Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Video

Parlament riešil Mečiarove amnestie, pozrite, čo sa celý deň dialo

Na snímke vpravo ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská (Most-Híd) a vľavo poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) počas 14. schôdze NR SR 30. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Teraz.sk mapoval celý deň dianie v Národnej rade SR.

Bratislava 30. marca (Teraz.sk/TASR) - Poslanci sa dnes diskutovali o zmene ústavy, ktorá umožní zrušiť Mečiarove amnestie. Teraz.sk sledoval celý deň dianie v parlamente.



Hlasovanie o zmene ústavy, ktorá umožní zrušiť Mečiarove amnestie





Nezaradení poslanci okolo M. Beblavého zmenu ústavy podporia


Sedem nezaradených poslancov NR SR združených okolo Miroslava Beblavého podporí zmenu Ústavy SR, ktorá povedie k možnosti zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil Beblavý.

"Zrušenie Mečiarových amnestií je jedno z kľúčových rozhodnutí tohto volebného obdobia. Bude to jednoznačné pomenovanie Mečiarovho režimu ako zločineckého," myslí si opozičný poslanec. Podľa jeho slov je však plnou zodpovednosťou Roberta Fica (Smer-SD), Bélu Bugára (Most-Híd) a Andreja Danka (SNS), že odmietli podporiť návrh Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) a odmietli aj väčšinu pripomienok opozície, ktorá chcela ich návrh vyriešiť.


Aj keď nezaradení poslanci považujú koaličný návrh zmeny ústavy za nedokonalý, po diskusii s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd) sa ho rozhodli podporiť. "Je to jediná reálna šanca, ako dať ľuďom nádej, že právny štát na Slovensku môže existovať," povedal Beblavý.

Jeho skupina však očakáva okamžité predloženie návrhu uznesenia na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara, hneď, ako bude zmena ústavy uverejnená v Zbierke zákonov.


Koaličný návrh umožňujúci zrušenie Mečiarových amnestií má podporu opozície


Koaličný návrh umožňujúci zrušenie Mečiarových amnestií by mal v parlamente prejsť. Podporí ho klub Sme rodina, mala by aj časť poslancov SaS a zrejme aj poslanci z klubu OĽaNO-NOVA. O dohode medzi koalíciou a opozíciou informoval dnes v pléne predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podpis dohody oznámil na sociálnej sieti Facebook poslanec Smeru-SD Erik Tomáš.

"Mám výbornú správu. Zrušeniu Mečiarových amnestií už nič nebráni. Práve sme podpísali pozmeňujúci návrh k vládnemu riešeniu, ktorý je cestou k spoločnému hlasovaniu koalície a opozície za zrušenie amnestií. Pod pozmeňujúci návrh sa podpísali zástupcovia celého politického spektra zastúpeného v parlamente, s výnimkou kotlebovcov," píše Tomáš na Facebooku.



Pokiaľ návrhy prejdú, Národná rada SR dostane kompetenciu zrušiť amnestie a milosti prezidenta SR, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu. Ústavný súd SR zároveň dostane povinnosť do 60 dní preskúmať rozhodnutia o zrušení amnestií. Tieto zmeny by mali prejsť dnes hlasmi koalície a opozície. Ide o ústavné zmeny, bez dohody ani jeden tábor nemá dosť hlasov na ich presadenie.

S Bélom Bugárom o amnestiách.



Bugár: Už sa len legislatívne dolaďujú návrhy



Koalícia a opozícia sa už dohodli na postupe zrušenia Mečiarových amnestií. "Už sa len legislatívne dolaďujú návrhy," informoval podpredseda Národnej rady SR a šéf Mosta-Híd Béla Bugár v pléne. Zároveň odmietol zavádzanie, ktorého sa pri informovaní o hľadaní dohody na grémiách dopúšťa podľa jeho slov opozícia. Takéto politikárčenie odmieta.

"Celý týždeň nebol o inom, len o ovplyvňovaní médií a občanov," poznamenal Bugár. Trvá na tom, že koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií je jediný, ktorý má šancu prejsť. Opozičný návrh z dielne Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) nezíska potrebných 90 hlasov.

Bugár odmieta názory, že sa koalícia pretvaruje a Mečiarove amnestie vlastne nechce zrušiť. "My sa netvárime, my chceme amnestie zrušiť. Prišli sme s návrhom a je to úprimná snaha," vyhlásil Bugár.

Pripomenul, že v minulosti vždy hlasoval za návrhy ústavných zákonov na zrušenie Mečiarových amnestií, aký predložil aj Budaj. Ale takéto riešenie nikdy nezískalo dostatočnú podporu.

Miroslav Číž k diskusii v pléne



"Vždy po hlasovaní som cítil pocit beznádeje, lebo sa to nikdy nepodarilo. Prvýkrát teraz cítim možnosť, že tieto amnestie budú zrušené. Je to jeden jediný návrh, ktorý má šancu prejsť. Vládna koalícia vyjadrila úprimnú snahu zrušiť amnestie," zdôraznil Bugár.

Zároveň poukázal, že po zrušení Mečiarových amnestií bude už jedno, či sa zmeny prijali v zrýchlenom režime, alebo nie. "Dôležité bude jedine, či sme hlasovali za, alebo proti. Až potom sa ukáže, či bol návrh dobrý," povedal Bugár, ktorý verí, že Ústavný súd SR zrušenie nezastaví. "Ak budeme rozumní a normálni, môžeme zvíťaziť všetci. A hlavne spravodlivosť," uzavrel Bugár.



Erika Jurinová z OĽaNO-NOVA odmieta reči o politikárčení opozície. Trvá na tom, že opozícia má záujem na zrušení Mečiarových amnestií. Opoziční poslanci tvrdia, že chcú také riešenie, ktoré to naozaj umožní a neskončí neúspechom.

G. Grendel navrhol zrušiť milosti udelené v kauze Technopol


Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) navrhuje zrušiť milosti, ktoré udelil bývalý prezident SR Michal Kováč obvineným v kauze Technopol. Svojim návrhom sa snaží o to, aby nebola zrušená iba milosť udelená exprezidentovmu synovi Michalovi Kováčovi mladšiemu, ale aj tie, ktoré dostali ďalší z kauzy. Omilostený bol napr. aj podnikateľ Marián Kočner.

"Ide o rozhodnutia prezidenta SR udelené v tzv. kauze Technopol. V tej istej, v ktorej bola udelená milosť aj pre Michala Kováča mladšieho obsiahnutá vo vládnom návrhu zákona. Máme za to, že tieto milosti majú byť zrušené voči všetkým obvineným v tejto kauze," vysvetlil Grendel.
G. Grendel o amnestiách



Koalícia ho kritizovala za to, že v pléne čítal informácie o milostiach a pýtali sa ho, odkiaľ ich má. "V kauze Technopol mám z prezidentskej kancelárie anonymizovanú informáciu, že milostí bolo šesť. Nie sú skartované a nie je problém sa k nim dostať, ak je vôľa. Ak nie je vôľa, nie je cesta," poznamenal Grendel.

Zrušenie viacerých milostí sa nepozdáva nielen koalícii, ale ani nezaradenému poslancovi Miroslavovi Beblavému. Podľa neho by bolo najlepšie nezaťahovať akt milostí do procesu rušenia Mečiarových amnestií.

Grendelov pozmeňujúci návrh odráža jednu z pripomienok opozície k vládnym návrhom na zrušenie Mečiarových amnestií. Opozícia žiadala, aby sa nerušila len milosť exprezidenta Michala Kováča voči jeho synovi, ale voči všetkým, ktorým ju vtedy pre kauzu Technopol udelil.

Treba 90 hlasov


Na zmenu ústavy je potrebných aspoň 90 hlasov, teda ku koalícii sa musí pridať aspoň časť opozície. Stredajšie (29. 3.) poslanecké grémium bolo prerušené, koalícia a opozícia by mali hľadať konsenzus dnes. "Bude ešte ďalšie grémium, kde dúfam, že to už odklepneme," povedal šéf SaS Richard Sulík s tým, že vidí istú ústretovosť u koalície. "Speje to k nejakému kompromisu. Za SaS môžem povedať, že máme záujem tento kompromis uzavrieť," povedal s dôvetkom, že nemôže zaručiť všetky hlasy liberálov. "Prichýlime sa k zelenej karte, ale myslím si, že väčšina bude nasledovať odporúčanie, ktoré vydáme pre náš klub," poznamenal.

Koalícia podľa Sulíka akceptovala požiadavku zábezpeky, že nebude možné brať amnestované skutky ako premlčané. Akceptovať však nechce požiadavku, aby sa nerušila len milosť exprezidenta Michala Kováča voči jeho synovi, ale voči všetkým, ktorým ju vtedy pre kauzu Technopol udelil. Omilostený bol napr. aj podnikateľ Marián Kočner.

Sulík naznačil, že zrejme zostane len zrušenie milosti voči Kováčovi mladšiemu. "Považujem to za nespravodlivé," poznamenal s tým, že zostane zrejme aj automatické preskúmavanie Ústavným súdom SR. "Keď to má byť cena za kompromis, tak v poriadku, tak nech to je Ústavný súd," doplnil Sulík. Potvrdil aj to, že v otázke, kto bude pred Ústavným súdom zastupovať parlament, padli mená poslanca Petra Kresáka (Most-Híd) a právnika Petra Kubinu.

Plénum pokračuje amnestiami, diskusiu otvorila Lucia Žitňanská


Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) povedal, že zrušenie Mečiarových amnestií je na veľmi dobrej ceste. "Vytvoril sa mechanizmus, aby sme raz a navždy tento problém pochovali, aby sme vyriešili túto traumu," uviedol šéf parlamentu.

Poslanci pokračujú v rokovaní o návrhu zákona, ktorým by sa zrušili amnestie Vladimíra Mečiara.


Danko potvrdil, že koalícia vie splniť niektoré z požiadaviek opozície. Hovoril napríklad o tom, že pred Ústavným súdom by mohli parlament zastupovať poslanec Kresák a právnik Kubina. Výhrady nemá ani k požiadavke zábezpeky, že nebude možné brať amnestované skutky ako premlčané. Všetky požiadavky však koalícia opozícii nesplní. "Je dôležité hľadať konsenzus," doplnil Danko.