Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Antarktická komisia sa nedohodla na vyhlásení troch chránených oblastí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Navrhované chránené oblasti spolu predstavujú zhruba jedno percento svetových oceánov.

Santiago 24. júna (TASR) - Komisia pre zachovanie živých morských zdrojov Antarktídy (CCAMLR) sa na mimoriadnom zasadnutí v čilskom hlavnom meste Santiago nedokázala dohodnúť na vyhlásení nových chránených morských oblastí.

Najmä Čína a Rusko zabránili komisii dosiahnuť konsenzus o troch nových chránených oblastiach v Južnom oceáne, uviedli v piatok po skončení konferencie skupiny na ochranu životného prostredia, informovala tlačová agentúra DPA.

"Vedecké štúdie ukazujú, že ochrana Južného oceánu je čoraz naliehavejšia. Žiaľ, toto mimoriadne zasadnutie sa skončilo tak ako šesť predchádzajúcich výročných stretnutí. Dve krajiny zablokovali proces ďalších 25 členov CCAMLR, ktorí sa usilujú o to, aby sa dosiahol posun smerom k sieti chránených morských oblastí v Južnom oceáne," povedala Andrea Kavanaghová, riaditeľka programu pre ochranu Antarktídy a Južného oceánu v rámci iniciatívy Pew Bertarelli Ocean Legacy Project.

Argentína, Austrália, Británia, Čile, EÚ, India, Južná Kórea, Nový Zéland, Nórsko, Ukrajina, Uruguaj a USA navrhli vyhlásiť za chránené tri oblasti - vo východnej časti Antarktídy, vo Weddellovom mori a na Antarktickom polostrove, s celkovou rozlohou približne štyri milióny štvorcových kilometrov.

Navrhované chránené oblasti spolu predstavujú zhruba jedno percento svetových oceánov.

"CCAMLR zohráva najdôležitejšiu úlohu pri ochrane Južného oceánu. Už viac ako 11 rokov sa jej však nedarí dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je vytvorenie reprezentatívnej siete chránených morských oblastí. Na nadchádzajúcich zasadnutiach CCAMLR preto naliehavo potrebujeme podporu na najvyššej politickej úrovni," uviedol Sascha Müller-Kraenner, ktorý stojí na čele nemeckej environmentálnej skupiny Deutsche Umwelthilfe.