Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Video

VIDEO: Hurikán Matthew bičuje pobrežie Floridy, na Haiti má 842 obetí

Na satelitnej snímke NOAA je znázornený príchod hurikánu Matthew zo severozápadu Kuby smerom k pobrežiu Atlantického oceánu na južnej Floride 6. októbra 2016. Foto: TASR AP

V súvislosti s hurikánom bolo vo štvrtok a dnes na Floride zrušených vyše 3000 letov. Rušia sa tam aj plavby lodí a vlakové spojenia.

Washington 7. októbra (TASR/Tablet.TV) - Hurikán Matthew, ktorý zasiahol tento týždeň územie Haiti, si podľa aktuálnych údajov vyžiadal v tejto ostrovnej krajine najmenej 842 obetí na životoch. Agentúra Reuters uviedla, že búrka tiež pripravila desaťtisíce ľudí o domovy a zničila úrodu v regióne označovanom za obilnicu tejto chudobnej karibskej krajiny.

Hurikán zasiahol Haiti v utorok, informácie o následkoch v odľahlejších oblastiach však prichádzajú s oneskorením, keďže boli prakticky odrezané od okolia. Najmenej 175 ľudí zahynulo v dedinách, ktoré sú roztrúsené v kopcoch a na pobreží úrodného západného výbežku Haiti.

Najmenej tri obce hlásia po desiatkach obetí na životoch. Jednou z nich je roľnícka dedina Chantal, kde starosta eviduje 86 mŕtvych a 20 nezvestných. Obyvatelia zahynuli väčšinou v prípadoch, keď na ich domy spadli vyvrátené stromy. Niekoľko desiatok obetí úrady zaznamenali aj v pobrežnom mestečku Les Anglais.

Hurikán Matthew v čase utorňajšieho prechodu ponad západnú časť Haiti sprevádzal vietor s rýchlosťou približne 230 kilometrov za hodinu. Okrem padajúcich stromov usmrtili mnohých ľudí aj vetrom unášané predmety alebo ich strhli rozvodnené rieky. Podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí sa v Haiti ocitlo v núdzi 350.000 ľudí.

Mierne zoslabnutý Matthew sa medzitým presunul do USA, kde bičoval dnes východné pobrežie Floridy a postupoval pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu na sever. Stav ohrozenia už v súvislosti s hurikánom vyhlásili aj v amerických štátoch Georgia, Južná Karolína a Severná Karolína.



Problémy tiež spôsobuje cestujúcim. Od stredy do nadchádzajúcej soboty v postihnutej oblasti USA podľa servera FlightAware zrušených 4500 letov a očakáva sa, že tento počet ešte stúpne. Postupne sa začali otvárať letiská na juhu Floridy, kde dnes očakávajú obnovenie letov. Letecké spoločnosti pred príchodom hurikánu presunuli lietadlá a posádky z cesty Matthewa a teraz ich musia dopraviť späť do oblasti.

Hoci si hurikán vynútil evakuácie, zrušil lety, prekazil dovolenky na Floride a zanechal státisíce ľudí v tme, nezabráni vraj sobotňajšej svadbe jedného floridského páru, aj keď zrejme nebude môcť byť na pláži, ako to plánovali. Jaime Gurnavageová a Ryan Gordon pre noviny Florida Today povedali, že si pre svoju svadbu úmyselne vybrali sobotu 8. októbra, pretože keď otočíte číslicu osem na bok, je to symbol nekonečna. A majú v úmysle svadbu uskutočniť bez ohľadu na búrku, keďže už majú "na všetkom vyrytý dátum 8. októbra". Keďže hurikán ušetril juh Floridy, zdá sa, že svadobný pobyt v Key West im nič neprekazí, uviedla tlačová agentúra AP.
Silný vietor a veľké vlny sprevádzajú príchod hurikánu Matthew pri pobreží Atlantického oceánu v St. Augustine na Floride 7. októbra 2016.
Foto: TASR/AP


OSN už medzičasom informovala, že pre Haiti, ktoré je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli, môžu byť dôsledky vyčíňania hurikánu Matthew najvážnejšie od ničivého zemetrasenia z roku 2010.

Kvôli hurikánu preložili na Haiti aj voľby, ktoré sa mali konať 9. októbra.

Matthew je prvý veľký hurikán, ktorý ohrozuje Spojené štáty priamym zásahom za vyše desaťročie a vynútil si hromadné evakuácie pobrežných oblastí štyroch amerických štátov - Floridy, Georgie a Južnej a Severnej Karolíny. O 17.00 h SELČ sa jadro búrky nachádzalo 155 kilometrov juhovýchodne od floridského mesta Jacksonville.

Guvernér Floridy Rick Scott na tlačovej konferencii informoval, že 600.000 domácností zostalo v dôsledku hurikánu bez elektriny.

Podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí sa na Haiti v núdzi ocitlo 350.000 ľudí. Podľa hovorkyne Amerického Červeného kríža Suzy DeFrancisovej je momentálne prioritou sfunkčnenie telefónnej siete a distribúcia pomoci pre obyvateľstvo. V obave pred vypuknutím epidémie cholery začne Červený kríž s distribúciou tabliet na čistenie vody.

NASA a americké vojenské letectvo, ktoré prevádzkujú raketovú základňu na Myse Canaveral, prijali opatrenia na ochranu zamestnancov a techniky. V Kennedyho vesmírnom stredisku sa tím 116 zamestnancov riadiaceho centra uchýlil počas prechodu hurikánu do bunkra, búrka tam však žiadne veľké škody nespôsobila.


Evakuácia a hľadanie bezpečného úkrytu

Primátor mesta Jacksonville v americkom štáte Florida vyzval dnes obyvateľov mesta, aby sa v súvislosti s približujúcim sa hurikánom Matthew evakuovali alebo si aspoň našli bezpečný úkryt. Správu o tom priniesla televízia CNN.

Americká meteorologická služba v noci nadnes informovala, že Matthew zosilnel na hurikán štvrtej kategórie - druhej najvyššej podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na riziko vzniku "obrovských materiálnych škôd".



Primátor Lenny Curry vo vysielaní televízie CNN upozornil, že rozhodnutie neuposlúchnuť odporúčanie na evakuáciu sa môže "ukázať ako veľmi, veľmi zlé". Vyzval spoluobčanov, aby živel nepodceňovali. "Nič podobné ste nevideli. Je to život ohrozujúca situácia," upozornil Curry.

Miroslava Roznovjakova (vľavo) a Ray Hayyat plnia vrecia s pieskom na ochranu ich obchodu pred príchodom hurikánu Matthew v Daytona Beach, na Floride 6. októbra 2016. Východné pobrežie amerického štátu Florida sa pripravuje na príchod mimoriadne silného a pre životy ľudí nebezpečného hurikánu Matthew. V pobrežných častiach si obyvatelia zadebnili plážové domy a objekty, úrady pozatvárali školy a vydali príkaz na evakuáciu. FOTO TASR/AP
Foto: TASR AP


Hurikán by mal na hranicu mesta doraziť dnes okolo 06.00 h SELČ. V Jacksonville žije vyše milión ľudí a je to najväčšie mesto na juhu USA.

V súvislosti s hurikánom sú dnes na Floride zavreté obľúbené zábavné a tematické parky, ako Walt Disney World, Universal Studios či SeaWorld. V súvislosti s hurikánom bolo vo štvrtok a dnes na Floride zrušených vyše 3000 letov. Rušia sa tam aj plavby lodí a vlakové spojenia.

Prezident USA Barack Obama vyhlásil stav ohrozenia na Floride a následne aj v štáte Južná Karolína. Okrem nich by Matthew mohol ohroziť aj štáty Georgia a Severná Karolína.


Federálna vláda pomôže finančne



Americký prezident Barack Obama dnes v súvislosti s hurikánom Matthew vyhlásil stav ohrozenia aj v štáte Južná Karolína ležiacom na atlantickom pobreží USA. Rovnaké opatrenie platí od štvrtka i v štáte Florida.

Ľudia sa zhromažďujú v provizórnom prístrešku - v telocvični strednej školy pred príchodom hurikánu Matthew v Boynton Beach, na Floride 6. októbra 2016. Východné pobrežie amerického štátu Florida sa pripravuje na príchod mimoriadne silného a pre životy ľudí nebezpečného hurikánu Matthew. V pobrežných častiach si obyvatelia zadebnili plážové domy a objekty, úrady pozatvárali školy a vydali príkaz na evakuáciu. FOTO TASR/AP
Foto: TASR AP


Ako informovala agentúra AP, Obama v noci nadnes (SELČ) absolvoval telefonické rozhovory s guvernérmi štátov na juhovýchode USA ohrozených hurikánom. Ide o Floridu, Georgiu a Severnú i Južnú Karolínu.

Ak sa naplnia obavy o smere pohybu a sile hurikánu, bude z tejto oblasti potrebné evakuovať vyše dva milióny ľudí. Obama preto vyzval tamojšie obyvateľstvo, aby rešpektovalo pokyny úradov. Na svoju vládu zasa apeloval, aby zaujala "čo najviac proaktívny postoj".

Obama v rozhovore s guvernérmi potvrdil pripravenosť federálnej vlády uvoľniť z federálnych zdrojov finančné rezervy, aby jednotlivé štáty Únie mohli adekvátne reagovať na vývoj situácie s hurikánom.

Federálna agentúra pre mimoriadne situácie (FEMA) spustila špeciálnu mobilnú aplikáciu, ktorá obyvateľom v núdzi pomôže nájsť vopred pripravené úkryty so zásobou jedla, vody a liekov.