Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Video

VIDEO: OECD: Rast ekonomiky SR má dosiahnuť 3,3 % v tomto roku

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Očakáva, že rast hrubého domáceho produktu by mal v roku 2018 dosiahnuť 4,1 %, v tomto roku má ekonomika rásť 3,3-% tempom. Vyplýva to z dnes zverejnenej prognózy OECD.

Bratislava 21. júna (TASR) - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) potvrdila pokračujúci výrazný rast slovenskej ekonomiky. Očakáva, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mal v roku 2018 dosiahnuť 4,1 %, v tomto roku má ekonomika rásť 3,3-% tempom. Vyplýva to z dnes zverejnenej prognózy OECD.

Ministerstvo financií (MF) SR podľa svojej aktuálnej predikcie očakáva v budúcom roku rýchlejší rast ekonomiky ako OECD. V tomto roku by mal byť na úrovni 3,3 %, v budúcom roku má zrýchliť na 4,2 % pričom by sa malo Slovensko stať lídrom rastu v regióne V4.

"Napriek tomu, že OECD je úplne nezávislá inštitúcia, zhodli sme sa na tom istom hodnotení, že slovenskej ekonomike sa mimoriadne darí. Na druhej strane, pred vládou stojí obrovská výzva, ako zabezpečiť, aby sa to prejavilo ešte viac na životnej úrovni ľudí na Slovensku. O tomto sú aj odporúčania OECD," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD).

Zároveň avizoval, že Slovensko sa ide viac sústrediť na boj proti korupcii, najmä pokiaľ ide o zákon o oznamovateľoch trestnej činnosti. "Budeme spolupracovať na jednom veľkom rámci, ktorý OECD nazýva prostredím integrity, ktoré má zabezpečiť čo najmenej možností pre netransparentné a korupčné správanie sa," avizoval Fico.

OECD predpovedá Slovensku pokles verejného dlhu. V tomto roku by mal dosiahnuť 51,7 % HDP, v tom budúcom by mal klesnúť na 50,2 % HDP. Podľa najnovšej prognózy OECD by mala klesať aj nezamestnanosť. V tomto roku predpokladá zníženie na 8,5 % a v budúcom roku by mala dosiahnuť 7,6 %. Zamestnanosť by mala v tomto roku rásť 1,6-% tempom a v budúcom roku by mala dosiahnuť 1,4 %. Približovať k 2 % by sa mala v nasledujúcich rokoch aj inflácia. V tomto roku by mal rast spotrebiteľských cien dosiahnuť 1,5 %, v budúcom by mal byť na úrovni 2 %.

"Ekonomike na Slovensku sa darí extrémne dobre. Slovensko má veľmi zdravý finančný sektor a jeden z najnižších dlhov. Zdá sa, že budúcnosť SR je sľubnejšia a toto všetko vytvára väčší priestor na manévrovanie v prípade, že by nastali neočakávané situácie," zhodnotil generálny tajomník OECD Angel Gurría.


Zároveň priblížil viaceré výzvy, ktoré pred slovenskou vládou stoja a na ktoré by sa mala zamerať. Sú nimi zdravotníctvo, oblasť vzdelávania, ale aj lepšia integrácia marginalizovaných skupín. "Slovensko sa potrebuje viac zamerať na otázku vzdelávania. Ak hodnotíme vzdelávanie, musíme rozlišovať väčšinové obyvateľstvo, ktoré je na úrovni krajín únie, ale potom je tu otázka vzdelávania Rómov, kde sú výsledky výrazne nižšie. Podobne sú na tom aj okolité krajiny," priblížil Gurría s tým, že vláda by sa mala zamerať aj na zlepšenie finančného ohodnotenia učiteľov.

Ďalším problémom Slovenska je podľa OECD odchod vzdelaných ľudí do zahraničia. "Tí najvzdelanejší nachádzajú atraktívne príležitosti mimo Slovenska a opúšťajú ho. Otázkou preto zostáva vytvorenie dostatočne atraktívneho prostredia, aby ľudia na Slovensku zostávali," zdôraznil Gurría.

Výzvou pre Slovensko ostáva podľa OECD aj zdravotníctvo. "Jednou zo základných otázok je, akým spôsobom zvýšiť počet všeobecných lekárov. Otázkou je aj kvalita poskytovanej starostlivosti a transparentnosti riadenia zdravotnej starostlivosti," doplnil generálny tajomník organizácie.