Najnovší útok v Kábule sa stal počas pôstneho mesiaca ramadán v diplomatickej štvrti. Zomrelo 90 ľudí. Na chuti vrátiť sa domov to mladým Afgancom v zahraničí nepridalo.
Bývalý prezident Hamíd Karzaj to povedal veľmi výstižne už na jeseň minulého roka počas návštevy v Nemecku, kde žijú Afganci rôznym spôsobom a mnohí čelia deportácii do vlasti, pretože nezískali azyl :“Chýbajú nám vzdelaní mladí ľudia, naliehavo ich potrebujeme. Moja výzva k mojim mladým krajanom preto znie: Neodchádzajte! Viem, že prežívame ťažké časy, ale tie iné krajiny tiež prekonali.“ Zhodou okolností či riadením vyššej moci, útoky vážne poškodili aj nemeckú ambasádu v Kábule v tomto roku a vlani nemecký konzulát v Mazáre Šaríf. Nemecko je známe svojou otvorenou politikou voči migrantom a je preto populárne aj v Afganistane.
Nedávny útok v Kábule z 31.mája 2017 by mohol pre Afganistan prelomový. Udial sa v diplomatickej štvrti, kde poškodil nemeckú, českú a francúzsku ambasádu. Vyžiadal si životy asi 90 ľudí a vyše 450 zranených.To volá po ráznom čine, aby režim prezidenta Ašrafa Ghaního nebudil doma a vo svete dojem bezmocnosti. Stane sa tak, prezident podpísal dekrét o treste smrti pre 11 usvedčených teroristov z radov Talibanu a Hakkáníovcov. Afganská tajná služba zverejnila svoje videnie udalostí. Plán na útok vypracovala podľa nej sieť brutálneho klanu Hakkáníovcov a pakistanská vojenská rozviedka ISI - sa na ňom priamo podieľala a koordinovala ho. Niektorým Afgancom to však nestačí, prestávajú veriť vláde, že dokáže garantovať bezpečnosť. O tom bola piatková demonštrácia 500 ľudí v Kábule, ktorú polícia rozohnala streľbou do vzduchu.
Prehľad útokov
31.mája 2017 Výbuch poškodil viacero veľvyslanectiev vrátane nemeckého, kde prišiel o život afganský ochrankár a zranilo sa niekoľko ďalších zamestnancov ambasády v Kábule.
November 2016 - Útok samovražedného atentátnika, ktorý s autom naloženým výbušninami narazil o do vonkajšieho múru nemeckého konzulátu v meste Mazáre Šaríf ležiacom na severe Afganistanu
Apríl 2016 - Výbuch zasiahol úrad bezpečnostných služieb zaisťujúci bezpečnosť vysokopostavených afganských predstaviteľov, v centre vládnej a diplomatickej časti metropoly
Január 2016 -Útok samovražedného atentátnika pred ruským veľvyslanectvom v Kábule
- Bombový útok na pakistanský konzulát, pri ktorom dnes v meste Džalálábád na východe Afganistanu
- Útok na na indické veľvyslanectvo v meste Mazáre Šaríf na severe Afganistanu
Video z demonštrácie v hlavnom meste Kábul v piatok 2. júna
#Kabul - Police using water canons to stop protestors in Zanbq Circle - video pic.twitter.com/jHgljXblCx
— TOLOnews (@TOLOnews) June 2, 2017
Prezident Ghaní sa teda snaží nastoliť poriadok doma a svoje zámery o deportáciách neúspešných žiadateľov o azyl z Afganistanu zvažujú v Nemecku. Kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok povedala, že návraty neúspešných žiadateľov do Afganistanu pokračujú. Nakoniec sa lídri nemeckých spolkových krajín dohodli, že dočasne deportácie pozastavia vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v Afganistane. Neúspešní žiadatelia o azyl v najrozvinutejšej krajiny EÚ si môžu vydýchnuť. Pomery doma, v Kábule, im to však nevylepší. Boje s islamistami z Talibanu a s ním spriaznenej al Káidy sa vlečú a Afganistan pripomína Somálsko vo východnej Afrike. V oboch štátoch neovláda centrálna vláda celé územie, bojuje s extrémistami, ktorí presadzujú islamský korán a šaríu a obyvateľstvo uteká z chudobnej krajiny až tak, že sa to stáva medzinárodnou záležitosťou.