Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Zahraničie

Amnesty International: EÚ musí pritlačiť na Turecko v ľudských právach

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan . Foto: TASR/AP

Protestujúci z Amnesty International sa snažili vyvinúť tlak na komisárku F. Mogheriniovú, aby v rámci rokovaní s tureckou delegáciou vyzvala Ankaru na prepustenie väznených ochrancov ľudských práv.

Brusel 25. júla (TASR) - Okolo sto aktivistov z organizácie Amnesty International sa dnes dopoludnia zhromaždilo v tzv. európskej štvrti v Bruseli a v blízkosti budov Európskej komisie a Európskej rady požadovali prepustenie ochrancov ľudských práv väznených v Turecku.

Protestné zhromaždenie sa konalo pri príležitosti Dialógu na vysokej úrovni medzi EÚ a Tureckom, stretnutia, ktoré je naplánované na dnes večer v Bruseli. EÚ budú zastupovať šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisár pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, Turecko zastúpia minister pre európske záležitosti Ömer Čelik a šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu.

Protestujúci z Amnesty International sa snažili vyvinúť tlak na Mogheriniovú, aby v rámci rokovaní s tureckou delegáciou vyzvala Ankaru na prepustenie väznených ochrancov ľudských práv v Turecku.

"Mnoho vlád vo svete vyzvalo na prepustenie ochrancov ľudských práv v Turecku. Ochrana ľudských práv nie je trestný čin, ale v Turecku sa to trestným činom stáva," uviedol generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty po prijatí u Mogheriniovej. Zároveň dodal, že EÚ má dnes večer "skutočnú príležitosť", aby zakročila v prospech uväznených obhajcov ľudských práv. Ankara viacerých ľudskoprávnych aktivistov viní z páchania trestných činov v mene teroristických organizácií, čo sú podľa Amnesty International "smiešne a neopodstatnené obvinenia".

Komisár Hahn pred dnešným stretnutím ocenil, že vlaňajšia dohoda s Tureckom proti migrantom funguje dobre, zároveň však odsúdil postoj tureckých úradov ohľadom rešpektovania slobody prejavu v krajine a upozornil, že Turecko sa vzďaľuje od európskych hodnôt.

EÚ pozná údaje Združenia tureckých novinárov, podľa ktorých po vyše roku od nepodareného vojenského prevratu turecké úrady nechali zavrieť okolo 150 médií a 160 novinárov sa ocitlo vo väzení.

"Je znepokojujúce, čo sa deje v tejto krajine s novinármi a mediálnymi inštitúciami. Musím požiadať turecké orgány, aby rešpektovali slobodu slova a umožnili každému, aby mohol vyjadriť svoje myšlienky a názory," uviedol Hahn.