Marián Varga patril medzi najväčšie osobnosti slovenskej hudobnej scény.
Autor TASR
,aktualizované Bratislava 13. augusta (TASR) – Rodina, priatelia a kultúrna verejnosť sa dnes popoludní v bratislavskom kostole Cirkvi bratskej rozlúčili s popredným slovenským umelcom Mariánom Vargom. Zomrel v stredu 9. augusta vo veku 70 rokov.
Na poslednej ceste ho príhovormi vyprevadili kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, textár Peter Uličný, hudobný skladateľ Vladimír Godár, porevolučný minister kultúry Ladislav Snopko a Moyzesovo kvarteto. Pavol Hammel zaspieval pieseň Ľalia poľná, jej autorom je Marián Varga, text napísal Kamil Peteraj, vyšla v roku 1977 na albume Na II. programe sna trojice Hammel, Varga, Hladík.
„Marián, my sa vlastne nelúčime, pretože dnes večer, keď prídem domov, tak si pustím niektorú z tvojich platní, pravdepodobne Konvergencie, ktoré mám najradšej,“ povedal pri rozlúčke so zosnulým Uličný.
„Marián Varga tu nie je, ale hneď ako táto myšlienka doznie, príde ďalšia, láskavá, nie je tu, ale ostáva v našich srdciach, v našich spomienkach, v pamäti tejto krajiny,“ uviedol v rozlúčkovom príhovore Snopko.
Skalický rodák Marián Varga (*29.1.1947) študoval hru na klavíri a kompozíciu na Konzervatóriu v Bratislave. V lete roku 1967 prišiel do skupiny Prúdy. S ňou nahral v decembri 1968 dnes už kultový album Zvonky, zvoňte, na ktorý zložil deväť skladieb. Po vydaní albumu zo skupiny odišiel a na jeseň 1969 založil prvú artrockovú kapelu v Československu, Collegium Musicum. Ich prvými nahrávkami boli v júli 1970 skladby Hommage á J. S. Bach a Ulica plná plášťov do dažďa. Nahrávali ich v štúdiu rozhlasu v Brne a vyšli na etikete vydavateľstva Panton ako prvá EP platňa. V roku 1971 vydali prvú LP platňu Collegium Musicum.
Od tohto obdobia repertoár skupiny pozostával prevažne z inštrumentálnych kompozícií, jednak interpretácií skladieb klasickej hudby autorov Bartóka, Haydna či Stravinského a vlastných skladieb, ktorých autorom bol práve Varga. Ešte v závere roku 1971 nahrali dvojalbum Konvergencie. Priebežne sa Varga venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Hammelom vydali päť albumov, medzi nimi Zelená pošta (1972) a Na II. programe sna (1977).
Varga je autorom scénickej hudby k viacerým televíznym a divadelným inscenáciám. Je autorom hudby k filmom Dušana Trančíka Amulet, Iná láska, Štvrtý rozmer, Víkend za milión. Spolu s Hammelom zložili hudbu do prvého slovenského muzikálu Cyrano z predmestia, ktorý mal premiéru 8. októbra 1977 na Novej scéne v Bratislave.
V roku 1979 sa zostava Collegia Musica rozišla. V ďalšom období existovala táto skupina iba ako príležitostná štúdiová formácia. Varga sa rozhodol pre sólovú dráhu. Známa je jeho spolupráca aj koncertná činnosť s Moyzesovým kvartetom. Z jeho albumov po roku 2000 to sú Solo In Concert (2003), kompilácia Hommage á Marián Varga (2003), Marián Varga & Moyzesovo kvarteto (2006), CD a DVD Speak, Memory (2010). Z novembra 2011 je album Marián Varga a Noneto.
Prezident Andrej Kiska mu 13. januára 2015 udelil vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za prínos pre slovenskú kultúru v oblasti hudobného umenia. V deň 70. narodenín - 29. januára tohto roku bol ocenený Krištáľovým krídlom za celoživotné dielo. Patril medzi najväčšie osobnosti slovenskej hudobnej scény.