Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Video

Fico je spokojný,že sa do záverov summitu dostala efektívna solidarita

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR - Michal Svítok

Premiér SR zároveň dodal, že nepredpokladá, že by na budúci rok, po uplynutí lehoty stanovenej na prerozdelenie migrantov medzi členské krajiny EÚ, prišiel niekto ďalší s rovnakým návrhom.

Brusel 16. decembra (TASR) - Z pohľadu slovenského predsedníctva v EÚ je dôležité, že sa v záveroch Európskej rady objavuje slovné spojenie efektívna solidarita. Uviedol to premiér SR Robert Fico po skončení štvrtkového summitu EÚ v Bruseli.

V závere spoločnej tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom Claudom-Junckerom dvaja najvyšší lídri EÚ poďakovali Ficovi za úspešné predsedníctvo v Rade EÚ.

Premiér v rozhovore pre TASR zdôraznil, že z pohľadu nášho predsedníctva je dôležité, že sa v záveroch Európskej rady objavuje slovné spojenie efektívna solidarita.

"To potvrdzuje, že si všetci uvedomujeme, že musíme nájsť nejaké riešenie, lebo kvóty skončia v septembri 2017 a návrh Európskej komisie nemá plnú podporu a nemá šancu tento návrh prejsť," opísal situáciu Fico.

Premiér dodal, že nepredpokladá, že by na budúci rok, po uplynutí lehoty stanovenej na prerozdelenie migrantov medzi členské krajiny EÚ prišiel niekto ďalší s rovnakým návrhom. Prípadne, že by sa o tom rozhodovalo kvalifikovanou väčšinou ako v roku 2015 a nie konsenzom všetkých členských krajín.



"Minimálne sme presvedčili ostatných, hoci existujú na to rôzne názory, že solidarita sa dá prejaviť aj inak ako len okamžitým akceptovaním povinných kvót," odkázal premiér. Podľa jeho slov je to správna cesta, pretože môže dôjsť aj k situácii, že v septembri 2017 nariadenie o kvótach vyprší a EÚ nebude mať nijaké iné rozhodnutia ako po tomto dátume riadiť migračnú otázku.

Maltský vicepremiér Louis Grech v pondelok uviedol, že Malta, ktorá po SR preberie štafetu polročného predsedníctva EÚ, je spokojná s výkonom Slovenska na čele Rady EÚ a má na čo nadväzovať. Vrátane pojmu efektívna solidarita v migračnej agende.

Fico v tejto súvislosti upozornil, že Slovensko v uplynulom semestri nemuselo urobiť nič a predkladať návrhy v tejto agende, ale nechcelo zostať pasívne a podarilo sa mu dosiahnuť širšiu zhodu pre koncept efektívnej solidarity. Priznal, že voči tomuto návrhu sa vymedzuje najmä Taliansko a Grécko, ktoré majú najväčší problém s migrantmi. V prípade Talianska však čaká na postoj nového premiéra Paola Gentiloniho, či nezmení prístup.

"Celkovo je tá atmosféra medzi členskými štátmi taká, že sa musíme o veci baviť aj nejako inak nielen prijímaním migrantov. To sa nám podarilo dosiahnuť a ak Malta bude aktívne pokračovať, môžu sa veci dostať vpred. My sme urobil prvý kop do lopty a bol to tvrdý výkop," uviedol Fico.

Fico sa po summite poďakoval Slovákom, čo pracovali na predsedníctve



Premiéra Fica teší pozitívne ocenenie slovenského predsedníctva v Rade EÚ zo strany najvyšších európskych predstaviteľov. Reagoval tak na slová vďaky, ktoré mu vyslovili predseda Európskej rady Donald Tusk a šéf Európskej komisie Jean Claude-Juncker.

Podľa Fica je dôležité, keď takéto hodnotenie prichádza zvonku a nie zvnútra.

Premiér po skončení štvrtkového summitu EÚ v Bruseli skonštatoval, že slovenské predsedníctvo bolo rámcované Bratislavskou cestovnou mapou, ktorá sa zrodila po neformálnom summite 27 lídrov EÚ v Bratislave.



Pripomenul, že Slováci na čele Rady EÚ prišli s viacerými iniciatívami a podarilo sa im presadiť alebo posunúť ďalej pomerne veľa vecí. Medzi nimi rezonuje najmä ratifikácia Parížskej dohody o klíme, rýchle rokovania pri schvaľovaní rozpočtu EÚ na rok 2017, vyčlenenie 500 miliónov eur na iniciatívu záruky pre mladých ľudí alebo dôležité návrhy v oblasti energetickej bezpečnosti a digitálneho trhu.

"Chceli sme podávať profesionálne politické výkony a teší ma, že takto bol výkon celého tímu, ktorý robil na predsedníctve, hodnotený," skonštatoval premiér. Zároveň poďakoval všetkým ľuďom v Bruseli, ktorí sa najviac narobili počas šesťmesačného predsedníctva, aj dlho predtým na jeho dlhodobej príprave.

Slová vďaky Fico adresoval veľvyslancovi SR pri EÚ Petrovi Javorčíkovi, tímu okolo štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí Ivana Korčoka a celému rezortu slovenskej diplomacie, ako aj ministrom z ostatných rezortov a ich ľuďom. Celý proces slovenského predsedníctva bol podľa Fica kolektívnym dielom.