Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Video

Žiaci žilinskej SOŠ poľnohospodárstva praxujú nielen na družstvách

Na snímke Stredná odborná škola (SOŠ)poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline. V Žiline 5. júna 2017. Foto: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Podľa riaditeľa Ľubomíra Schvarca navštevuje školu 460 žiakov 18 tried.

Žilina 5. júna (TASR) - Stredná odborná škola (SOŠ) poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline, ktorá vznikla v roku 1960, vzdeláva žiakov v študijných odboroch zameraných na agropodnikanie, veterinárstvo, sadovníctvo a krajinársku tvorbu, poľnohospodársky manažment a má aj vyššie odborné štúdium - vidiecka turistika.

Podľa riaditeľa školy Ľubomíra Schvarca navštevuje 460 žiakov 18 tried. "Štvorročné odbory s maturitou majú 16 tried a dve triedy sú vyššieho odborného vzdelávania - pomaturitného štúdia. Študijný odbor agropodnikanie je zameraný na poľnohospodársky manažment, agroturistiku a kynológiu. Študijný odbor záhradníctvo na sadovnícku a krajinársku tvorbu, študijný odbor veterinárne zdravotníctvo a hygiena má zameranie veterinárny zdravotník v hygienickej a laboratórnej službe. Ďalšími študijnými odbormi sú ekonomika pôdohospodárstva a manažment regionálneho cestovného ruchu," uviedol Schvarc.

Doplnil, že tento školský rok predstavili žiaci a pedagógovia školu na vidieku v základných školách v okresoch Čadca, Bytča, Žilina, Považská Bystrica, Trenčín, Martin a Prievidza. "Nepovedal by som, že robíme nábor, ale skôr prezentáciu školy. A robia ju žiaci. Pedagóg si berie žiakov, ktorí majú vytvorené krátke prezentácie odborov a aj odpovedajú na otázky. Čo sa nám osvedčilo, pretože žiaci viacej veria žiakovi, ako keď to prednáša pedagóg. Výsledok bol, že berieme 110 žiakov a mali sme prihlásených 270," povedal Schvarc.

Teoretickú časť vyučovania absolvujú podľa neho študenti predovšetkým v areáli školy. "V odborných učebniach, bežných triedach, ale aj v praktických priestoroch. Máme záhradnícke centrum a v našej záhrade priamo v areáli využívame aj malú záhradnícku techniku. Na prax chodia študenti podľa odborov do výrobných podnikov, kde pracujú, buď pod vedením pedagógov, alebo inštruktorov. Sú to napríklad záhradnícke firmy, veterinárne nemocnice, poľnohospodárske družstvá, zariadenia cestovného ruchu v rámci agroturistiky či cestovné kancelárie," podotkol riaditeľ SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku.

Doplnil, že SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku sa už desať rokov venuje aj cestovnému ruchu. "Región Považia, Oravy a Liptova si absolventov cestovného ruchu vyžaduje. Na jednej strane sú informácie, že absolventov cestovného ruchu je dosť a sú na trhu nadbytoční. Ale rôznym cestovným kanceláriám, informačným centrám, penziónom, agrocentrám chýbajú kvalifikované pracovné sily cestovného ruchu, ktoré ovládajú predovšetkým jeden až dva cudzie jazyky. Žilinský samosprávny kraj má v pláne do roku 2020 cestovný ruch ako prioritu. Preto si myslím, že aj tento odbor zapadá do kolekcie odborov vo vzťahu k prírode, k realizácii sa ľudí v dovolenkách a aj v agroturistike," dodal riaditeľ SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku.

Štúdium kynológie niekoľkonásobne prevyšuje možnosti školy



Stredná odborná škola (SOŠ) poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline je aj Centrom odborného vzdelávania a prípravy pre kynológiu v Žilinskom samosprávnom kraji.
Na snímke výcvikový areál kynológie na Strednej odbornej škole (SOŠ) poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline. V Žiline 5. júna 2017
Foto: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Škola má podľa jej riaditeľa Ľubomíra Schvarca vybudovaný kynologický areál a postupne rozšírila spoluprácu s profesijnými organizáciami K-7 Psovodi - záchranári Slovenskej republiky, Psovodi Záchranári Slovenská republika, útulkami aj cvičiteľmi psíkov. "Máme aj krúžky, kde žiaci počas mimoškolských aktivít chodia na výcvik svojich psíkov. Tento odbor je žiadaný aj z toho dôvodu, že v súčasnosti je trend chovať psíkov. A mnohí v tom chcú pokračovať v rôznej forme. Či už mať chovnú stanicu, psí hotel, byť u záchranárov, policajtov či hasičov," povedal Schvarc.

Podotkol, že záujem o štúdium kynológie niekoľkonásobne prevyšuje možnosti školy. "Absolventi tohto odboru majú možnosť pokračovať v bakalárskom štúdiu na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Tam si môžu svoje vedomosti aj kvalifikáciu ešte zvýšiť. A sú z nich potom veľmi dobrí odborníci. Takže kynológia funguje, žiaci majú ten odbor radi. Myslím si, že to tak bude aj do budúcnosti," uviedol riaditeľ školy.

Doplnil, že žiaci stredných škôl s odborom kynológia sa pravidelne stretávajú na celoslovenskej súťaži. "Je to napríklad Trnava, Ivanka pri Dunaji, Pruské a Nitra. Stretávame sa vždy v septembri alebo v októbri a súťažíme v základnom výcviku psíkov. Je to súťaž o putovný pohár a miesto sa každý rok mení," dodal Schvarc.

Škola v spolupráci s kynologickými občianskymi združeniami K-7 Psovodi - záchranári Slovenskej republiky a Psovodi Záchranári Slovenská republika robí aj workshopy pre žiakov. "Oboznamujú sa na nich napríklad s nácvikom psa na pachovú stopu alebo záchranou ľudí z rôznych objektov, ktoré sú zbúrané a podobne. Teraz budeme mať pre tretiakov workshop na Vodnom diele Žilina vodná záchrana. Mnohí žiaci sú už teraz členmi týchto kynologických združení ako členovia juniori a po maturite tam potom aj ostávajú pracovať," uviedol riaditeľ SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku.