruhu 40 kilometrov, zničil zver. V dôsledku žiarenia vznikol v tajge požiar. Stromy boli vyvrátené na ploche vyše 2000 štvorcových kilometrov. Trasenie zeme cítili ľudia v mnohých obciach a mestách, nárazová vlna rozbíjala okná, z políc padali predmety. Mnohých ľudí, ale aj zver nárazová vlna zvalila z nôh. Vlna, ktorá vznikla po výbuchu, obehla Zem a zaregistrovali ju meteorologické observatóriá v mnohých krajinách sveta.

Niekoľko dní po katastrofe prakticky na celej severnej pologuli ľudia pozorovali podivné atmosférické javy - neobyčajne svetlý súmrak, nočné osvetlenie neba, svetlé striebristé oblaky aj denné optické javy. Ľudia pre silné žiarenie nemohli zaspať. Atmosféra intenzívne odrážala slnečné lúče, čím vznikol jav svetlých nocí dokonca aj v tých častiach sveta, kde ho nikdy predtým nepozorovali. Vo viacerých mestách sveta bolo možné v noci čítať noviny, dokonca aj články vytlačené drobným písmom.

V roku 1927 bol mineralóg a bádateľ meteoritov Leonid Kulik (1883-1942) prvý, kto sa vydal na výskum tunguskej katastrofy. Predpokladal, že v danom regióne došlo k pádu veľkého železného meteoritu. V tom roku pozoroval miesto udalosti, objavil pováľané stromy v okruhu 15-30 kilometrov, v centre časť stromov zostala stáť na koreni, ale boli bez konárov. Meteorit nenašiel.

V roku 1934 prišiel s prvou hypotézou o kométe anglický vedec Francis Whipple (1876-1943). V rokoch 1928-1930 Akadémia vied Sovietskeho zväzu (AV ZSSR) uskutočnila pod vedením Kulika ešte ďalšie dve expedície. V rokoch 1938-1939 odborníci realizovali letecké fotografovanie oblasti pováľaného lesa.

Tunguská katastrofa sa radí k najzáhadnejším javom 20. storočia. Existuje vyše sto verzií toho, čo sa stalo v tajge, medzi nimi aj niektoré veľmi bizarné. K nim sa napríklad radia obrovský guľový blesk, čierna diera, laserový signál mimozemšťanov či neúspešný pokus s výbojom fyzika Nikolu Teslu.

Odborné kruhy predpokladajú, že išlo o meteor, ktorý vletel do atmosféry nad Sibírou, pričom veľké teleso vybuchlo ešte pred dopadom na zemský povrch. Samotný názov "tunguský meteorit" je teda úzus, keďže pravdepodobne k samotnému dopadu meteoritu nedošlo.

Prezident: Niektoré právomoci by sa mali preniesť na obecnú políciu

Prezident SR počas štvrtkovej regionálnej návštevy Hlohovca a Galanty rokoval s primátormi a predstaviteľmi oboch miest.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vo štvrtok požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

- Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

- Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) vo štvrtok rozhodla o zriadení novej funkcie viceprezidenta Palestínskej samosprávy.

- Hokejisti HC Prešov postúpili do slovenskej extraligy. V piatom súboji finále play off Tipos Slovenskej hokejovej ligy (SHL) zvíťazili nad HK Skalica 4:2 a v celej sérii triumfovali 4:1 na zápasy.

- Grécka polícia zatkla vo štvrtok na ostrove Kréta šiestich ľudí pre podozrenia z pašovania starožitností a pokusu o predaj desiatok starovekých artefaktov.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli vo svojom piatom prípravnom zápase pred MS. Vo štvrtkovom stretnutí podľahli v Ostrave - Porube domácim Čechom 0:4 a zaznamenali štvrtú prehru v príprave.

- Ukrajinský minister financií Serhij Marčenko vo štvrtok uviedol, že Kyjev a Washington pokročili v rokovaniach týkajúcich sa dohody o ťažbe ukrajinských nerastných surovín.

- Francúzske orgány plánujú zadržiavať mobilné telefóny užívateľom a dílerom drog, ak sa zistí, že ich používali na nelegálny predaj a nákup omamných látok.

- Varšava začala s exhumáciou pozostatkov obetí tzv. volynského masakru v obci Pužniki na Ukrajine, uviedlo vo štvrtok poľské ministerstvo kultúry a národného dedičstva.

- Nočný útok Ruska na Kyjev je podľa českého prezidenta Petra Pavla ďalším dôkazom o cynickom prístupe Ruska k mierovým rokovaniam.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Pri ruskom nočnom útoku na Kyjev, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 90 zranených, bola údajne použitá aj severokórejská balistická raketa KN-23.

- Dark Souls, populárna hra žánru RPG (hry na hrdinov) známa svojou extrémnou náročnosťou, pomáha hráčom v skutočnom živote objavovať odolnosť, zmysel a nádej, uvádza nová štúdia.

- Rusko vrátilo Ukrajine telo novinárky, ktorú zajalo na okupovanom ukrajinskom území a ktorá následne zomrela v ruskej väzbe, uviedol vo štvrtok ukrajinský poslanec Jaroslav Jurčyšyn.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Účasť na sobotňajšom pohrebe zosnulého pápeža Františka doteraz potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 hláv štátov, potvrdilo vo štvrtok oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu.

- Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka.

- Prezident SR Peter Pellegrini ratifikoval rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.

- Počas sobotného (26. 4.) štátneho smútku vyhláseného pre úmrtie pápeža Františka platí zákaz hazardu. Štátne, ale aj iné vlajky by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.