Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Voľby v Spojených štátoch amerických

ZÁZNAM TV DISKUSIÍ:Na výsledky volieb v USA reaguje D.Fischer a V.Vaňo

Víťaz prezidentských volieb Donald Trump. Foto: TASR

Pozrite si záznam živých diskusií Pavla Demeša a Richarda Kvasňovského.

Bratislava 9. novembra (TABLET.TV) - Bratislava 9. novembra (TABLET.TV) - Prinášame vám záznam z diskusie v štúdiu TABLET.TV venovanej reakciám na výsledky amerických volieb.



Fischer: Veľká zmena nastane aj v stratégiách, politikách, v ekonómii i zahraničnej politike


Ak sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi podarí splniť to, čo prisľúbil, tak to bude znamenať veľkú zmenu v porovnaní s Hillary Clintonovou, ktorá by reprezentovala viac kontinuitu. Pre TASR to povedal na margo výsledkov prezidentských volieb v USA Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

"Výsledok hodnotím ako prekvapenie, dopad to bude mať hneď v niekoľkých rovinách - hlavne na budúcnosť politických kampaní a prieskumov verejnej mienky, teda to, čo platilo doteraz už neplatí, dnes už môže politickú kampaň robiť prakticky každý za relatívne málo peňazí v porovnaní s minulosťou a môže sa stať prezidentom bez akejkoľvek straníckej štruktúry," konštatoval Fischer.

Podľa neho zmeny nastanú taktiež na domácej pôde, keďže ide o konzervatívneho kandidáta. "Je to prezident, ktorý zmení najvyšší súd na najbližšie dekády. Už teraz môže doplniť do počtu deviateho sudcu najvyššieho súdu. V priebehu jeho volebného obdobia, teda štyroch rokov, pravdepodobne odídu jeden či dvaja sudcovia, tam sa možno bavíme o ďalších, takže je možné, že o štyri roky bude súd vyzerať úplne inak, ako vyzerá teraz. Súd má pritom veľkú právomoc v tom, ako mení občiansku spoločnosť, dá sa očakávať veľká zmena," upozornil.

Ďalej si myslí, že veľká zmena nastane aj v jednotlivých stratégiách, politikách, v ekonómii i zahraničnej politike. Rusko považuje za jednu z výziev. "Myslím si, že Trump má predstavu, že príde do Kremľa, stretne sa s Putinom a dohodnú sa na všetkom v priebehu pár minút. Takto to však nefunguje," uviedol Fischer.

Domnieva sa, že ruský prezident Vladimir Putin sa teší na prvé stretnutie s novým americkým prezidentom. "O Putinovi sa hovorí, že je veľmi stabilný, pokojný, vyrovnaný a že je veľmi komplikované s ním diskutovať, lebo neprejavuje veľa emócií. Na druhej strane, Donald Trump nedokáže udržať svoju pozornosť, je veľmi vrtkavý, dokáže ho vytočiť hocijaká maličkosť. Preto bude veľmi zaujímavé sledovať týchto pánov, ako sa snažia vyriešiť celosvetový problém. Myslím, že niekto celkom dobre poznamenal, že vzťah Putin – Trump je vlastne cesta k mieru na úkor Európy," konštatoval.

Podľa neho existuje obava, že Trump Putinovi odovzdá východnú Európu, už len tým, že začne spochybňovať členstvo Spojených štátov v Severoatlantickej aliancii (NATO) a potom nebude mať ruský prezident žiadnu zábranu začať razantnejšie používať nekonvenčné sily v krajinách, a tým pádom následne ovplyvňovať celý tento región. Trumpa považuje na medzinárodnej politickej scéne za niečo nové a nepredvídateľné.

Víťazom amerických prezidentských volieb sa stal republikánsky kandidát Donald Trump. Porazil svoju demokratickú protikandidátku Hillary Clintonovú. Trump má vystriedať v Bielom dome dosluhujúceho Baracka Obamu 20. januára. Republikán bude v poradí 45. prezidentom USA.





Šéfekonóm Sberbank Europe V.Vaňo: Medzinárodný obchod dôležitý pre všetky krajiny



Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických voľbách môže priniesť neistotu do medzinárodného obchodu. Jeho prípadné obmedzenie by mohlo narušiť globálny ekonomický rast, čo by nebolo dobrou správou ani pre Slovensko. V dnešnej diskusnej relácii na TABLET.TV to uviedol šéfekonóm Sberbank Europe Vladimír Vaňo.

"Ak by z USA naozaj mal zaviať protekcionistický vietor namierený proti medzinárodnému obchodu, tak to by nebola dobrá správa pre globálny rast. V tej chvíli by bolo na mieste začať s revíziami ekonomických prognóz," skonštatoval Vaňo.

Pre ekonomiky by to podľa neho predstavovalo ďalšie dodatočné riziko. "O Slovensku ani nemusíme hovoriť ako o mimoriadne otvorenej ekonomike závislej od úspechu v medzinárodnom obchode," podotkol Vaňo.

Veľký podiel Trumpových voličov totiž pochádzal práve z bývalých priemyselných oblastí, ako napríklad z Pensylvánie. Tí očakávajú, že nový prezident sa bude usilovať o zvýšenie pracovných miest, tak ako sľuboval v predvolebnej kampani. "USA sú lídrom v podnikavosti, nových inovatívnych nápadoch, lebo majú dobre fungujúci kapitálový trh, ale hlavne v znalostnej ekonomike a v inováciách. V budúcnosti však bude dominovať automatizácia a digitalizácia, preto si osobne myslím, že toto bude jeden zo sľubov, ktorý sa bude zrejme ťažko implementovať," očakáva Vaňo.

Trump napríklad hovoril, že pracovné miesta by mohli vzniknúť, ak sa zavedú clá na tovary z Mexika a Číny. "To by automaticky znamenalo zdraženie tovarov, ktoré do USA prichádzajú, čo by citlivo zasiahlo práve strednú vrstvu," upozornil Vaňo.

Podľa neho je medzinárodný obchod dôležitý pre všetky krajiny. "Medzinárodný obchod prospieva všetkým zúčastneným. Akékoľvek úvahy, ktoré by ho chceli oslabiť v dnešnom globalizovanom svete, by sa negatívne podpísali nielen pod zahraničný obchod, pod blahobyt a bohatstvo voličov, ale aj pod pomalší hospodársky rast a v konečnom dôsledku aj pod zhoršenie situácie na trhu práce," dodal Vaňo.