Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Video

VIDEO: Poškodený stavec či platnička sú hlavolam,nie však neriešiteľný

Prednosta Neurochirurgickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – FN Ružomberok doc. MUDr. Róbert Rusnák, PhD. Foto: Screenshot/TABLET.TV

Pozvanie do relácie ZDRAVIE prijal prednosta Neurochirurgickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – FN Ružomberok doc. MUDr. Róbert Rusnák, PhD.

Bratislava 28. marca (TABLET.TV) - Chrbtica je jednou z najdôležitejších častí ľudského tela a keď nie je v poriadku, výrazne to vplýva na každodenný život človeka. Ochorenia tohto druhu sa už dávno netýkajú výlučne starších generácií, ale sa čoraz častejšie vyskytujú aj u mladých ľudí.

Existuje hneď niekoľko problémov, s ktorými sa ľudia zvyčajne obracajú na lekárov. Takmer vždy sa týkajú stavcov alebo medzistavcových platničiek v krčnej, hrudnej a driekovej oblasti. Za bolesťami bývajú podľa MUDr. Rusnáka najčastejšie skryté degeneratívne ochorenia chrbtice. „Je to postupná forma opotrebovania alebo poškodzovania sa platničiek, stavcov a stavcových štruktúr, kĺbov na stavcoch a okolitého napojeného tkaniva,“ vysvetľuje neurochirurg.

Medzistavcové platničky často podliehajú opotrebovaniu. Prejavuje sa to zmenšením ich výšky, následkom čoho sa dva stavce k sebe priblížia. „Keď nám začne zosadať stavec na stavec, platnička prestane plniť funkciu nosného medzikusu, prenáša sa váha na medzistavcové kĺby. Postupne začnú mohutnieť a kĺb ako taký bolí, keď je poškodený,“ hovorí MUDr. Rusnák. „Keďže tých stavcov je niekoľko, v krčnej sedem, v hrudnej dvanásť a v driekovej päť, tak môže bolieť ktorýkoľvek z týchto kĺbikov medzi tými stavcami. To je vlastne to, čo pacient pociťuje ako bolesť v chrbtici.“

Moderné spôsoby diagnostiky, ako sú röntgen, CT a magnetická rezonancia, umožňujú sledovať nie len, či sú platničky poškodené, ale aj v akom stave je ich vnútorná štruktúra. "Skôr, ako začneme nejakému problému venovať pozornosť, skôr ako nastavíme nejakú liečbu, mala by tomu predchádzať dôsledná diagnostika: základné vyšetrenie pacienta cestou neurológa, ortopéda, rehabilitačného lekára, pokiaľ treba samozrejme aj neurochirurga.“

V závislosti od toho, aké je poškodenie chrbtice, sa prejavujú aj rôzne ťažkosti. Navonok môže bolieť priamo chrbtica, môžu nás bolieť svaly, alebo môžeme bolesti pociťovať v nervoch, ktoré z chrbtice vychádzajú a ktoré vedú napríklad až do končatín. „V prvom rade sa u pacienta, ktorý má ťažkosti akéhokoľvek rozsahu, snaží využiť neoperačná liečba, tzv. konzervatívna liečba,“ spresňuje prednosta Neurochirurgickej kliniky a dodáva, že keď konzervatívna liečba neprinesie úľavu a zlepšenie stavu, pristupuje sa k zvažovaniu operácie.

„Myslím si, že operujeme asi tak 20 % pacientov, ktorí prejdú cez našu ambulanciu. Pokiaľ nám príde pacient v ťažkom klinickom stave, má jasný nález nejakého tlaku na miechu alebo poškodenia platničky alebo zhoršenia funkcie či už horných alebo dolných končatín alebo iných neurologických prejavov, a je tam jednoznačná zlá prognóza pri neoperovaní, indikujeme to ku včasnej, k tzv. akútnej operácii.“

MUDr. Róbert Rusnák upozorňuje, že ľuďom dnes k zdraviu chýba hlavne primeraný pohyb, ktorý je aj základom zdravej chrbtice.

Pozrite si reláciu ZDRAVIE s moderátorkou Klárou Grausovou.