Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Atletika

Fenomenálny etiópsky vytrvalec Haile Gebrselassie sa dožíva 50 rokov

Na snímke Haile Gebrselassie Foto: TASR/AP

Londýnsky magazín New African ho označil za jedného zo sto najvplyvnejších Afričanov.

Addis Abeba 17. apríla (TASR) - Fenomenálny etiópsky atlét Haile Gebrselassie sa dožíva okrúhleho jubilea. V utorok 18. apríla bude mať 50 rokov.

Gebrselassie dominoval na dlhých tratiach v 90-tych rokoch a v úvode nového tisícročia. Svetová atletika registruje 27 jeho svetových rekordov. Na olympijských tratiach prekonal historické maximum na 5000 m, 10.000 m i v maratóne. Pod piatimi kruhmi vybojoval zlato dvakrát na trati 10.000 m, na majstrovstvách sveta pod otvoreným nebom získal štyri najcennejšie kovy. Má aj štyri tituly z halových MS.

Nevysoký Etiópčan (164 cm) sa zaradil medzi atletickú elitu na MS v Stuttgarte v roku 1993, keď triumfoval na desaťtisícke. Na najdlhšiu trať na dráhe sa na vrcholných podujatiach zameriaval prednostne a triumfoval na nej aj na ďalších troch edíciách MS v Göteborgu, Aténach a Seville. Premožiteľa nenašiel na tejto trati ani na olympiáde v Atlante a v Sydney. Práve najväčší športový sviatok v Austrálii považuje Gebrselassie za vrchol svojej aktívnej kariéry. Obhájil tam titul olympijského šampióna v tesnom súboji o deväť stotín sekundy pred Keňanom Paulom Tergatom.

Na 10.000 m prekonal Gebrselassie svetový rekord trikrát, jeho osobné maximum 26:22,75 min. je z roku 1998, rovnako ako z polovičnej trate 12:39,36, na ktorej vylepšil historicky najlepší čas štyrikrát. Pamätným momentom je však pre Etiópčana najmä jeho druhý svetový rekord na pättisícke z roku 1995. Na mítingu Zlatej ligy v Zürichu vtedy prekonal maximum Keňana Mosesa Kiptanuiho o 11 sekúnd na 12:44,39. "Bol to vtedy úžasný večer. Mal som pocit, akoby som lietal," spomínal Gebrselassie.

Po roku 2000 začal Etiópčan skúšať preteky na ceste. Prvý maratón si zabehol v roku 2002 v Londýne. Jeho obľúbenou destináciou sa však stal Berlín, na ktorom zabehol dvakrát absolútne maximum, druhýkrát v roku 2008 (2:03:59 h). To už mal za sebou prelom svojej kariéry, za ktorý sa dá považovať olympiáda v Aténach 2004. Na nej ho už zatienil jeho veľký nástupca a krajan Kenenisa Bekele, ktorý mu v tom roku zobral aj oba svetové rekordy na dráhe. Ten na 10.000 m na Zlatej tretre v Ostrave.

Gebrselassie však naďalej súťažil a udržiaval si vysokú výkonnosť aj v pokročilom veku. Ešte v roku 2013 triumfoval vo veku 40 rokov na polmaratóne vo Viedni časom jedna minúta nad jednu hodinu. "Každý atlét potrebuje tri veci. Zanietenie, disciplínu a pracovitosť. Bez týchto atribútov je ťažké behávať dlhú dobu," vyhlásil v rozhovore pre britský Guardian.

Po skončení kariéry viedol Etiópsky atletický zväz a stal sa úspešným podnikateľom. Nič na tom nezmenil ani fakt, že po vypuknutí občianskej vojny v jeho rodnej krajine sa musel vyrovnať s viacerými problémami a jeho hotely sa stali terčami útokov. Londýnsky magazín New African ho označil za jedného zo sto najvplyvnejších Afričanov.