Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Video

OBRAZOM: Rumunská vláda chce upokojiť situáciu v štáte po protestoch

Na snímke Ľudia nesú figuríny znázorňujúce členov rumunskej vlád počas demonštrácie pred budovou rumunskej vlády v Bukurešti v nedeľu 5. februára 2017. Rumunský premiér Sorin Grindeanu odmietol výzvy na odstúpenie z funkcie aj po tom, ako sa v nedeľu rekordné počty ľudí pridali k protestom proti vláde a proti - medzičasom už zrušenému - kontroverznému nariadeniu oslabujúcemu boj proti korupcii. Foto: TASR

Postup vlády, ktorá v nedeľu kontroverzné nariadenie o korupcii zrušila, demonštrantom nestačí. Žiadajú okrem iného aj demisiu premiéra Sorina Grindeana, ktorý však odstúpiť odmietol.

Bukurešť 6. februára (TASR/TABLET.TV) - Rumunský minister spravodlivosti Florin Iordache má dnes v pláne zverejniť podrobnosti z novely trestného zákona a predložiť ho na verejnú diskusiu.

Ide o prejav snahy vlády upokojiť situáciu v krajine, kde sa už týždeň konajú masové demonštrácie proti krokom vlády, ktorých výsledkom by bolo oslabenie boja s korupciou.

Postup vlády, ktorá v nedeľu kontroverzné nariadenie zrušila, demonštrantom nestačí. Žiadajú okrem iného aj demisiu premiéra Sorina Grindeana, ktorý však odstúpiť odmietol. Grindeanu dodal, že zbaviť funkcie ho môže len parlament - v ňom má však istú väčšinu.

Grindeanova vláda v nedeľu na mimoriadnom zasadnutí v súlade so sobotňajším avízom premiéra stiahla nariadenie, ktorým chcela odstrániť postih za niektoré korupčné trestné činy a zneužívanie úradu. Stalo sa tak pod tlakom masových protestov.

Napriek tomu sa podľa odhadov v nedeľu zišlo v Bukurešti až 250.000 protestujúcich a približne rovnaký počet ľudí vyšiel spolu do ulíc v najmenej dvadsiatke ďalších miest v krajine. Išlo tak o najväčšie protesty verejnosti v Rumunsku od revolúcie z roku 1989, ktorá zvrhla komunistický režim.



Ako sa terajšia politická kríza skončí, je nejasné, keďže na sociálnych médiách sa šíria výzvy na ďalšie protesty.

Predseda vládnucej rumunskej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea v nedeľu večer vyhlásil, že ak budú demonštrácie pokračovať aj po stiahnutí vládneho nariadenia, "bude jasné, že ide o plán s cieľom zosadiť vládu", ktorá vzišla z decembrových volieb.

Demonštranti však v rozhovoroch s novinármi uvádzajú, že "Ide o nápravu chýb z minulosti a vyvarovanie sa toho, aby sa preniesli do budúcnosti". "Politická elita kradne naše peniaze, naše lesy, našu budúcnosť, máme toho plné zuby," uviedla v Bukurešti jedna novinármi oslovená demonštrantka.




Ďalší demonštrant - mladý muž - zase poukázal na to, že "vo vláde, senáte a všade... je ešte toľko korupcie! Chceme kompetentných lídrov, ktorí budú pracovať v prospech ľudí, nie vo svoj vlastný prospech a vlastné konto v banke".

Na stranu demonštrantov sa postavil aj prezident Klaus Iohannis, ktorý si za to vyslúžil kritiku prívržencov súčasnej vlády. V nedeľu sa ich pred prezidentským palácom v metropole zišlo približne 2000, pričom Iohannisa obvinili, že rozdeľuje krajinu.