Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Analytik: Harrisová viedla lepšiu kampaň, ako väčšina ľudí očakávala

Americká demokratická prezidentská kandidátka a americká viceprezidentka Kamala Harrisová počas jej vystúpenia na Howardovej univerzite vo Washingtone 6. novembra 2024 po zverejnení predbežných výsledkov prezidentských volieb v USA. Foto: TASR/AP

Republikáni získali okrem prezidentského kresla aj väčšinu v Senáte USA.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Washington 7. novembra (TASR) - Kandidát republikánov a bývalý prezident Donald Trump v utorok opätovne zvíťazil v prezidentských voľbách v USA a republikáni získali aj americký Senát. Podľa profesora medzinárodných vzťahov z Oxfordskej univerzity Richarda Caplana výsledok ovplyvnili najmä témy ekonomiky a migrácie. Charles Cameron, profesor politiky a verejných záležitostí na Princetonskej univerzite, pre TASR zasa uviedol, že demokratka Kamala Harrisová zvládla kampaň dobre, i keď nebola najlepšou voľbou strany.

Trump si podľa predbežných štatistík polepšil v takmer každej demografickej skupine a vo väčšine geografických oblastí, povedal Cameron. Podľa Caplana boli imigrácia a ekonomika dve najproblematickejšie oblasti volieb, ktoré motivovali ľudí k zvoleniu republikána. Amerického prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovú voliči totiž vinia z nárastu nelegálneho prisťahovalectva a inflácie, a to napriek dôkazom, že ekonomike USA sa darí, a tomu, že práve republikáni zmarili Bidenov návrh zákona, ktorý by riešil ich obavy týkajúce sa imigrácie.

"Odráža to zložitejšie trendy v politike Spojených štátov, ktorá sa postupne stáva čoraz straníckejšou a polarizovanejšou," priblížil odborník z Oxfordskej univerzity a dodal, že spolupráca medzi politickými stranami je v súčasnosti ešte zriedkavejšia ako v minulosti. "Harrisová nebola ani zďaleka najlepšou kandidátkou, akú demokrati mohli mať, no aj napriek tomu viedla pomerne dobrú kampaň – lepšiu, ako väčšina ľudí očakávala," konštatoval Cameron.

Republikáni získali okrem prezidentského kresla aj väčšinu v Senáte USA. Podľa Cameronových slov sa americké politické inštitúcie "bizarným spôsobom" prelínajú s politickou geografiou. "Demokrati sa stali stranou vysokoškolsky vzdelaných liberálov žijúcich prevažne v mestských oblastiach a na predmestiach. Sú tak silne koncentrovaní najmä v Kalifornii, New Yorku a niekoľkých ďalších miestach," nazdáva sa Cameron. V dôsledku toho demokrati úplne stratili voličov medzi poľnohospodármi a obyvateľmi vidieka a prišli o hlasy vo "vidieckych štátoch".

"Nanešťastie pre demokratov je Senát založený na geografickom princípe – každý štát má dvoch senátorov bez ohľadu na počet obyvateľov," vysvetlil Cameron a ozrejmil, že v konečnom dôsledku je preto pre demokratov veľmi náročné získať túto inštitúciu. "Nie je to však nemožné, pokiaľ budú mať obrovské šťastie a skvelého prezidentského kandidáta, no to sa tento rok nestalo," skonštatoval odborník z Princetonskej univerzity.

Republikáni získali pod svoju kontrolu všetky tri zložky americkej vlády a zároveň majú prevahu na súdoch. Podľa Camerona to významne ovplyvní domácu, no aj zahraničnú politiku krajiny. "Trump napríklad povedal, že chce začať globálnu obchodnú vojnu, pričom má moc na to, aby to urobil. Takisto povedal, že má v úmysle ukončiť vojnu na Ukrajine v priebehu jedného dňa. Niektorí ľudia veria, že to docieli prostredníctvom ústupkov voči Putinovi," doplnil analytik.