Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Americké sily zostanú podľa hovorcu v Iraku, pokiaľ tam budú potrebné

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Počet amerických vojakov v Iraku by sa však mohol znížiť v závislosti od toho, kedy budú v krajine nasadené jednotky NATO, aby pomáhali s výcvikom irackej armády.

Abú Zabí 19. augusta (TASR) - Americké sily ostanú v Iraku tak dlho, ako to bude potrebné, aby pomohli stabilizovať regióny predtým ovládané džihádistami zo skupiny Islamský štát (IS). Uviedol to v nedeľu hovorca Spojenými štátmi vedenej medzinárodnej koalície bojujúcej proti týmto militantom, informovala agentúra Reuters.

"Ponecháme tam vojakov dovtedy, kým tam podľa nás budú potrební... Hlavným dôvodom, po vojenskej porážke IS, je úsilie o stabilizáciu," povedal plukovník Sean Ryan na tlačovej konferencii v Abú Zabí.

Počet amerických vojakov v Iraku by sa však mohol znížiť v závislosti od toho, kedy budú v krajine nasadené jednotky NATO, aby pomáhali s výcvikom irackej armády, uviedol Ryan. Dodal, že v súčasnosti je umiestnených v Iraku približne 5200 vojakov USA.

Ministri obrany členských štátov NATO sa vo februári dohodli na väčšej výcvikovej a poradnej misii v Iraku po tom, ako Spojené štáty alianciu vyzvali, aby prispela k stabilizácii tejto krajiny po troch rokoch vojny proti IS.

Irak oficiálne oznámil víťazstvo nad militantmi IS v decembri minulého roka, päť mesiacov po opätovnom dobytí ich bašty, mesta Mósul na severe krajiny.

Spojené štáty majú tiež asi 2000 vojakov v Sýrii, kde podporujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) pri boji proti džihádistom z IS v menších lokalitách, ktoré majú stále pod kontrolou pri hranici s Irakom.

Ryan novinárom povedal, že sa zintenzívňuje spolupráca medzi SDF a Irackými bezpečnostnými silami (ISF), ktoré boli doposiaľ obvykle v spojení s medzinárodnou koalíciou, no teraz začali komunikovať aj medzi sebou.

Iracká armáda vykonala od vlaňajška viacero vzdušných úderov proti IS v Sýrii, z nich posledné len pred niekoľkými dňami, a to so súhlasom sýrskeho prezidenta Bašára Asada i koalície vedenej Spojenými štátmi.

Operácie SDF zamerané na elimináciu militantov na sýrskej strane hranice spomaľujú stovky výbušných zariadení, ktoré IS nastražil, doplnil Ryan.