Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Video

VIDEO: Slovenské osobnosti si prebrali Krištáľové krídlo za rok 2016

Na snímke ocenení zľava Daniel Hevier (Publicistika a literatúra), Štefan Máj (Hospodárstvo), Palo Macho (Výtvarné umenie), manažér Andrej Glatz, ktorý získal mimoriadne ocenenie, Ondrej Vrábel (Filantropia), Dalibor Karvay (Hudba), Zuzana Mauréry (Divadlo a audiovizuálne umenie), Ladislav a Peter Škantárovci (Šport), Igor Timko (Rock Pop Jazz) , synovec Mariána Vargu Jakub Kudláč prevzal mimoriadne ocenenie a Michal Mego (Medicína a veda). Foto: TASR - Andrej Galica

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, získali jubilujúci hudobník a skladateľ Marián Varga a manažér Andrej Glatz, bývalý úspešný športovec.

Bratislava 30. januára (TASR) – Dvanásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si v nedeľu večer (29. 1.) na javisku Slovenského národného divadla v Bratislave počas galavečera prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2016.



V jubilejnom 20. ročníku získali toto prestížne ocenenie Ondrej Vrábel za Filantropiu, bratranci Ladislav a Peter Škantárovci za Šport, spisovateľ Daniel Hevier za oblasť Publicistiky a literatúry, bankár Štefan Máj v kategórii Hospodárstvo, huslista Dalibor Karvay za oblasť Hudby, líder kapely No Name Igor Timko v kategórii Rock Pop Jazz, Michal Mego za oblasť Medicíny a vedy, výtvarník Palo Macho a herečka Zuzana Mauréry. Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, získali jubilujúci hudobník a skladateľ Marián Varga a manažér Andrej Glatz, bývalý úspešný športovec.



„Bol som neuveriteľne prekvapený, veľmi som bol potešený, že takéto ocenenie sa dostalo ku mne. Bol som očarený už z toho, že som bol nominovaný, už to som považoval za najväčší úspech, som veľmi šťastný. Vytváram hry pre deti s mentálnym postihnutím, či už je to autizmus alebo detská mozgová obrna, tieto hry som začal vytvárať pre sesternicu Dášku, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou, chcel som jej nejako pomôcť. Pretože sa rada hrala s počítačom, videl som to ako spôsob, ktorým jej môžem pomôcť, zároveň sa naučí aj zabaví,“ povedal pre TASR ocenený v kategórii Filantropia ešte len 15-ročný Ondrej Vrábel.



„Nechceli sme tomu veriť, je to veľmi prestížne ocenenie a veľmi sme sa z toho tešili. Toto sú situácie, keď nie sú slová tento pocit opísať, my sme to dnes večer zažili,“ uviedli pre TASR Ladislav a Peter Škantárovci. Čas na oslavu nemajú, už dnes totiž odlietajú na sedemtýždňovú prípravu do Austrálie.



„Je to pokora z ocenenia, ktoré by si zaslúžili aj moji kamaráti alebo priatelia z tej istej kategórie, v ktorej sme boli nominovaní. Je to satisfakcia, že tá biela kaligrafia, ktorú my spisovatelia a ľudia od kultúry robíme, že si to niekto všimne,“ dodal krídlom ocenený Daniel Hevier.




„Ďakujem za ocenenie mojej dlhoročnej práce v bankovníctve, ale vnímam to zároveň ako ocenenie celého tímu bankového domu za to, čo na Slovensku robíme,“ doplnil ocenený v kategórii Hospodárstvo Štefan Máj, bývalý aktívny a úspešný orientačný bežec, tomuto športu sa venuje od 17 rokov a ešte dnes súťaží vo veteránskych kategóriách.



„Je to krásna cena a obrovská česť, ale ja som bol už šťastný tým, že som bol nominovaný. Prišiel som tu užiť si tento večer, konečne som nemal so sebou husle, som rád, že som sa spoznal s mnohými osobnosťami. Bol to krásny pocit, je to inšpirujúce byť takto ocenený, pre mňa je cieľom stále sa zlepšovať, dobre sa pripraviť na koncerty, to je najdôležitejšie,“ vyznal svoje pocity Dalibor Karvay.



„Počuli sme dnes večer od mnohých ľudí, že práca môže zafungovať len s láskou. Toto je výsledok vzťahu k hudbe, k životu, k poslucháčom a fanúšikom. Je to mnohokrát viac drezúra ako rokenrol, máme nového manažéra a ten nám hovorí, aby sme trocha zvoľnili to naše tempo. Nám to však funguje, pokiaľ sme na seba prísni, od rodičov a našej výchovy, ťažko príde úspech, keď neprinesiete niečo viac ako tí vedľa vás. Krídlo patrí všetkým v kapele, nemal som nikdy ambíciu byť sólový spevák, som tímový hráč. Veľmi sa tešíme na leto, po dvoch rokoch zahráme na viacerých festivaloch na Slovensku,“ povedal Igor Timko.

„Nečakal som to, chcem poďakovať odbornej porote aj organizátorom, veľmi si to vážim, chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa na výskume cirkulujúcich nádorových buniek zúčastňujú. Sú to nielen samotní vedeckí pracovníci, je to veľký tím vrátane lekárov a zdravotných sestier, ktorí sa o pacientov starajú,“ ďakoval za ocenenie v oblasti Medicíny Michal Mego.



„Svoju prácu nerobím pre ocenenia, veľmi si vážim to, že naša spoločnosť oceňuje svojich vlastných ľudí, lebo hovorí sa, že doma nie je nikto prorokom a zažila som to viackrát, ako ľudia vstávajú, keď vidia zahraničných umelcov. Som presvedčená, že málo sa pýšime našimi umelcami, či sú to umelci medzi lekármi, športovcami alebo vedcami. Máme veľmi šikovných ľudí a mali by sme si ich viac vážiť,“ povedala pre TASR ocenená Zuzana Mauréry.



Kone na parkúre a kone pod kapotou sprevádzajú celý život športovca a manažéra Andreja Glatza. „U mňa sú stále na prvom mieste tie živé koníky, najlepšie je ísť na neživých k živým. Krištáľové krídlo si vybudovalo veľké renomé, som poctený tým, že som sa dostal do spoločnosti tak významných osobností,“ uviedol pre TASR nový držiteľ mimoriadnej ceny.

„Tých 20 rokov zbehlo nám rovnako ako každému inému, je to akoby veľmi dlhé obdobie, ale keď sa na to spätne pozriem, prednedávnom som sa trápila s myšlienkou Krištáľového krídla, či sa mi podarí získať ľudí, aby tejto myšlienke uverili. Nie raz som musela presviedčať pozvaných a nominovaných, aby prišli, že to stojí zato, stráviť tak príjemný večer. To sa podarilo, čo je pre mňa veľká radosť. Teším sa, že Krištáľové krídlo má za sebou už 20 rokov,“ zhodnotila jubileum ocenenia pre TASR autorka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.