Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Video

Spoznajte obrovské zvieratá z ľadovej doby v Prírodovednom múzeu SNM

Zo slávnostného otvorenia výstavy Giganty ľadovej doby v Slovenskom národnom múzeu - Prírodovedné múzeum v Bratislave 17. februára 2017. Foto: TASR/Michal Svítok

Okrem viacerých českých miest výstavu videli v Maďarsku. Je už o ňu záujem aj mimo Európy.

Bratislava 17. februára (TASR) – Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea (SNM) sprístupnilo výstavu Giganty ľadovej doby. Na prízemí sídelnej budovy v Bratislave sú trojrozmerné rekonštrukcie obrovských vyhynutých zvierat, ktoré dávno žili v rôznych častiach našej planéty.

"Sú to modely živočíchov, ktoré existovali pred 2,6 miliónmi rokov v období pleistocénu, kedy bolo veľmi dynamické obdobie, keď sa na našej planéte asi 50-krát periodicky striedali výrazne chladné suché obdobia (ľadové doby) s teplými vlhšími obdobiami (medziľadové doby). Zmeny vplývali na spoločenstvá rastlín a živočíchov, ktoré sa prispôsobili novej klíme, alebo väčšina v závere pleistocénu, asi pred 11.500 rokmi, vyhynula. Jedine dva druhy pratur a vták moa prežili do mladších štvrtohôr – holocénu a vymreli až začiatkom 17. storočia," uviedla dnes na vernisáži vedúca paleontologického oddelenia SNM Anna Ďurišová.

Hneď pri vstupe do expozície návštevníkov upúta svojou mohutnosťou malozubý cicavec leňoch, ktorý dosahoval dĺžku až šesť metrov a váhu tri tony. Do rovnakej dĺžky a ešte väčšej hmotnosti (päť ton) dorástol elasmetérium, trochu menší (štyri metre, dve tony) bol nosorožec srstnatý. Reálnu predstavu o obrovskom mamutovi srstnatom, aj živote ľudí v ľadovej dobe, dáva znázornenie jeho lovu tromi mužmi s drevenými kópiami. Iný príklad prežitia v prírode predstavuje leva amerického pri love koňa. Aj medveď jaskynný, medveď krátkonosý, glyptodon, prabobor, smilodon, epyornis, pásovec, hyena jaskynná či jeleň obrovský sú v skutočnej veľkosti zhotovené podľa vedeckých výskumov.



Potvrdil to majiteľ spoločnosti Giganti Filip Kočík, ktorý v dvoch kamiónoch doviezol z Prahy 18 rozložených zvieracích sôch. Tie s ďalšími pracovníkmi vyše týždňa montovali aj pomocou vysokozdvižnej kladky a rebríkov. Makety zvierat inštalovali v prírodnom prostredí s kameňmi a stromami.

"Okrem viacerých českých miest výstavu videli v Maďarsku. Je už o ňu záujem aj mimo Európy," povedal pre TASR Kočík.

SNM zo svojich zbierok dopĺňa ojedinelú výstavu lebkami, zubami a inými kostrovými časťami mohutných zvierat, ktoré sa našli na slovenskom území. Okrem množstva textových informácií o dobe ľadovej a jednotlivých zvieratách vzdelávaciu expozíciu vhodnú pre školy a rodiny dopĺňa tematický animovaný film.

Výstava potrvá do 18. júna.