Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Video

Borguľa: Počul som, že sa rozdávajú peniaze za úplný zákaz hazardu

Martin Borguľa, archívne foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Na Okresnú prokuratúru Bratislava I podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu prijímania úplatku a podplácania.

Bratislava 22. februára (TASR) – Bratislavský mestský poslanec Martin Borguľa je ďalším, ktorý sa pre údajné podplácanie bratislavských mestských poslancov pri minulotýždňovom hlasovaní o absolútnom zákaze umiestnenia herní v Bratislave obrátil na prokuratúru. V utorok (21.2.) podal na Okresnú prokuratúru Bratislava I trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu prijímania úplatku a podplácania. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii poslaneckého Klubu pre Bratislavu, ktorému predsedá. Minulý týždeň Borguľa za absolútny zákaz hazardu v hlavnom meste nehlasoval.

Poslanec však zachytil informácie o rozdávaní peňazí za podporu úplného zákazu hazardu v Bratislave. "Je jedno kasíno v Bratislave, ktoré aj napriek zákazu bude mať licenciu do roku 2021. Bude mať absolútny monopol. Sú tu online herne, ktoré tlačia na to, aby sa hazard zakázal, lebo vedia, že 90 percent gamblerov sa presunie na internet a ohromne im stúpnu tržby," myslí si Borguľa.

Pre údajné kupovanie hlasov bratislavských poslancov sa dnes na Generálnu prokuratúru obrátila aj Kresťanskodemokratická mládež Slovenska (KDMS). Jej podpredseda pre regionálne vzťahy Miroslav Dragun však tvrdí, že počas celého minulotýždňového mestského zastupiteľstva sa šuškalo o tom, že poslanci, ktorí nepodporia všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o absolútnom zákaze umiestnenia herní v Bratislave, majú dostať nejaký úplatok. 



"Hovorilo sa najprv o 20.000, potom o 50.000 eur za jedného poslanca," povedal Dragun. Spoločne s Borguľom sa vo svojich trestných oznámeniach odvolávajú na komentár bratislavského mestského poslanca Jána Hrčku na Aktuality.sk. Podľa neho sa objavili informácie, že cena poslaneckého hlasu za nepodporenie VZN sa údajne pohybovala okolo 50.000 eur. 

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal minulý týždeň na otázku, či boli nejaké poslanecké hlasy kúpené, odpovedal, že sa treba opýtať samotných poslancov. "Počuli ste tie argumentácie, počuli ste, kto a ako hovoril. Každý si bude môcť urobiť svoj názor o tom, kto koho zastupoval," skonštatoval. 

Poslanci, ktorí za absolútny zákaz umiestnenia herní v Bratislave nehlasovali alebo sa zdržali, dnes uviedli, že im väčšina v zastupiteľstve znemožnila hlasovať za reguláciu hazardu. Primátora teraz žiadajú, aby predložil návrh VZN v nezmenenom znení, čím vyhovie požiadavke Bratislavčanov, ktorí podpísali petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste.

"Upraviť musí len znenie uznesenia k VZN tak, aby bolo rozdelené do štyroch samostatných bodov," tvrdia. Chcú tak, aby sa osobitne hlasovalo o tom, či sa môžu herne nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu. Úplný zákaz hazardu podľa nich prináša riziko vzniku ilegálnych herní.

Mesto však presadzuje absolútny zákaz umiestnenia herní na území Bratislavy. Ten však minulý týždeň mestským zastupiteľstvom neprešiel, keď zo 41 prítomných poslancov hlasovalo za zákaz hazardu 24, nehlasovali 12 a piati sa zdržali. Primátor Nesrovnal chce, aby o VZN mestskí poslanci opätovne rokovali a hlasovali.

Farkašovská : Totálny zákaz nepovažuje za dobré riešenie


Námestníčka primátora Bratislavy Ľudmila Farkašovská už vysvetlila primátorovi Ivovi Nesrovnalovi, prečo sa minulý týždeň rozhodla nehlasovať za absolútny zákaz umiestnenia herní v Bratislave. "Ja som za veľmi prísnu reguláciu hazardu. Využila som svoje legitímne právo nehlasovať, a to preto, že mi nebolo umožnené o tej prísnej regulácii hlasovať. Dalo sa hlasovať len o totálnom zákaze a ten nepovažujem za dobré riešenie pre Bratislavu," uviedla Farkašovská.

K tomu, aby nehlasovala za absolútny zákaz herní, ju podľa nej nikto netlačil, rovnako ani k tomu, aby hlasovala za či proti. Farkašovská priznáva, že poslanci i vedenie mesta je niekoľko týždňov pre hazard pod tlakom. Ako podotkla, dostala množstvo SMS správ i mailov, medzi ktorými boli aj výhražné.

O návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o umiestnení herní v Bratislave chce však ďalej rokovať. "Verím, že zvíťazí rozum a nie sila slov. Jediná cesta je rokovanie a dohoda," tvrdí. Poslanecký Klub pre Bratislavu, ktorého je členkou, presadzuje, aby sa jednotlivo hlasovalo o tom, či sa môžu herne nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu. 

Za absolútny zákaz umiestnenia herní nehlasoval ani prvý námestník primátora Milan Černý z Otvoreného klubu. Za hlasovala len námestníčka primátora Iveta Plšeková.

Primátor avizoval, že sa s Černým a Farkašovskou o ich postoji porozpráva. "Je to veľmi ťažké a závažné zlyhanie," konštatoval Nesrovnal, avšak s tým, že pripúšťa úvahy o druhej šanci pre nich.

Mesto navrhovalo vo VZN absolútny zákaz umiestnenia herní na území Bratislavy. Herne nechcelo ani tam, kde to v súčasnosti povoľuje novela zákona o hazardných hrách. Zákaz však minulý týždeň mestským zastupiteľstvom neprešiel, keď zo 41 prítomných poslancov hlasovalo za zákaz hazardu 24, nehlasovali 12 a piati sa zdržali. Herne sa tak môžu naďalej nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu. Primátor Nesrovnal chce, aby o VZN mestskí poslanci opätovne rokovali a hlasovali.