Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Atletika

Chodecké Dudince sa v 36. ročníku nadýchli bez ujmy na zdraví

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Olympijský víťaz Matej Tóth sa stal neodmysliteľnou súčasťou Dudiniec. Aj teraz ho trápilo, keď sa na štarte v rámci majstrovstiev Slovenska objavili iba traja chodci.


Dudince 26. marca (TASR) - Kúpeľné mestečko Dudince, kde si už 36-krát dopriali jarné rande chodci, sa nadýchlo do ďalších rokov bez ujmy na zdraví. Aj keď vznikli obavy, že v poolympijskom roku sa Dudinská päťdesiatka spriemerní vo výsledkoch a v účasti, visačka "len" kontinentálneho podujatia EA im výraznejšie neuškodila. Až šesť výkonov pod 3:50 a najlepší svetový čas roka 3:43:40 víťazného Nóra Havarda Haukenesa im udržal status renomovaného podujatia.

Na vavrínoch Dudince nespia a samé sa pustili do boja o širšiu priazeň, najmä pri zháňaní financií. Najskôr však upozornili na príčiny, prečo sa trochu kričalo na poplach. "Je to aj dopad olympiády z minulého roka, viacerí špičkoví chodci sa sústredili na ňu," myslí si šéftréner slovenskej atletiky Martin Pupiš. "Tak ako sa my usilujeme využiť úspech Mateja Tótha na to, aby sme našli nových chodcov, tak aj Dudinčania urobia všetko, aby v ďalšom roku boli preteky na vyššej úrovni a prilákali ďalších chodcov."

Dudince so svojimi možnosťami ťažko zvládnu finančný tlak, ak by sa mali vrátiť do seriálu IAAF svetovej chodeckej tour. Martin Pupiš v nich vidí neustále veľký potenciál. "Ak by sa udržali v tejto podobe, minimálne na úrovni tohto roka prežijú aj naďalej. Ja si však myslím, že môžu porásť, aj s výraznejším komerčným dopadom. Spomínajú sa tiež krížne cesty, kam Dudince nasmerovať. Budúci rok môže byť úplne iný, štedrejší, trebárs aj s Matejom Tóthom. Mnohí chodci si dopriali dlhší poolympijský oddych a všetky sily nasmerovali do Londýna na MS. Tých 50 km nie je jednoduché prejsť, a týka sa to aj našej chôdze. Treba serióznu prípravu a nás postihli aj zranenia. Myslím si, že máme potenciál, aby v budúcnosti osem až desať slovenských chodcov nastupovalo pravidelne. Naši olympionici, Maťo Tóth, Anton Kučmín a Dušan Majdán sú vo veku 30 a viac, a potom máme chodcov v kategórii do 23 rokov, či už Úradník, Morvay, alebo mladý Černý. Cítiť medzeru ôsmich rokov, a to musíme nejako prežiť, aby sa mladší čo najrýchlejšie posunuli výkonmi k starším."

Slovenskej chôdzi nečakane odbúdajú niektorí perspektívni chodci. Teraz sa skloňuje 24-ročný Martin Tišťan, účastník OH v Riu. "Je to aj dôsledok nastavenia vrcholových stredísk, akoby chceli zbierať len čerešne na torte," odhaľuje príčinu Martin Pupiš. "Tišťan v súvislosti so štartom na olympiáde mohol využívať nadštandardné podmienky, ale neúspech na OH spôsobil, že ho zo strediska vyradili. Podľa mňa by bolo koncepčnejšie s ním pracovať, on sám tvrdí, že akýmsi spúšťačom ukončenia kariéry bolo, že prišiel o sociálny blahobyt, ktorý si v stredisku pol roka užíval. Hľadali sme riešenie, no pri jeho rezignácii sme rešpektovali názor, že sa potrebuje zo všetkého spamätať. Súhlasí s tým, že ak sa nepustí znova do tréningov trebárs do jedného roka, zmarí si cestu späť. Ponúka sa aj práca s vlastnou tréningovou skupinkou v ucelenom projekte. Teraz končí bakalárske štúdium trénerstva a keď uzavrie magisterské štúdium, už by sa mu mohla vyprofilovať skupina, s ktorou by pracoval niekoľko ďalších rokov. Stále však dúfam, že si ešte všetko premyslí a chôdzi sa bude aktívne venovať naďalej."

Riaditeľ Dudinskej päťdesiatky Július Nyárjas vždy usiloval o svetový punc podujatia. "Máme menej hviezdnu účasť, možno preto, že sme v poolympijskom roku, alebo problém spočíva v tom, že sme trochu pritvrdili s úmyslom, aby sem prišla kvalita a nie turistika. Nepochybujem však, že Dudince sa v plnej kráse vrátia do tej polohy, na akú sme navyknutí. Dokonca zvažujeme aj organizáciu Svetového pohára, chce to len iný prístup pri zabezpečovaní financií. Na také mestečko, akým sú Dudince, je 30 percent z rozpočtu na akciu nezvládnuteľné."

Podľa slov Nyárjasa v úsilí vždy pripraviť podujatie na vrcholnej úrovni nepoľavia. "Jednoznačne vyhlasujem, že kvalita sa do Dudiniec vráti. Tento ročník zapadol do hierarchie štvorročného olympijského cyklu, a to je normálny jav. V budúcnosti, ak by sme sa rozhodli usporiadať Svetový pohár, bola by to otázka možností pre SAZ a samotné mesto, aby sme vykryli rozpočet."

Olympijský víťaz Matej Tóth sa stal neodmysliteľnou súčasťou Dudiniec. Aj teraz ho trápilo, keď sa na štarte v rámci majstrovstiev Slovenska objavili iba traja chodci, z toho jeden po zranení, druhý vo veteránskom veku a tretí symbolicky s bodkou za svojou krátkou kariérou. "Titul sa mohol udeliť, to bolo dôležité, no trápi ma to, s dosť veľkým mementom pre mňa, až som začal rozmýšľať, či sa na štart nepostavím. Treba však uznať, že päťdesiatka je veľmi špecifická, úzka skupina našich chodcov doplatila na zranenia a počet sa skresal. Mrzí ma to a treba s tým niečo robiť, prejavuje sa aj dosť veľký generačný odskok, mladým prospievajú zatiaľ hlavne kratšie trate."

Dudince podľa Tótha opäť skrásnejú do klasickej chodeckej podoby. "Špička je úzko spätá s kvantitou, rozpočet sa tým navyšuje a veľmi ťažko pokrýva. Dudince vďaka svojmu menu aj teraz pripravili podujatie s kvalitnou konkurenciou, no keby sa mali zaradiť medzi top špičku, ťažko by sa sem lákali najlepší svetoví chodci. Do úvahy tak prichádza jediná cesta, pripraviť sa organizačne tak dobre, aby nikto nemal na výber a Dudince by pri rozhodovaní kde štartovať zvíťazili na celej čiare. Takéto podujatie svetového významu si nepochybne zaslúžia, treba hlavne pomôcť samospráve, aby sa zaradili do najvyššieho rangu. Nemusia byť na výslní každý rok, aj vydýchnuť si treba, aby organizátori načerpali chuť a energiu do ďalšieho ročníka."