Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Americký lunárny modul Odysseus pristál na povrchu Mesiaca

Na snímke poskytnutej spoločnosťou Intuitive Machines je jej lunárny modul Odysseus nad blízkou stranou Mesiaca po navedení na obežnú dráhu Mesiaca v stredu 21. februára 2024. Foto: TASR/AP

Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch.

Houston 23. februára (TASR) - Komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál.

Oznámila to v piatok daná spoločnosť, informuje TASR podľa tlačových agentúr AFP a DPA.

"Naše zariadenie je bezpochyby na povrchu Mesiaca a my od neho dostávame signál,"
povedal Tim Crain zo spoločnosti Intuitive Machines. "Gratulujem tímu IM. Uvidíme, koľko toho ešte dokážeme získať," dodal Crain.

Misia tohto modulu sa nazýva IM-1.

Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS).

Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis. Jedným z dlhodobých cieľov programu Artemis je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci.

Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca o 00.23 h SEČ, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.

Miesto pristátia, Malapert A, je impaktný kráter vzdialený 300 kilometrov od južného pólu Mesiaca.

Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.