Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Terčom prvého insiderského útoku v roku 2013 boli Briti

Foto: TASR/AP

K zodpovednosti za útok sa prihlásilo islamistické hnutie Taliban.

Kábul 8. januára (TASR) - Muž oblečený v uniforme afganskej armády spustil paľbu do vojakov jednotiek NATO, pričom jedného z nich smrteľne zranil. Ako informovala agentúra AP, zabitým je Brit. Zranení boli ďalší šiesti britskí vojaci.

K zodpovednosti za útok sa prihlásilo islamistické hnutie Taliban. Jeho hovorca Karí Júsuf Ahmadí v e-maili uviedol, že útok spáchal infiltrovaný ozbrojenec, ktorému sa z miesta činu podarilo ujsť, ale bol zastrelený na úteku, keď spustil paľbu pri armádnom kontrolnom stanovišti.

Termín "infiltrovaný" používa Taliban na označenie svojich príslušníkov, ktorí sa dali najať do formujúcich afganských bezpečnostných zložiek, aby potom páchali útoky na svojich kolegov alebo vojakov zo spojeneckých vojsk.

Hovorca velenia NATO brigádny generál Günter Katz na dnešnej tlačovej konferencii spresnil, že dejiskom útoku bola základňa hliadky v meste Gerešk, okres Nahre Sarrádž v provincii Helmand. Útočník strieľal do afganských i britských vojakov. Dodal, že incident sa vyšetruje.

Hovorca afganskej armády v Helmande už predtým uviedol, že cieľom vyšetrovania útoku v Gerešku je okrem iného určiť aj to, či útočník bol príslušníkom afganskej národnej armády. V takom prípade by šlo o ďalší útok Afgancov voči zahraničným spojeneckým silám a prvý tzv. insiderský útok v roku 2013.

Gerešk bol už v minulých mesiacoch dejiskom podobných incidentov: v októbri tam afganský policajt zastrelil dvoch britských vojakov a v tom istom mesiaci policajný dôstojník s islamistickými ozbrojencami ako spolupáchateľmi otrávil svojich kolegov a na úteku ďalších policajtov zastrelili - dovedna vtedy prišlo o život šesť Afgancov.

Ako spresnila agentúra AP, za 11 rokov pôsobenia spojeneckých jednotiek NATO v Afganistane prišlo o život spolu 439 britských občanov - príslušníkov armády alebo civilných zamestnancov ministerstva obrany. Vyšší počet obetí majú už len Spojené štáty.

Počet prípadov zabitia uniformovaných Afgancov alebo zahraničných vojakov dramaticky stúpol vlani, čo sa prejavilo poklesom dôvery medzi oboma stranami, a to práve v čase, keď sa zahraničné jednotky pripravujú odovzdať správu nad krajinou formujúcej sa afganskej armáde, polícii a vládnym úradom.

Páchateľmi tzv. insiderských útokov, ako ich nazýva NATO, bývajú ozbrojenci preoblečení do uniforiem afganskej armády či polície alebo aj regulárni príslušníci týchto útvarov, ktorí útočia na vlastných kolegov.

Odsun jednotiek NATO z Afganistanu by sa mal zavŕšiť koncom roku 2014. Spojené štáty chcú v krajine po tomto termíne ponechať len malú jednotku, pričom presný počet jej príslušníkov Washington stanovuje práve v týchto týždňoch.