Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Analýza: Počet vnútorne vysídlených osôb vzrástol na rekordnú úroveň

Na archívnej snímke utečenkyňa z Ukrajiny stojí pred tabuľou s nápisom CLO na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode v obci Vyšné Nemecké. Foto: TASR - Jakub Kotian

Len na Ukrajine bolo koncom roka 2022 v dôsledku ruskej útočnej vojny približne 5,9 milióna vysídlených osôb. Niekoľko miliónov ďalších odtiaľ ušlo do zahraničia.

Ženeva 11. mája (TASR) - Konflikty, hlad a klimatická zmena nútia čoraz viac ľudí vo svete opúšťať svoje domovy, upozornilo vo štvrtok Monitorovacie centrum pre vnútorne vysídlené osoby (IDMC) so sídlom v Ženeve. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Počet vnútorne vysídlených osôb vo svete prudko stúpol počas minulého roka na 71,1 milióna - ide o 20-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku, uvádza sa v najnovšej správe mimovládnej organizácie IDMC.

Počas uplynulých 12 mesiacov muselo z domovov utiecť také množstvo ľudí, ako ešte nikdy predtým - vrátane mnohých, ktorí už predtým patrili medzi vysídlencov, cituje DPA.

Len na Ukrajine bolo koncom roka 2022 v dôsledku ruskej útočnej vojny približne 5,9 milióna vysídlených osôb. Niekoľko miliónov ďalších odtiaľ ušlo do zahraničia. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) našlo len v rámci Európy útočisko päť miliónov ľudí. Najnovšia správa IDMC sa však týka výlučne vysídlených osôb, ktoré zostali na území krajiny, kde aj predtým žili.

Konflikty a násilie v minulom roku vyhnali z domovo 28,3 milióna takýchto osôb, čo je takmer dvojnásobok tohto počtu oproti predchádzajúcemu roku.

Až 32,6 miliónov ľudí muselo svoje domovy opustiť v dôsledku prírodných a klimatických katastrof, čo predstavuj 40-percentné zvýšenie. Spúšťačom bolo najmä sucho, napríklad v oblasti Afrického rohu, alebo rozsiahle záplavy, ktoré postihli najmä Pakistan.

Medzi týmito vysídlencami sú aj ľudia, ktorí museli opustiť svoje pôvodné domovy už aj predtým. V desiatich krajinách sveta je podľa správy tento problém mimoriadne závažný; spolu tam takéto opakovane vysídlené osoby tvoria až tri štvrtiny všetkých vysídlencov. Ide o Sýriu, Afganistan, Konžskú demokratickú republiku (KDR), Ukrajinu, Kolumbiu, Etiópiu, Jemen, Nigériu, Somálsko a Sudán. V Sudáne bolo už pred vypuknutím najnovších bojov približne 3,7 milióna vysídlencov.