Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Voľby v Spojených štátoch amerických

L. Sólymos verí, že USA prijmú zodpovednosť v boji proti otepľovaniu

Na snímke minister životného prostredia László Sólymos. Foto: TASR - Martin Baumann

Na konferencii v Marakéši sa diskutuje aj o prípadnom naplnení sľubov víťaza prezidentských volieb v USA Donalda Trumpa, ktorý pred voľbami avizoval odstúpenie USA od Parížskej dohody.

Bratislava 16. novembra (TASR) - Nikto z účastníkov klimatickej konferencie v marockom Marrákeši podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa nespochybnil, že globálne otepľovanie má svoje negatívne dôsledky, čoho dôkazom je aj tento rok, ktorý patrí k najteplejším v dejinách. Na konferencii sa diskutuje aj o prípadnom naplnení sľubov víťaza prezidentských volieb v Spojených štátoch amerických Donalda Trumpa, ktorý pred voľbami avizoval odstúpenie USA od Parížskej dohody.

Slovenský minister po diskusii s kolegami z EÚ verí, že Spojené štáty po nástupe Trumpa prevezmú svoj diel zodpovednosti za globálny vývoj. „Musíme konať okamžite, pretože už teraz vidíme zničujúce dôsledky zmeny klímy. V hre je osud celého ľudstva a my nemáme právo ohrozovať ani tieto ani budúce generácie,“ podčiarkol László Sólymos.

Šéf envirorezortu poukázal na to, že svet sa v dôsledku otepľovania borí s výkyvmi počasia, ktoré so sebou prinášajú prírodné katastrofy. Extrémne suchá, horúčavy či záplavy majú vplyv na nedostatok potravín a na sociálnu situáciu ľudí v niektorých častiach sveta, čo môže vyvolať ešte väčšiu migračnú vlnu ako doposiaľ, prípadne vojnové konflikty. Znečistené ovzdušie zase vplýva na zhoršujúce sa zdravotné problémy detí a dospelých a na ich zvýšenú úmrtnosť.

„Čas nás súri. Do boja proti klimatickej zmene sa však musíme zapojiť všetci, každý podľa svojich možností – od politikov, súkromného sektora, rôznych firiem a podnikov až po bežných ľudí, a to zmenou svojho myslenia a prístupom,“ dodal minister. Je presvedčený o tom, že pre Slovensko sa týmto vytvára príležitosť na zavedenie nízkouhlíkových zelených technológií a inovácií, a tým pádom aj nových pracovných miest a zlepšenie sociálnej situácie.

V Marrákeši sa koná 22. zasadnutie strán Rámcového dohovoru o zmene klímy (COP22), ktoré však slúži aj ako prvé zasadnutie strán Parížskej dohody od nadobudnutia jej platnosti (4.11.). Konferencia potrvá do piatka (18.11.).

TASR o tom informoval odbor komunikácie MŽP SR.