Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Video

Nezamestnanosť klesla na 9,1 %, z toho 23,5 % ľudí nepracovalo nikdy

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle. V tomto odvetví bol zároveň aj najvýraznejší pokles nezamestnanosti.

Bratislava 7. marca (TASR) - Nezamestnanosť na Slovensku klesala počas celého minulého roka. Potvrdzujú to aj dnešné údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Miera nezamestnanosti sa vlani vo 4. štvrťroku znížila o 1,9 percentuálneho bodu (p.b.) na 9,1 %. V medzikvartálnom porovnaní klesla sezónne očistená nezamestnanosť o 5,6 % na 247.900 osôb.

Vlani celkovo nezamestnanosť medziročne klesla o 15,4 % na 266.000 osôb. Miera nezamestnanosti sa znížila o 1,8 p.b. na 9,7 %.

Ako ďalej vyplýva z údajov ŠÚ SR, celkovo sa počet nezamestnaných vo 4. štvrťroku 2016 medziročne znížil o 16,6 % na 252.400 osôb. Pokles nezamestnanosti sa pritom podľa štatistík prejavil viac u žien než u mužov. U mužov klesla o 1 p. b. na 8,6 % a u žien o 2,9 p. b. na 9,8 %.

Z hľadiska vekovej štruktúry tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 35 až 49 rokov s počtom 84.900 osôb a podielom 33,6 % na celkovej nezamestnanosti. Medziročne klesol počet nezamestnaných vo všetkých vekových kategóriách, najvýraznejšie vo vekovej skupine 25- až 34-ročných, a to o 14.100 osôb.



Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 23,5 % z celkovej nezamestnanosti. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle. V tomto odvetví bol zároveň aj najvýraznejší pokles nezamestnanosti.

Najvyšší počet nezamestnaných bol v Prešovskom a Košickom kraji. "Nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch, relatívne najviac v Bratislavskom a Trenčianskom kraji, ako aj v Nitrianskom kraji," priblížil ŠÚ SR. Najvyššia regionálna miera nezamestnanosti bola v Prešovskom kraji.

Za celý vlaňajšok vzrástla zamestnanosť medziročne o 2,8 %



Rast ekonomiky sa vlani podpísal pod rast zamestnanosti na Slovensku. V priemere za celý vlaňajšok vzrástla celková zamestnanosť o 2,8 % na 2,5 milióna pracujúcich. V samotnom 4. štvrťroku sa zamestnanosť medziročne zvýšila o 2,5 % na 2,51 milióna osôb. V absolútnom vyjadrení počet pracujúcich vzrástol o 60.200 osôb. Sezónne očistená celková zamestnanosť sa v 4. štvrťroku 2016 medzikvartálne zvýšila o 0,6 %. Vyplýva to z dnes zverejnených údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Ako uviedli štatistici, nárast celkovej zamestnanosti ovplyvnili všetky hlavné skupiny pracujúcich, najvýraznejšie zamestnanci s medziročným rastom o 1,6 % na 2,12 milióna osôb. Zvýšil sa aj počet pracujúcich podnikateľov, a to o 7,3 % na 395.200 osôb.

Z hľadiska odvetví sa počet pracujúcich v sektore služieb zvýšil o 34.100 osôb na 1,5 milióna osôb. "Z jednotlivých odvetví zamestnanosť rástla najmä vďaka prírastkom v odborných, vedeckých a technických činnostiach, ako aj vo finančných a poisťovacích činnostiach," uviedol ŠÚ SR. Vzrástla aj zamestnanosť v priemysle, a to najmä vďaka zásluhou rastu v dodávke elektriny, plynu a studeného vzduchu. Počet pracujúcich sa medziročne zvýšil aj v odvetví stavebníctva. V pôdohospodárstve zamestnanosť naďalej klesala, medziročne došlo k poklesu o 1300 osôb na 69.200 osôb.

Miera zamestnanosti osôb vo veku 20 až 64 rokov medziročne vzrástla o 1,9 percentuálneho bodu (p. b.) na 70,3 %. Miera zamestnanosti mužov sa zvýšila o 1,5 p. b. na 77,2 % a žien o 2,2 p. b. na 63,3 %.



"Dlhodobý trend zvyšovania vzdelanostnej úrovne pracujúcich pokračoval aj v poslednom štvrťroku 2016," skonštatoval ŠÚ SR. Medziročne na trhu práce pribudlo najviac osôb s vysokoškolským vzdelaním a s úplným stredným odborným vzdelaním s maturitou. Zamestnanosť klesla len v kategórii pracujúcich so stredným odborným vzdelaním bez maturity.

Vekové zloženie trhu práce sa zmenilo vďaka prírastkom pracujúcich v štyroch vekových kategóriách. Najviac v prospech pracujúcich vo veku 60 a viac rokov, ďalej vo veku 15 až 24 rokov o vo veku 35 až 49 rokov. Počet pracujúcich sa znížil hlavne vo vekovej kategórii 55 až 59 rokov. "Najpočetnejšiu vekovú skupinu tvorili pracujúci vo veku 35 až 49 rokov s podielom 40,6 %," vyčíslil ŠÚ SR.

Rast počtu pracujúcich osôb a miery zamestnanosti zaznamenali pritom všetky kraje. Zamestnanosť relatívne najviac vzrástla v Nitrianskom, Bratislavskom a Prešovskom kraji.

V zahraničí ku koncu vlaňajška pracovalo krátkodobo 153.500 osôb. Medziročne ich počet klesol o 4,4 %. Medzi migrantmi prevládali pracujúci v stavebníctve, zdravotníctve a sociálnej pomoci, ako aj v priemysle. Z európskych krajín najviac Slovákov pracovalo v Rakúsku a v Českej republike.

Počet voľných pracovných miest v 4. štvrťroku 2016 medziročne vzrástol v priemere o 7,7 % na 19.885 miest. Absolútne najviac miest pribudlo v priemyselnej výrobe, doprave a skladovaní, v stavebníctve, ale aj vo finančných a poisťovacích činnostiach. Ponuka voľných pracovných miest sa medziročne znížila iba vo verejnej správe, v sociálnom zabezpečení, zdravotníctve a v oblasti sociálnej pomoci.