Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Zahraničie

Američanom narodeným v Jeruzaleme umožnia uviesť Izrael ako rodisko

Americký prezident Donald Trump, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Toto oznámenie prichádza iba niekoľko dní pred americkými prezidentskými voľbami, v ktorých Trump vytrvalo presadzuje svoju podporu Izraelu, čo je kľúčové najmä pre evanjelikálov.

Washington 29. októbra (TASR) - Spojené štáty vo štvrtok uviedli, že americkí občania narodení v Jeruzaleme budú môcť v pasoch s okamžitou platnosťou uviesť Izrael ako miesto svojho narodenia po tom, ako prezident Donald Trump uznal v auguste Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu. Informovala o tom agentúra AFP.

Doteraz mali Američania narodení v Jeruzaleme vo svojich pasoch napísaný iba názov mesta bez uvedenia krajiny. Teraz si môžu vybrať, či si k názvu mesta doplnia aj štát Izrael, alebo tam budú mať naďalej uvedený iba názov tohto svätého mesta. Práve túto možnosť by však uvítali mnohí z prevažne palestínskej, východnej časti mesta, píše AFP. Palestínčania totiž požadujú východnú časť Jeruzalema za metropolu svojho budúceho štátu. Jeruzalem je posvätný rovnako pre židov, ako aj moslimov (i kresťanov) a dlhodobo je zdrojom napätia vo vzťahoch medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Toto oznámenie prichádza iba niekoľko dní pred americkými prezidentskými voľbami, v ktorých Trump vytrvalo presadzuje svoju podporu Izraelu, čo je kľúčové najmä pre evanjelikálov, ktorí tvoria časť jeho voličskej základne.

Počas prvého roka vo funkcii Trump uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a neskôr tam presunul aj americké veľvyslanectvo. Palestínske vedenie ale odmietlo akceptovať túto politiku Trumpovej administratívy a označilo ju za zaujatú voči Izraelu.

Sudán je v poradí piatou prevažne arabskou krajinou, ktorá sa rozhodla nadviazať oficiálne vzťahy s Izraelom. V septembri tak urobili SAE a Bahrajn, pričom dávnejšie v minulosti k takýmto dohodám pristúpili Egypt (v roku 1979) a Jordánsko (v roku 1994).

Spojené štáty tento rok sprostredkovali dohodu medzi Izraelom a ďalšími prevažne arabskými krajinami, ktoré sa tak rozhodli nadviazať so židovským štátom oficiálne vzťahy. Piatou a zatiaľ poslednou krajinou, ktorá normalizovala svoje vzťahy s Izraelom, bol Sudán. V septembri tak urobili SAE a Bahrajn, pričom dávnejšie v minulosti k takýmto dohodám pristúpili Egypt (v roku 1979) a Jordánsko (v roku 1994).