Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Americký Senát schválil rozsiahle investície do výskumu a rozvoja

Na archívnej snímke americký Senát. Foto: TASR/AP

Na podporu rozvoja, technologických inovácií a vedeckého výskumu tak Spojené štáty vyčlenia viac ako 170 miliárd dolárov.

Washington 9. júna (TASR) - Senát Spojených štátov schválil v utorok návrh zákona týkajúci sa priemyselných odvetví, ktorého cieľom je bojovať proti narastajúcej ekonomickej hrozbe hlavného rivala Washingtonu - Číny. Na podporu rozvoja, technologických inovácií a vedeckého výskumu tak Spojené štáty vyčlenia viac ako 170 miliárd dolárov, informuje agentúra AFP.

Tento krok, ktorý v Senáte prešiel v pomere hlasov 68-32, sa považuje za kľúčový pre snahy USA zvýšiť konkurencieschopnosť voči Pekingu na poli technologického pokroku. Teraz sa o ňom bude rozhodovať v Snemovni reprezentantov, ktorá predtým schválila inú verziu. Obe verzie budú pred zaslaním na podpis prezidentovi Joeovi Bidenovi zjednotené do jednej.

"Keďže ostatné krajiny pokračujú v investovaní do vlastného výskumu a rozvoja, nemôžeme riskovať, že budeme zaostávať. Amerika si musí udržať svoju pozíciu najinovatívnejšej a najproduktívnejšej krajiny na Zemi," vyhlásil Biden.

Tento finančný balík podporí zvyšovanie kapacít amerického priemyslu a umožní zlepšiť používané technológie. Líder senátnej väčšiny Chuck Schumer toto opatrenia nazval "jednou z najdôležitejších vecí, ktoré táto (horná) komora (Kongresu) spravila za veľmi dlhý čas..."

Cieľom je podporiť viaceré technologické oblasti, v ktorých oproti USA dominuje Čína vrátane výroby polovodičov. V návrhu zákona je vyčlenených 52 miliárd dolárov na už skôr schválený plán na zvýšenie domácej produkcie týchto komponentov. V priebehu piatich rokov dostane 120 miliárd dolárov Národná vedecká nadácia (NSF), ktoré budú určené na priority vrátane vývoja v kľúčových sférach, akými sú napríklad umelá inteligencia či kvantová veda.