Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Video

SOBOTKA: Dohoda o ochrane vzdušného priestoru môže byť do konca roka

Na snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo predseda vlády Českej republiky Bohuslav Sobotka počas úvodného príhovoru na otvorení spoločného rokovania vlád SR a ČR v hoteli Bôrik v Bratislave 26. septembra 2016. Foto: TASR

Po dnešnom spoločnom rokovaní vlád oboch krajín v Bratislave to uviedol český premiér Bohuslav Sobotka.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Zmluva o ochrane spoločného vzdušného priestoru Slovenska a Česka by mohla byť podpísaná do konca tohto roku. Po dnešnom spoločnom rokovaní vlád oboch krajín v Bratislave to uviedol český premiér Bohuslav Sobotka.

Na vzniku zmluvy sa obe vlády dohodli počas vlaňajšieho stretnutia vo Valticiach. Dnes ministri obrany oboch krajín informovali, že výrazne pokročila z hľadiska prípravy. „Je reálna šanca, aby táto dohoda bola podpísaná do konca tohto roka,“ informoval Sobotka.

Zároveň vysvetlil, že synergie medzi Českou a Slovenskou republikou v tejto oblasti môže ovplyvniť rozhodnutie slovenskej vlády o tom, akými stíhacími lietadlami bude v budúcnosti zabezpečovať svoju vzdušnú obranu. „Tam tie synergie môžu nastať vo väčšom rozsahu, alebo môžu nastať v menšom rozsahu, ale to bude rozhodnutie slovenskej vlády,“ zdôraznil český premiér.

V každom prípade sme si aj dnes behom tých rokovaní, ktoré sme mali, potvrdili, že máme záujem o spoločný postup, máme záujem o zníženie nákladov, ktoré by mohlo vzniknúť spoločným postupom tak, aby obe naše krajiny ušetrili, ale súčasne sme zaistili dostatočnú ochranu vzdušného priestoru,“ doplnil Sobotka.

Slovenský premiér Robert Fico vysvetlil, že súčasťou novej slovenskej vlády je aj nový koaličný partner – Slovenská národná strana, ktorá má na starosti ministerstvo obrany. Záujem tohto partnera musí brať na zreteľ. Od ministra obrany Petra Gajdoša premiér očakáva, že v krátkom čase príde s návrhom ďalšieho postupu v otázke ochrany vzdušného priestoru.



Či to bude cestou predlžovania licencie pre existujúce stroje, ktoré dnes v slovenskej armáde používame, alebo to bude otázka nájmu, lízingu, kúpy, ťažko dnes povedať,“ uviedol Fico. Súhlasí však s tým, že má zmysel hľadať synergie medzi Slovenskou a Českou republikou.

Pretože potom je to lacnejšie, môžeme sa sústrediť na spoločnú opravu týchto strojov, spoločný výcvik pilotov. Na toto existujú rôzne možnosti, ale sme ešte veľmi, veľmi ďaleko od tohto rozhodnutia, pretože to je politicky, dúfam, že uznáte, veľmi náročné a citlivé rozhodnutie,“ uzavrel Fico.

Slovensko v súčasnosti rokuje so švédskou stranou o prenájme letových hodín na stíhačky JAS-39 Gripen. Takéto stroje sú už viac ako desať rokov aj vo výzbroji českej armády, ktorá si ich prenajíma.

Predchádzajúce vedenie ministerstva predĺžilo abonentnú zmluvu, prostredníctvom ktorej zabezpečuje prevádzku súčasných stíhačiek Mig-29, a to na obdobie ďalších troch rokov s možnosťou skrátenia o jeden rok. Údržba súčasných stíhačiek je tak zabezpečená do roku 2019. Abonent mal pôvodne skončiť v tomto roku.